Maminky na rodičovské nejsou lidi s handicapem

To tvrdí Šárka Pelikánová, majitelka účetní a daňové kanceláře Connect Economic Group (dále jen CEG), která se rozhodla nabízet ve své firmě flexibilní pracovní úvazky. Podporuje tak ženy-matky, na které stále mnozí zaměstnavatelé a personalisté hledí skrz prsty. Jaké další stereotypy boří svými názory a jak se v její společnosti pracuje Kristýně Božekové, mamince na mateřské?

thumbnail_dsc_2725-1100x618.jpg Zdroj: Archiv firmy

 

 1. Proč jste se rozhodla ve své firmě poskytovat pracovní příležitosti lidem, kteří jsou na současném trhu práce znevýhodněni?

Šárka: Maminky na rodičovské dovolené sice znevýhodněné jsou, ale já je nevnímám jako lidi s handicapem. Jsou to přeci ženy, které se starají o další generace a rozhodly se u toho ještě pracovat. To je naopak něco obdivuhodného a ukazuje to na neskutečnou píli a schopnost si věci organizovat. A já k nám do CEG hledám lidi, kteří na sobě chtějí pracovat a umí si to v hlavě spočítat – to k našemu povolání patří.

 1. Čím si vysvětlujete, že v Česku je stále mnoho firem, dokonce celá výrobní odvětví, kteří odmítají flexibilní pracovní úvazky, práci z domova apod. A to i přes dlouhotrvající nízkou nezaměstnanost?

Šárka: Mnoho firem, které si tento typ spolupráce nezažily, si jednoduše neumí představit, jak by to mohlo fungovat. Je to jako s internetovým bankovnictvím – před necelými 10 lety si také většina z nás klepala na čelo, když přišly první koncepty internetového rozhraní, které již nebude potřebovat velké bankovní domy. I naše odvětví se velmi posunulo od dob, kdy se nosily účtenky a doklady v krabicích od bot a každý potřeboval osobně konzultovat věci se svou účetní. A věřím, že většina odvětví se tímto směrem ubírá a je jen otázkou času, kdy budou nuceni pochopit, že lidi dokáží ve většině případů svoji práci vykonávat odkudkoliv.

 1. Tuzemská rodičovská dovolená s možností čerpání až do 4 let věku dítěte je jedna z nejdelších na světě. Přesto by řada maminek preferovala dřívější návrat do práce zhruba ve dvou letech věku dítěte. Jak pohlížíte na délku mateřské a jakou roli podle vás hraje v této problematice stát?

Šárka: Stát hraje samozřejmě významnou roli, jelikož nastavuje legislativní podmínky a určuje dobu rodičovské dovolené. Já sama děti zatím nemám a těžko se mi to hodnotí, ale znám mnoho maminek a tatínků, které mají problém s hlídáním dětí v předškolním věku. Neexistuje totiž dostatečný počet míst v mateřských školkách a jeslích. Ty soukromé jsou potom pro mnoho z nich nedostupné. Zde vidím prostor pro stát, ale také pro šikovné kreativce a podnikatele, aby pomohli maminkám a tatínkům s hlídáním a vedením dětí.

 1. Představují flexibilní pracovní úvazky (zkrácené, home office, sdílená pracovní místa apod.) kromě zvýšených organizačních nároků pro zaměstnavatele i zvýšenou zátěž finanční?

Šárka: Nemám pocit, že bychom v CEG vynakládali energii a zdroje navíc kvůli tomu, že všem členům týmu poskytujeme home office. Naopak vnímám převážně ta pozitiva. Základem je vybrat si mezi sebe lidi, kteří jsou produktivní a zároveň na sobě pracují. A pak už s nimi pouze udržovat vztah, budovat důvěru a navzájem se podporovat. To je podle mě kámen úrazu, proč mnoha společnostem flexibilní pracovní místo a doba nefunguje. MY v CEG si můžeme maximálně důvěřovat a spolehnout se na to, že když se na něčem domluvíme, tak se to udělá. Ať už z kanceláře, nebo z pláže.

 1. Mnoho zaměstnavatelů, ale i personálních agentur kouká na matky jako na „problémové“ zaměstnance. Bojí se častějších absencí, dřívějších odchodů z práce, neochotu pracovat přesčas apod. Bojujete i vy sama v této oblasti s nějakými předsudky. Jak pohlížíte například na uchazečky o zaměstnání, které mají v životopise profesní přestávku delší než 4 roky?

Šárka: Ano, maminky musí být více při ruce malým dětem. Ale to je přeci něco, v čem bychom je měli podporovat – my sami jsme přeci také potřebovali pomoc při našich prvních krůčcích, při první návštěvě lékaře apod. Je potřeba si akorát ujasnit, za co všechno je taková kolegyně zodpovědná a komunikovat o tom, jak se daný úkol nebo daný projekt může i přes častější absenci realizovat.

Pokud kandidátka o pozici v naší společnosti byla doma celé 4 roky, ptám se na motivaci tohoto kroku. Někdy to nejde jinak, zvláště pokud dítě vyžaduje více pozornosti z jakýchkoliv důvodů. Ale důležité je ptát se a poslouchat danou ženu, co během těch 4 let zažila, jak na sobě pracovala a co jsou její výsledky za tyto 4 roky. Nemusí být nutně spojené s prací pro nějakou firmu. Pokud kandidátka ovšem pouze seděla doma a užívala i 4 roky prázdnin, protože prostě mohla – takového člověka do CEG nehledáme.

 1. Jaké výhody spatřujete z pohledu zaměstnavatele například v zaměstnávání maminek na mateřské?

Šárka: Jak jsem již zmiňovala, maminky jsou neskutečné v otázce organizaci času a úkolů. Multitasking je u nich na denním pořádku, a proto jsou schopny se lépe vyrovnat s větším počtem odlišných úkolů. Dále cítí zodpovědnost za své výsledky. A v neposlední řadě jsou pak loajální – váží si toho, že jsou součástí kolektivu a že je někdo podporuje v jejich růstu.

 1. Jaký typ úvazků těmto lidem nabízíte a o jaký typ úvazků je naopak největší zájem?

Šárka: To záleží na dohodě a na našich možnostech a možnostech maminky. Většinou ale začínáme na dohodě nějakých 20 hodin týdně a v případě, že si maminka může vzít více práce a my cítíme, že je dostatečně proškolená z naší strany, tak jí svěříme více práce. Každopádně platí, že si musíme být jisti, že jak maminka, tak i my máme dobrý pocit ze spolupráce.

 1. Mohou tito zaměstnanci čerpat ve vaší společnosti firemní benefity stejně jako zaměstnanci v běžném pracovním režimu? (například stravenky, firemní vzdělávání apod.)

Šárka: Samozřejmě, každý kdo u nás pracuje má nárok na benefity. A tím největším je u nás právě náš rozvojový program. V něm se všichni jak pravidelně odborně vzděláváme, tak však také pracujeme na svém osobním rozvoji s certifikovanou terapeutkou Magdou. Každý máme totiž svoje bloky, svoje vzpomínky a přesvědčení, která nám občas nedovolí se v profesním a osobním životě posouvat dál. Toho jsme si v CEG vědomi a podporujeme naše kolegy v jejich vnitřním klidu.

 1. Jak komunikujete uvnitř týmu to, že někdo může mít například častěji home office nebo flexibilní pracovní dobu. Jak to přijímají (vnímají) ostatní zaměstnanci?

Šárka: Už při zveřejňování inzerátů a při pohovorech tohle komunikujeme. Vždy ale zdůrazňujeme, že pracovat z domova se dá v případě, že máme důvěru v to, že práce bude kvalitně a včasně zpracovaná. Což podmiňuje dobrou komunikaci s týmem, ochotou se nechat odborně vést a pravidelně se vzdělávat. A přesně tyto atributy pak umožňují pracovat z domova a dělají práci zajímavou pro naše kolegy, protože vnímají, že jsou součástí týmu, že se jim někdo věnuje a že na sobě mohou stále pracovat.

 1. Co byste poradila firmám, které s možností flexibilních pracovních úvazků otálejí?

Šárka: Promluvte si se svým týmem a zjistěte, jak sami možnost práce z domova vnímají. Jaké bariéry jsou s tím spojené a čeho se případně nejvíce bojí. Zároveň zjistěte, v čem by naopak mohla být pro ně a pro vás výhoda v této formě spolupráce. A nakonec to nejdůležitější – prostě začněte! Zkuste to a až pak hodnoťte, zda to má pro vaši firmu přínos a případně jaký. Protože debatovat o tom můžete donekonečna, ale fakta budou mluvit za vše.

Co vedlo maminku na mateřské Kristýnu Božekovou k předčasnému návratu do práce? Čeho si na svém současném zaměstnavateli nejvíce cení?

 1. Jaká byla vaše motivace k návratu do práce ještě v průběhu vaší mateřské dovolené?

Kristýna: Finanční stránka, protože následný rodičovský příspěvek, který vyplácí stát je na dnešní dobu velmi nízký. Je nutné platit nájem, měsíční poplatky, ve většině rodinách je hypotéka atd., a to ani při čerpání příspěvku na rodičovské ve výši 11 500 Kč měsíčně bohužel nestačí.

 1. Jak vnímáte, že v Česku je stále mnoho firem, dokonce celá výrobní odvětví, která odmítají flexibilní pracovní úvazky, práci z domova apod. A to i přes dlouhotrvající nízkou nezaměstnanost?

Kristýna: Nevím, proč to takto vnímají, asi se bojí, že když někdo pracuje z domova, tak by neodvedl tak dobrou práci, jako když je v kanceláři, ale to není pravda. Pokud člověk chce pracovat, tak odvede kvalitní práci vždy bez ohledu na to, jestli pracuje z domova nebo v kanceláři.

 1. Tuzemská rodičovská dovolená s možností čerpání až do 4 let věku dítěte je jedna z nejdelších na světě. Z nejrůznějších výzkumů však opakovaně vyplývá, že řada maminek by preferovala dřívější návrat do práce, a to zhruba ve dvou letech věku dítěte. Jak pohlížíte na délku mateřské a jakou roli podle vás hraje v této problematice stát?

Kristýna: Většina rodičů na rodičovské dovolené volí kvůli financím volbu čerpání dovolené po dobu 2 let, aby se mohli vrátit do práce a měli jistotu pracovního místa, ale někdy se návrat do práce může protáhnout i na delší dobu, než si člověk plánuje.

Každý si musí návrat do práce nejdříve dobře promyslet ne každé dítě je schopno se adaptovat v novém prostředí už ve 2 letech, nebo může být dítě nemocné a pobyt ve školce mu není doporučen kvůli imunitě atd… Také není jednoduché umístit dítě do státní školky ve 2 letech, na soukromé školky nemá hodně rodin peníze.

Ne každá firma umožní mamince na rodičovské dovolené pracovat z domova a rozvíjet se i profesně, což u CEG hodně oceňuji, že mi dala tuto příležitost, a jsem ráda, že se tímto způsobem mohu posouvat v životě dál.

 1. Mnoho zaměstnavatelů, ale i personálních agentur kouká na matky jako na „problémové“ zaměstnance. Bojí se častějších absencí, dřívějších odchodů z práce, neochoty pracovat přesčas apod. Setkala jste se vy sama nebo některá z vašich kamarádek s podobnými předsudky ze strany zaměstnavatelů nebo personalistů?

Kristýna: Ano tento problém je z pohledu zaměstnavatelů a personálních agentur opravdu často vnímán zbytečně negativně. Nikdo nemůže za to, že dítě onemocní a musí s ním zůstat doma a v tomto případě, by firmy měly dát možnost, pokud je to možné, pracovat z domova, protože ten zaměstnanec si svoji práci odvede tak jak má a nemusí si za něho firma hledat náhradu. Také zaměstnanec určitě bude rád za možnost tohoto benefitu. A není to jen o maminkách s dětmi, může také onemocnět zaměstnanec, a když mu bude umožněno zůstat doma, a pak si práci dodělat třeba o víkendu, tak to by uvítal jistě každý z nás.

 1. Znáte někoho, komu status „matka na mateřské“ (žena 50+) výrazně zkomplikoval návrat do pracovního procesu? Pokud ano, můžete situaci našim čtenářům přiblížit?

Kristýna: Osobně nikoho neznám. Je, ale spousta maminek, které se kvůli nařízené pracovní době nemohou vrátit do práce a musí si hledat něco jiného, někdy i na poloviční úvazek.

 1. Jaké výhody spatřujete v možnosti kombinovat rodičovskou dovolenou s prací (obecně)? Jaké přínosy má pro vás osobně?

Kristýna: Hlavní výhoda je to, že se můžete věnovat plně své rodině a zároveň se pracovně rozvíjet. To v CEG vnímám a jsem za to neskutečně ráda.

 1. Jaký typ úvazku preferujete a proč? Například flexibilní pracovní doba kombinovaná s možností pracovat z domova.

Kristýna: Mně osobně se nejvíce líbí úvazek práce z domova a také možnost kdykoliv přijet v případě potřeby do kanceláře a také možnost využívat všechna možná školení a benefity, která firma nabízí.

 1. Až vám rodičovská dovolená skončí, budete se chtít vrátit do práce na plný úvazek, nebo byste upřednostnila i nadále alternativu v podobě flexibilního pracovního úvazku?

Kristýna: Určitě uvítám možnost flexibilního úvazku, ale i tak si člověk musí uvědomit, že má nějaké závazky vůči svému zaměstnavateli, které by měl plnit a dodržovat termíny tak, jak jsou stanoveny, není to o tom, že by si mohl dělat, co chce, je to o velké důvěře zaměstnance a zaměstnavatele.

 1. Co je podle vás pro ženy největší výzvou, když se i na mateřské chtějí nějakou formou věnovat svojí kariéře?

Kristýna: Musí si dobře rozvrhnout čas pro rodinu a práci

 1. Co byste poradila ženám, které touží po seberealizaci, ale zatím váhají?

Kristýna: Pokud někdo má chuť a odvahu, tak ať neváhá a využije všechny možnosti, které dnešní doba nabízí. Nemusí se ničeho bát, protože v životě se má zkusit vše.


Šárka Pelikánová

Devětadvacetiletá Šárka Pelikánová je majitelkou rodinné firmy Connect Economic Group, která je kromě poradenství v účetnictví, daních a mzdách pro korporátní klienty také jedním z největších specialistů na neziskové organizace v ČR. Šárka ve společnosti spolupracuje se svojí matkou, Annou Pelikánovou, přední odbornicí na daně a účetnictví neziskového sektoru v ČR, která pravidelně publikuje knihy na tuto tématiku. Šárka pracovala v Japonsku jako analytička v investičním fondu a studovala tam MBA. Pak se vrátila, aby mohla rozjet vlastní firmu a přinášet inovace ve vedení účetnictví společně s jejím týmem. Dnes sama přednáší, její společnost vyvinula mobilní aplikaci pro zjednodušení účetní agendy podnikatelům. Její firma dává pracovní příležitosti matkám na mateřské, studentům bez praxe i ženám 60+.

11.3.2019 5:37 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a personalizaci reklam. K tomu využíváme své partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies naleznetev zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist