Mami, koho budeš volit?

Zajímá vás postoj politických stran k tomu, jak se za jejich vlády bude dařit rodinám s malými dětmi?

Zeptali jsme se za vás největších stran (ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL, VV, Strana Zelených) usilujících o úspěch ve volbách:

1. Proč by právě vaši stranu měla volit nastávající či čerstvá maminka?

2. Co podle vás v této době mladým rodinám nejvíce komplikuje život?

1. Proč by právě vaši stranu měla volit nastávající či čerstvá maminka?

TOP 09
Většina našich politkých konkurentů se předhání ve slibech co všechno pro mladé rodiny po volbách zařídí. My nechceme stávajícím i budoucím maminkám nabízet něco, co se stejně po volbách nesplní. Neslibujeme jim ani vyšší rodičovský příspěvek ani další přímé finanční podpory rodiny, které by prohlubovaly zadluženost. Věříme, že mladí lidé dokáží myslet i na budoucnost svých dětí , a raději se v současné nedobré ekonomické situaci momentálně uskrovní, než by volili sliby pro dobrou současnost a hrozivou budoucnost svých dětí. Většinu současných přímých příspěvků by jednou musely stejně zaplatit jejich děti.

Navrhujeme nahradit přídavky na děti vyšší slevou na dani z příjmů včetně zvýšení daňového bonusu. Naší prioritou je podpora rodiny, která na pomoc nečeká, chceme rodiče motivovat k práci, ne k závoslosti na sociálních dávkách.

ODS:
Nabízíme podmínky, které lépe vyhoví individuální představě každé rodiny. Navrhujeme pružnou mateřskou a rodičovskou. Umožníme tedy měnit jejich délku. Rodičovskou bude možné čerpat do 5 let věku dítěte. Rodičům, kteří se chtějí vrátit brzy do práce, nově umožníme čerpat mateřskou 18 týdnů se 100 % původního platu bez navazujícího pobírání rodičovského příspěvku. Druhou možností zůstane mateřská v délce 28 týdnů se 70 % platu a s možností navázat na ni jednou ze tří variant rodičovské.

Strana zelených:
Čerstvá maminka potřebuje od státu zajištění ochrany – jistoty – podpory v nové specifické a náročné roli. Zároveň však potřebuje zajistit svobodu – volnost – možnost volby, která ji umožní v této roli neustrnout. Po rodičovské „dovolené“ se maminka bude chtít s velkou pravděpodobností vrátit ke své profesi. Zelení prosazují opatření, která se v zahraničí osvědčila při slaďování péče o rodinu s prací.

Prosazujeme podporu otců v péči o děti, tj. měsíční otcovskou dovolenou po porodu a finanční zvýhodnění páru, který se na rodičovské dlouhodobě vystřídá. Prosazujeme volbu délky rodičovské bez ohledu na předchozí příjem. Prosazujeme nižší daně pro zaměstnavatele, kteří zavedou pružné a alternativní pracovní režimy (zkrácené úvazky, práce z domova, flexibilní pracovní doba, aj.). Prosazujeme snížení přehnaných legislativních a hygienických nároků na zařízení doplňujících svými službami nedostatečnou síť mateřských školek, jako jsou firemní školky, mateřská a rodinná centra.

KDU-ČSL:
Protože je rozumná a ví, stejně jako my, že stát musí v dnešní těžké době šetřit všude, ale ne na těch, kdo vychovávají děti. Děti jsou naše štěstí a naše budoucnost.

ČSSD:
Sociální demokracie dlouhodobě podporuje rodiny s dětmi a mladé lidi, kteří chtějí rodinu založit. Prosazujeme 4 pilíře rodinné politiky – proplácení prvních 3 dnů nemocenské, znovuzavedení společného zdanění manželů, zavedení novomanželských půjček a regulace cen energií. Cílem těchto kroků je maximálně usnadnit zakládání rodin. Znovu také zavedeme státní podpory na získání prvních bytů pro mladé rodiny a zachováme podporu stavebního spoření a hypoték.

VV – odpověď jsme zatím neobdrželi

2. Co podle vás v této době mladým rodinám nejvíce komplikuje život?

TOP 09:
Za největší problém maminek, pečujících o své malé děti vidím problémy s jejich návratem zpět do zaměstnání. Proto je v našem programu k umožnění návratu žen k pracovní kariéře po narození dítěte obsažen návrh zařadit prokazatelné náklady na služby spojené s hlídáním dětí a domácími pracemi mezi položky odečitatelné ze základu daně. Tato daňovou úlevu chceme limitovat výší minimální mzdy a dosažením dvanácti let věku dítěte.

Mnozí zaměstnavatelé vidí péči o malé děti jako překážku plnohodnotného pracovního výkonu. Nezbytnými změnami pracovně právní legislativy chceme dosáhnout zpružnění pracovní legislativy k možné rychlejší a pružnější změně zaměstnání výhodné jak pro zaměstnance tak i zaměstnavatele a vznik pro maminky s dětmi stále nedostatečných krátkodobějších pracovních úvazků. Výše citované opatření k možným daňovým odpočtům při hlídání dětí by mělo umožnit maminkám i účast v rekvalifikačních a vzdělávacích kurzech.

Nechceme nikomu diktovat, jak se má zachovat, chceme spíše umožnit vhodné podmínky pro péči o dítě i o možný následný návrat do zaměstnání….

ODS:
Zejména v obcích a městech, kde se v posledních letech hodně staví, je to nedostatek míst v mateřských školkách. ODS navrhuje nové formy předškolní péče, které rodičům umožní návrat do práce. Chceme vytvořit výhodné podmínky pro zakládání firemních a jiných nestátních miniškolek, živností péče o děti a hlídání v rodině. Dáme větší prostor aktivitě občanů a zaměstnavatelů. Vyvedeme v současnosti existující placené služby v této oblasti z šedé zóny.

Strana zelených:
Rodiče trápí, že normální potraviny obsahují řadu nezdravých látek, což je nenormální a biopotraviny jsou velmi drahé. Životní prostředí ve městech znečištěné výfukovými plyny, bariérovost hromadné dopravy, cigaretový kouř v restauracích. Život rodičům komplikuje zablokovaný trh s byty, který zvyšuje nájmy. Pak také nedostatek základních škol, které by děti vedly k samostatnému přemýšlení, kritickému myšlení, dokázaly by v dětech udržet radost z učení a byly otevřené spolupráci s rodiči.

A naprostý nedostatek školek, pro nějž už se vůbec nediskutuje kvalita výchovy v těch stávajících, např. příliš vysoký limit 27 dětí v jedné třídě. Rodičům komplikuje život, jsou-li tlačeni do absurdních situací, například očkovat dítě pár hodin po porodu. Mnohým rodičům vadí pohled na těhotenství jako na nemoc, která se léčí porodem. Přehnaně medicínský přístup je odsouvá z role aktérů do role nesvéprávných pozorovatelů. Pro liberálně laděné, vzdělané a samostatně přemýšlející rodiče je ubíjející, pokud je státní instituce neberou jako partnery, ale jako loutky.

KDU-ČSL:
V současné době je to bohužel nezaměstnanost. Tu ještě prohloubí jak nerozumné utrácení, tak bezhlavé šetření. KDU-ČSL volí zlatou střední cestu. Šetřit na správných místech (veřejné zakázky, státní správa, zdanit hazard) a rozumně investovat do tvorby nových pracovních míst.
Dále je to nedostatek dostupného bydlení. Proto zachováme stávající podobu stavebního spoření a prosadíme změnu podmínek poskytování nízkoúročených úvěrů Státního fondu rozvoje bydlení z 300 na 500 tis. Kč pro mladé rodiny.

ČSSD:
Rodiny s dětmi jsou ohroženou sociální skupinou, musejí vyjít pouze s jedním příjmem, proto by je měl stát podpořit a ne je trestat za to, že mají děti. Zejména v době krize je nutné jim pomoci. Proto prosazujeme navýšení přídavků na děti a navrácení mateřské na původní výši. Cílem ČSSD je, aby stát zabezpečil fungování dostupné sítě mateřských škol, jejichž nedostatek maminky trápí. Chceme také podporovat firmy, které svým zaměstnancům umožní skloubit pracovní a rodinné povinnosti – například vybudováním miniškolek nebo umožněním zkrácených či flexibilních pracovních úvazků.

VV – odpověď jsme zatím neobdrželi

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist