Koupě vlastního bydlení: jedna z nejlepších investic

Jen o velmi malém množství investic se dá říci, že se vyplatí v téměř každé době a téměř každému. Jednou z nich je pořízení kvalitní nemovitosti – bydlení v osobním vlastnictví. Po právu je taková investice považována za velmi dobrý způsob finančního zajištění.

Získání rodinného domu nebo bytu do osobního vlastnictví není pro většinu lidí snadná záležitost. Jen málo investorů disponuje takovou hotovostí, že si může dovolit pořídit nemovitost pouze z vlastních zdrojů. Většina lidí je odkázána na cizí finanční pomoc – na úvěry. Ovšem i v takovém případě lze pořízení vlastního bydlení většině lidí jen doporučit.

Každý člověk, který nebydlí ve vlastním nebo družstevním bytě, by si měl položit otázku, jak by chtěl za deset a více let bydlet. Bydlení je pro každého jedince základ a hlavně nezbytnost. Je dobré poznat způsoby, jak se k němu postupně dopracovat.

Rodinné domy a byty, u kterých v čase neklesá hodnota, jsou velmi dobrými způsoby uložení peněz. Obdobně to platí i pro vlastnictví pozemků. Lidé, kteří jsou schopni bez větších problémů úvěr na pořízení nemovitosti splácet, by měli popřemýšlet o této variantě investování.

Nájemní bydlení není v Česku ideální varianta

Je zcela přirozené, že mnoho lidí se břemenu splácení vysokého úvěru brání. Mít „na krku“ hypotéku není legrace a člověk je v mnoha směrech hodně omezen. Proto také hypoteční úvěry a tím pořizování vlastního bydlení má řadu odpůrců – a to nejen v Česku.

Kupříkladu v České republice je více než 60 procent bytových jednotek v osobním vlastnictví. Ve Spolkové republice Německo je to jen 43 procent. Jsou však vyspělé země, kde podíl vlastnického bydlení je ještě nižší. Příkladem je Švýcarsko, kde se jedná asi jen o třetinu bytového fondu. Životní úroveň lidí je tam ale tak vysoká, že bydlení v pronajatých bytech nečiní velké obtíže.

Jen velmi těžko se dá předpokládat, že i v České republice bude v dohledné době trh nájemního bydlení stejně kvalitní (funkční) jako ve Švýcarsku. Lidé, kteří nechtějí riskovat možné obtíže, by se proto měli poohlížet po vlastním bydlení. V případě, že nemají dost vlastních peněz, mohou využít některých zvýhodněných úvěrů. Nejvíce výhod je spojeno s hypotékami a úvěry ze stavebního spoření.

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření

Hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr určený k financování investic do nemovitostí. Úvěr je vhodný nejen ke koupi rodinného domu či bytu, ale je možné jej využít také k vypořádání spoluvlastnických a dědických nároků k nemovitosti, na rekonstrukci, modernizaci a opravy nemovitosti. Hypoteční úvěr může také posloužit na splacení dříve poskytnutých půjček, které byly použity na investice do nemovitosti a nejsou tak výhodné jako právě hypotéka.

Zájemce o hypoteční úvěr se s žádostí může obrátit na většinu bankovních domů působících v Česku. Pokud doloží dostatečný příjem, který postačí na splácení uvažované výše úvěru, hypotéku by měl bez větších potíží získat.

Vedle klasického hypotečního úvěru mohou lidé využít úvěrů ze stavebního spoření. Jejich použití je podstatně širší, než je tomu u hypoték. Základní podmínkou je, aby klient řešil „bytovou potřebu“. Tento zákonný pojem v sobě ukrývá celou řadu možných účelů. Bytovými potřebami se mimo jiné rozumí získání bytu, výstavba nebo koupě stavby pro bydlení. Získáním bytu je ale také koupě družstevního bytu. Úvěry ze stavebního spoření lze využít i pro drobné opravy, rekonstrukce a další vylepšování kvality bydlení. Zatímco dříve platilo, že na koupi bytu nebo domu je vhodná hypotéka a na drobné opravy zase menší úvěr ze stavebního spoření, dnes je situace jiná. Stavební spořitelny již plně konkurují hypotečním bankám a klientům nabízejí i velké úvěry na nákup nemovitosti se zástavou nemovitosti (hypotéku).

19.2.2009 6:11 | autor: Radek Landa
Více o tématu: legracenákupspoření

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist