Zajímavosti našich porodnic

V České republice jsou desítky porodnic. Téměř ve všech z nich se již dnes nabízejí porodní vaky, stoličky, porody do vody a jiné způsoby alternativního vedení porodu. Personál si pomalu ale jistě začíná zvykat na porodní plány a duly. Věci, které by před dvaceti lety byly naprostou výjimkou, jsou dnes běžné. Co je tedy výjimečného v českých porodnicích dnes, když standard péče o rodičku téměř všechny srovnaly na stejnou úroveň? Čím jsou některé české porodnice výjimečné a zvláštní?

Jedinečná péče pro neslyšící

Už jste někdy přemýšleli, jak rodí neslyšící žena? Pokyny lékařů, vysvětlování situace, uklidňování – nic z toho neslyší. Právě proto začalo fungovat od června 2004 v Ústavu pro matku a dítě v Podolí Centrum pro neslyšící maminky. Mohou tu rodit sluchově postižené ženy z celé republiky, na pracovišti působí 4 asistenti, kteří ovládají základy znakového jazyka a dokáží odborně poradit maminkám i během těhotenství. Maminka může mít tlumočníka po celou dobu porodu. Většinou rodičce tlumočí stejný tlumočník, kterého již zná z předchozích setkání. Maminky mají k dispozici také pokoj vybavený speciálními pomůckami – počítačem, světelnou a vibrační signalizací pláče dítěte a signalizací klepání na dveře. Jako jedno z nejlepších pracovišť v republice se tato porodnice také specializuje na péče o novorozence velmi nízké a extrémně nízké porodní hmotnosti, o novorozence s vrozenými vývojovými vadami a s jinými zdravotními problémy.

Kojení

Specialisty na kojení jsou ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Sídlí zde Laktační centrum, významné školící pracoviště pro výuku kojení v celé republice. Místní novorozenecké oddělení bylo dokonce prvním v České republice, kterému udělila již v roce 1993 Světová zdravotnická organizace a Dětský fond OSN UNICEF titul Baby friendly hospital. Tento titul dostávají nemocnice, jejichž novorozenecká oddělení splní kritéria Světové zdravotnické organizace, tzv. „deset kroků k úspěšnému kojení“.

Péče o ty opravdu nejmenší

Thomayerova nemocnice se také může pyšnit největším a nejdůležitějším intermediálním centrem v České republice. Poskytuje neonatální intenzívní péči narozeným dětem již od 32. týdne těhotenství.

Porody do vody

Porody do vody začaly být u nás populární před několika lety. První v České republice, kde se porody do vody začaly praktikovat, byl porodní sál Nemocnice Znojmo. Při porodu do vody je rodička ve speciální vaně, do které i porodí. Miminko se tak dostane nejdříve do vody a teprve pak na vzduch, přechod pro něj není podle některých odborníků tak násilný. Dnes již nabízí porod do vody hodně porodnic.

Chci být s děťátkem

Dřívější praktiky oddělování dětí od matek po porodu se dnes vidí jen málokde. Jako první v republice měla zavedený rooming-in (dítě na pokoji s matkou) na celém oddělení Nemocnice v Havlíčkově Brodě. (Řada nemocnic zaváděla rooming-in postupně, třeba jen na půlce oddělení apod.)

Aromaterapie

Havlíčkobrodská nemocnice má také další zvláštnost, a tou je její aromaterapeutická péče při porodu. Pracuje zde několik speciálně vyškolených porodních asistentek. Aromaterapie je zde mezi budoucími maminkami velice žádaná. Porodnice je vyhlášená svým vstřícným přístupem k rodičkám a respektováním jejich porodního plánu.

Porod on-line

Zřejmě první porod on-line přenesla Gynekologicko-porodnická klinika 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, obecně známá jako porodnice U Apolináře. Důvod pro tento přenos byl jasný, budoucí otec děťátka se již po druhé nemohl kvůli své profesi pilota porodu zúčastnit. Proto mu v roce 2004 pracovníci porodnického oddělení umožnili sledovat celý porod na internetu. Během první doby porodní byl otci zaslán přístupový kód ke kameře na porodním sále. Přestože byl otec 400 km od porodnice, mohl na monitoru svého počítače celý sedmihodinový porod sledovat.

Mléko pro všechny

Jestliže matka z jakýchkoliv důvodů nemůže kojit, může se obrátit na mléčnou banku. V současné době je v České republice 5 mléčných bank a to v Hradci Králové, Mostě, Českých Budějovicích, České Lípě a v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. Ta první byla u nás založena již v roce 1958 při porodnici v Hradci Králové.

Nejvíce dětí

Z výzkumu, který proběhl na jaře 2008, vyplývá, že porodnicí s nejvíce porody je Fakultní nemocnice v Brně. Od poloviny roku 2006 do poloviny roku 2007 se zde uskutečnilo celkem 5 357 porodů. I proto se stala nejžádanějším pracovištěm v kategorii specializovaných porodnic (tedy těch, které jsou nejlépe technicky vybavené a řeší ty nejrizikovější případy) u nás.

A jste zaregistrovaná?

Další zvláštností či spíše raritou je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Je to totiž jediná současná porodnice v Praze, ve které se k porodu nemusíte registrovat. Ve všech dalších pražských nemocnicích se musíte v prvním trimestru zapsat, do některých se v současné době ani nedostanete, jsou naplněné na měsíce dopředu. Při současném babyboomu totiž některé porodnice nemají dostatečný počet lůžek ani počet lékařů a sester, aby nápory rodiček mohly zvládat.

Nejznámější alternativní porodnice

Česko-německá horské nemocnice Vrchlabí je zřejmě nejznámější porodnicí v republice. Proslavila se kladným postojem k alternativním porodům, přístupem personálu a respektováním přání rodiček. Za poslední dva roky se však také proslavila svým otevíráním a zavíráním. Naposledy byla pro personální problémy uzavřena v lednu 2008. Proslýchá se, že by se opět měla otevřít, pokud se podaří doplnit stav lékařů.

Porodní dům

Jediný porodní dům u nás – Porodní dům U čápa – je nyní situován na Praze 4. Je to rodinný domek, ve kterém jsou dvě porodní místnosti, hygienické vybavení a školící centrum. Registrace domu jako zdravotnické zařízení mu nebyla udělena v plném znění a tak se v domě smějí provádět všechny činnosti kromě vedení porodu samotného. V současně době zde mohou klientky navštěvovat předporodní kurzy, mohou využít konzultačních a poradenských služeb porodních asistentek, zajistit si doprovod k porodu do nemocnice či vedení porodu v domácím prostředí, péči před a po porodu či využít služeb laktační poradkyně. Porodní dům U čápa slouží také jako centrum porodních asistentek.

Zdroj: osobní reference, internet

 

24.8.2009 10:01 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist