Můj syn přehnaně žárlí

VÁŠ DOTAZ Můj čtyř a půlletý syn začal přehnaně žárlit, když když se narodila naše, nyní devítiměsíční dcera. Teď se zase dá do breku pokaždé, když není po jeho. To je téměř každý večer, když se má jít koupat nebo spát, nebo když mu něco nedovolím. Jak to mám řešit? Anebo mám pro syna vyhledat psychologa? Eva

deti_soourozenci_batolata_rodina_zarlivost_vztek_hracky_profimedia-0124572414-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Obborník Babyweb.cz odpovídá:

Dětského psychologa vyhledejte, jedině tak může vašeho syna více poznat a doporučit vám další postup při jeho výchově. Syn zřejmě skutečně velice žárlí. Je v nové situaci nejistý a proto bude z vaší strany potřebovat velkou podporu.

Buďte spolu

Jděte s ním vy sama – pokud to bude možné – na nákup, do divadélka. V danou chvíli si s ním povídejte, a tu chvíli prožívejte jen s ním. Aby zjistil, že ho máte pořád hodně ráda a on je pro vás ten jediný a nejúžasnější syn.

Na nákupu nebo v divadélku také něco kupte nebo doneste divadelní program sestřičce a tatínkovi, který bude dceru zřejmě dceru hlídat. Nechejte syna, aby jim povídal, o čem to bylo, co se tam stalo. Může se tak stát, že se jeho „srdíčko bude rozšiřovat“ i na lásku a vytváření vztahu se sestrou.

Dny, kdy půjdete se synem jen vy dva, si dopředu zaznamenejte do kalendáře, aby se na ně mohl těšit. Jindy zase třeba pošlete tatínka, aby šel se synem do muzea aut, a vy udělejte s dcerou klukům speciálně dobrý koláč s tím, že jste se na ně moc těšily.

Společné koupání

Zkoušejte. Pokud nebude chtít jít malý s tatínkem do vany, běžte všichni spolu – vy i manžel. Aby jasně viděl, že do vašeho světa patří. Také udržujte stejné rituály – kdy dítě vidí a slyší, že se vy na manžela těšíte, mluvíte o něm, dáte mu pusu, když přijde domů. Syn tak bude mít jistotu, že vy máte manžela ráda a v určitou chvíli bude chtít i napodobit vaše chování.

Držím palce
PhDr. Ilona Špaňhelová

Více o tématu: koupánísyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist