Manželská smlouva

Když si můj prapradědeček praprababičku bral, byla to velká láska. O žádné velké peníze při sňatku nešlo, snoubenci pocházeli z chalupnických rodin.
Nicméně než zaznělo v kostele „ano“, bylo nutno ledacos zařídit. Především muselo být jasné, co dostane nevěsta věnem, kdy a za jakých podmínek bude ženich v chalupě hospodářem a jak bude zajištěn pro odstupující generaci výminek.

Dnes ze zákona platí, že to, co si do manželství přinesete a nabyli jste před jeho uzavřením, do společného majetku nepatří. To, co nabudete v manželství, je společné. Právě ono společné vlastnictví lze ve smlouvě uzavřené formou notářského zápisu pro manžela nebo manželku rozšířit nebo naopak zúžit.

Význam pro podnikatele

Lze také vymezit, že každý z dvojice bude určitými věcmi disponovat zcela samostatně. Podstatný význam to má pro podnikatele, a to zejména když za své závazky ručí celým majetkem. V takových případech by měli zbystřit různí věřitelé.

Odpovědnost

Z hlediska partnera je takové jednání jeho samostatně výdělečně činného protějšku projevem zodpovědnosti vůči rodině. Jestliže však jde jen o touhu žít i po svatbě každý za své, pak pozor.

Varování

Pro slabšího z dvojice je to nejen nevýhodné, ale i varující. Peníze totiž nejsou důležité, když jsou. Když nejsou, hubí i tu největší lásku. Iniciátorovi smlouvy záleží dost možná víc na nich než na citech.

Důvěra

Když se kdysi brali naši prapra příbuzní, podílela se na volbě partnera i na majetkovém zabezpečení celá rodina. Důležitou roli hráli i přátelé, sousedé.
Ohromná byla míra sociální kontroly. Rozvod prakticky neexistoval. Dnes se rozvádí každé druhé manželství.
Na něco tak křehkého jako důvěra bych nespoléhal. Manželská smlouva – ano, tam, kde bude přínosem pro obě strany. Jinak ne.

Význam pro vzájemnou důvěru: Nabídne-li smlouvu chudší z dvojice, je to vstřícné gesto. Požaduje-li ji ten bohatší, je to gesto možná prozíravé leč psychologicky nepříliš přátelské. V tom případě doporučuji důkladné vysvětlení motivů ze sféry mimo vlastní vztah.

 

10.4.2009 5:26 | autor: Tomáš Novák
Více o tématu: manželství

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist