Maminky na rodičovské nejsou lidi s handicapem

To tvrdí Šárka Pelikánová, majitelka účetní a daňové kanceláře Connect Economic Group (dále jen CEG), která se rozhodla nabízet ve své firmě flexibilní pracovní úvazky. Podporuje tak ženy-matky, na které stále mnozí zaměstnavatelé a personalisté hledí skrz prsty. Jaké další stereotypy boří svými názory a jak se v její společnosti pracuje Kristýně Božekové, mamince na mateřské?

thumbnail_dsc_2725-1100x618.jpg Zdroj: Archiv firmy

 

  1. Proč jste se rozhodla ve své firmě poskytovat pracovní příležitosti lidem, kteří jsou na současném trhu práce znevýhodněni?

Šárka: Maminky na rodičovské dovolené sice znevýhodněné jsou, ale já je nevnímám jako lidi s handicapem. Jsou to přeci ženy, které se starají o další generace a rozhodly se u toho ještě pracovat. To je naopak něco obdivuhodného a ukazuje to na neskutečnou píli a schopnost si věci organizovat. A já k nám do CEG hledám lidi, kteří na sobě chtějí pracovat a umí si to v hlavě spočítat – to k našemu povolání patří.

  1. Čím si vysvětlujete, že v Česku je stále mnoho firem, dokonce celá výrobní odvětví, kteří odmítají flexibilní pracovní úvazky, práci z domova apod. A to i přes dlouhotrvající nízkou nezaměstnanost?

Šárka: Mnoho firem, které si tento typ spolupráce nezažily, si jednoduše neumí představit, jak by to mohlo fungovat. Je to jako s internetovým bankovnictvím – před necelými 10 lety si také většina z nás klepala na čelo, když přišly první koncepty internetového rozhraní, které již nebude potřebovat velké bankovní domy. I naše odvětví se velmi posunulo od dob, kdy se nosily účtenky a doklady v krabicích od bot a každý potřeboval osobně konzultovat věci se svou účetní. A věřím, že většina odvětví se tímto směrem ubírá a je jen otázkou času, kdy budou nuceni pochopit, že lidi dokáží ve většině případů svoji práci vykonávat odkudkoliv.

  1. Tuzemská rodičovská dovolená s možností čerpání až do 4 let věku dítěte je jedna z nejdelších na světě. Přesto by řada maminek preferovala dřívější návrat do práce zhruba ve dvou letech věku dítěte. Jak pohlížíte na délku mateřské a jakou roli podle vás hraje v této problematice stát?

Šárka: Stát hraje samozřejmě významnou roli, jelikož nastavuje legislativní podmínky a určuje dobu rodičovské dovolené. Já sama děti zatím nemám a těžko se mi to hodnotí, ale znám mnoho maminek a tatínků, které mají problém s hlídáním dětí v předškolním věku. Neexistuje totiž dostatečný počet míst v mateřských školkách a jeslích. Ty soukromé jsou potom pro mnoho z nich nedostupné. Zde vidím prostor pro stát, ale také pro šikovné kreativce a podnikatele, aby pomohli maminkám a tatínkům s hlídáním a vedením dětí.

  1. Představují flexibilní pracovní úvazky (zkrácené, home office, sdílená pracovní místa apod.) kromě zvýšených organizačních nároků pro zaměstnavatele i zvýšenou zátěž finanční?

Šárka: Nemám pocit, že bychom v CEG vynakládali energii a zdroje navíc kvůli tomu, že všem členům týmu poskytujeme home office. Naopak vnímám převážně ta pozitiva. Základem je vybrat si mezi sebe lidi, kteří jsou produktivní a zároveň na sobě pracují. A pak už s nimi pouze udržovat vztah, budovat důvěru a navzájem se podporovat. To je podle mě kámen úrazu, proč mnoha společnostem flexibilní pracovní místo a doba nefunguje. MY v CEG si můžeme maximálně důvěřovat a spolehnout se na to, že když se na něčem domluvíme, tak se to udělá. Ať už z kanceláře, nebo z pláže.

  1. Mnoho zaměstnavatelů, ale i personálních agentur kouká na matky jako na „problémové“ zaměstnance. Bojí se častějších absencí, dřívějších odchodů z práce, neochotu pracovat přesčas apod. Bojujete i vy sama v této oblasti s nějakými předsudky. Jak pohlížíte například na uchazečky o zaměstnání, které mají v životopise profesní přestávku delší než 4 roky?

Šárka: Ano, maminky musí být více při ruce malým dětem. Ale to je přeci něco, v čem bychom je měli podporovat – my sami jsme přeci také potřebovali pomoc při našich prvních krůčcích, při první návštěvě lékaře apod. Je potřeba si akorát ujasnit, za co všechno je taková kolegyně zodpovědná a komunikovat o tom, jak se daný úkol nebo daný projekt může i přes častější absenci realizovat.

Pokud kandidátka o pozici v naší společnosti byla doma celé 4 roky, ptám se na motivaci tohoto kroku. Někdy to nejde jinak, zvláště pokud dítě vyžaduje více pozornosti z jakýchkoliv důvodů. Ale důležité je ptát se a poslouchat danou ženu, co během těch 4 let zažila, jak na sobě pracovala a co jsou její výsledky za tyto 4 roky. Nemusí být nutně spojené s prací pro nějakou firmu. Pokud kandidátka ovšem pouze seděla doma a užívala i 4 roky prázdnin, protože prostě mohla – takového člověka do CEG nehledáme.

  1. Jaké výhody spatřujete z pohledu zaměstnavatele například v zaměstnávání maminek na mateřské?

Šárka: Jak jsem již zmiňovala, maminky jsou neskutečné v otázce organizaci času a úkolů. Multitasking je u nich na denním pořádku, a proto jsou schopny se lépe vyrovnat s větším počtem odlišných úkolů. Dále cítí zodpovědnost za své výsledky. A v neposlední řadě jsou pak loajální – váží si toho, že jsou součástí kolektivu a že je někdo podporuje v jejich růstu.

  1. Jaký typ úvazků těmto lidem nabízíte a o jaký typ úvazků je naopak největší zájem?

Šárka: To záleží na dohodě a na našich možnostech a možnostech maminky. Většinou ale začínáme na dohodě nějakých 20 hodin týdně a v případě, že si maminka může vzít více práce a my cítíme, že je dostatečně proškolená z naší strany, tak jí svěříme více práce. Každopádně platí, že si musíme být jisti, že jak maminka, tak i my máme dobrý pocit ze spolupráce.

  1. Mohou tito zaměstnanci čerpat ve vaší společnosti firemní benefity stejně jako zaměstnanci v běžném pracovním režimu? (například stravenky, firemní vzdělávání apod.)

Šárka: Samozřejmě, každý kdo u nás pracuje má nárok na benefity. A tím největším je u nás právě náš rozvojový program. V něm se všichni jak pravidelně odborně vzděláváme, tak však také pracujeme na svém osobním rozvoji s certifikovanou terapeutkou Magdou. Každý máme totiž svoje bloky, svoje vzpomínky a přesvědčení, která nám občas nedovolí se v profesním a osobním životě posouvat dál. Toho jsme si v CEG vědomi a podporujeme naše kolegy v jejich vnitřním klidu.

  1. Jak komunikujete uvnitř týmu to, že někdo může mít například častěji home office nebo flexibilní pracovní dobu. Jak to přijímají (vnímají) ostatní zaměstnanci?

Šárka: Už při zveřejňování inzerátů a při pohovorech tohle komunikujeme. Vždy ale zdůrazňujeme, že pracovat z domova se dá v případě, že máme důvěru v to, že práce bude kvalitně a včasně zpracovaná. Což podmiňuje dobrou komunikaci s týmem, ochotou se nechat odborně vést a pravidelně se vzdělávat. A přesně tyto atributy pak umožňují pracovat z domova a dělají práci zajímavou pro naše kolegy, protože vnímají, že jsou součástí týmu, že se jim někdo věnuje a že na sobě mohou stále pracovat.

  1. Co byste poradila firmám, které s možností flexibilních pracovních úvazků otálejí?

Šárka: Promluvte si se svým týmem a zjistěte, jak sami možnost práce z domova vnímají. Jaké bariéry jsou s tím spojené a čeho se případně nejvíce bojí. Zároveň zjistěte, v čem by naopak mohla být pro ně a pro vás výhoda v této formě spolupráce. A nakonec to nejdůležitější – prostě začněte! Zkuste to a až pak hodnoťte, zda to má pro vaši firmu přínos a případně jaký. Protože debatovat o tom můžete donekonečna, ale fakta budou mluvit za vše.

Co vedlo maminku na mateřské Kristýnu Božekovou k předčasnému návratu do práce? Čeho si na svém současném zaměstnavateli nejvíce cení?

  1. Jaká byla vaše motivace k návratu do práce ještě v průběhu vaší mateřské dovolené?

Kristýna: Finanční stránka, protože následný rodičovský příspěvek, který vyplácí stát je na dnešní dobu velmi nízký. Je nutné platit nájem, měsíční poplatky, ve většině rodinách je hypotéka atd., a to ani při čerpání příspěvku na rodičovské ve výši 11 500 Kč měsíčně bohužel nestačí.

  1. Jak vnímáte, že v Česku je stále mnoho firem, dokonce celá výrobní odvětví, která odmítají flexibilní pracovní úvazky, práci z domova apod. A to i přes dlouhotrvající nízkou nezaměstnanost?

Kristýna: Nevím, proč to takto vnímají, asi se bojí, že když někdo pracuje z domova, tak by neodvedl tak dobrou práci, jako když je v kanceláři, ale to není pravda. Pokud člověk chce pracovat, tak odvede kvalitní práci vždy bez ohledu na to, jestli pracuje z domova nebo v kanceláři.

  1. Tuzemská rodičovská dovolená s možností čerpání až do 4 let věku dítěte je jedna z nejdelších na světě. Z nejrůznějších výzkumů však opakovaně vyplývá, že řada maminek by preferovala dřívější návrat do práce, a to zhruba ve dvou letech věku dítěte. Jak pohlížíte na délku mateřské a jakou roli podle vás hraje v této problematice stát?

Kristýna: Většina rodičů na rodičovské dovolené volí kvůli financím volbu čerpání dovolené po dobu 2 let, aby se mohli vrátit do práce a měli jistotu pracovního místa, ale někdy se návrat do práce může protáhnout i na delší dobu, než si člověk plánuje.

Každý si musí návrat do práce nejdříve dobře promyslet ne každé dítě je schopno se adaptovat v novém prostředí už ve 2 letech, nebo může být dítě nemocné a pobyt ve školce mu není doporučen kvůli imunitě atd… Také není jednoduché umístit dítě do státní školky ve 2 letech, na soukromé školky nemá hodně rodin peníze.

Ne každá firma umožní mamince na rodičovské dovolené pracovat z domova a rozvíjet se i profesně, což u CEG hodně oceňuji, že mi dala tuto příležitost, a jsem ráda, že se tímto způsobem mohu posouvat v životě dál.

  1. Mnoho zaměstnavatelů, ale i personálních agentur kouká na matky jako na „problémové“ zaměstnance. Bojí se častějších absencí, dřívějších odchodů z práce, neochoty pracovat přesčas apod. Setkala jste se vy sama nebo některá z vašich kamarádek s podobnými předsudky ze strany zaměstnavatelů nebo personalistů?

Kristýna: Ano tento problém je z pohledu zaměstnavatelů a personálních agentur opravdu často vnímán zbytečně negativně. Nikdo nemůže za to, že dítě onemocní a musí s ním zůstat doma a v tomto případě, by firmy měly dát možnost, pokud je to možné, pracovat z domova, protože ten zaměstnanec si svoji práci odvede tak jak má a nemusí si za něho firma hledat náhradu. Také zaměstnanec určitě bude rád za možnost tohoto benefitu. A není to jen o maminkách s dětmi, může také onemocnět zaměstnanec, a když mu bude umožněno zůstat doma, a pak si práci dodělat třeba o víkendu, tak to by uvítal jistě každý z nás.

  1. Znáte někoho, komu status „matka na mateřské“ (žena 50+) výrazně zkomplikoval návrat do pracovního procesu? Pokud ano, můžete situaci našim čtenářům přiblížit?

Kristýna: Osobně nikoho neznám. Je, ale spousta maminek, které se kvůli nařízené pracovní době nemohou vrátit do práce a musí si hledat něco jiného, někdy i na poloviční úvazek.

  1. Jaké výhody spatřujete v možnosti kombinovat rodičovskou dovolenou s prací (obecně)? Jaké přínosy má pro vás osobně?

Kristýna: Hlavní výhoda je to, že se můžete věnovat plně své rodině a zároveň se pracovně rozvíjet. To v CEG vnímám a jsem za to neskutečně ráda.

  1. Jaký typ úvazku preferujete a proč? Například flexibilní pracovní doba kombinovaná s možností pracovat z domova.

Kristýna: Mně osobně se nejvíce líbí úvazek práce z domova a také možnost kdykoliv přijet v případě potřeby do kanceláře a také možnost využívat všechna možná školení a benefity, která firma nabízí.

  1. Až vám rodičovská dovolená skončí, budete se chtít vrátit do práce na plný úvazek, nebo byste upřednostnila i nadále alternativu v podobě flexibilního pracovního úvazku?

Kristýna: Určitě uvítám možnost flexibilního úvazku, ale i tak si člověk musí uvědomit, že má nějaké závazky vůči svému zaměstnavateli, které by měl plnit a dodržovat termíny tak, jak jsou stanoveny, není to o tom, že by si mohl dělat, co chce, je to o velké důvěře zaměstnance a zaměstnavatele.

  1. Co je podle vás pro ženy největší výzvou, když se i na mateřské chtějí nějakou formou věnovat svojí kariéře?

Kristýna: Musí si dobře rozvrhnout čas pro rodinu a práci

  1. Co byste poradila ženám, které touží po seberealizaci, ale zatím váhají?

Kristýna: Pokud někdo má chuť a odvahu, tak ať neváhá a využije všechny možnosti, které dnešní doba nabízí. Nemusí se ničeho bát, protože v životě se má zkusit vše.


Šárka Pelikánová

Devětadvacetiletá Šárka Pelikánová je majitelkou rodinné firmy Connect Economic Group, která je kromě poradenství v účetnictví, daních a mzdách pro korporátní klienty také jedním z největších specialistů na neziskové organizace v ČR. Šárka ve společnosti spolupracuje se svojí matkou, Annou Pelikánovou, přední odbornicí na daně a účetnictví neziskového sektoru v ČR, která pravidelně publikuje knihy na tuto tématiku. Šárka pracovala v Japonsku jako analytička v investičním fondu a studovala tam MBA. Pak se vrátila, aby mohla rozjet vlastní firmu a přinášet inovace ve vedení účetnictví společně s jejím týmem. Dnes sama přednáší, její společnost vyvinula mobilní aplikaci pro zjednodušení účetní agendy podnikatelům. Její firma dává pracovní příležitosti matkám na mateřské, studentům bez praxe i ženám 60+.

11.3.2019 5:37 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist