Na jak dlouhou ochrannou lhůtu mám nárok jako těhotná?

DOTAZ TÝDNE Po sedmi letech jsem dostala výpověď. Na úřadu práce jsem byla šest měsíců, pak jsem konečně našla práci na dobu určitou. Jsem ale v 17. týdnu těhotenství a ještě jeden měsíc ve zkušební době. Lékař mi doporučil rizikové těhotenství. Zůstanu-li doma ještě ve zkušební době a dostanu-li po čtrnácti dnech nemocenské výpověď, vztahuje se na mě ochranná lhůta a jak dlouhá? Bude mi vyplácena nemocenská? A za jakých podmínek budu mít nárok na PPM? Mám se přihlásit na pracovní úřad? Jana

Marcela Vyvadilová odpovídá:

Z § 15 zákona čj. 187/2006 Sb., v platném znění, o nemocenském pojištění vyplývá, že ochranná lhůta pro PPM je:

  • 180 dní skončí-li pojištění v době těhotenství
  • 7 dní v ostatních případech
  • maximálně tolik dní, kolik trvalo zaměstnání

Vzhledem k termínu porodu máte možnost nastoupit na PPM mezi 6-8 týdnů před termínem.

S odkazem na výše citovaný §, záleží na tom, kolik dní jste u organizace již odpracovala a jestli se do OL s nástupem na PPM vejdete. Pokud ne, nechte si vystavit nemocenskou a čerpejte ji do konce 6. týdne po porodu.

V případě čerpání PPM nebo nemocenské budete mít možnost volit délku rodičovského příspěvku na dobu 2 nebo 3let. Pokud nebudete mít nárok ani na PPM a ni na nemocenskou a přihlásíte se na úřad práce, budete mít nárok na rodičovský příspěvek od data narození dítěte a to pouze v pomalé, 4leté variantě.

Dále máte po porodu nárok na jednorázové porodné ve výši 13000 Kč. Také budete moci požádat o přídavek na dítě, případně sociální příplatek, ale obě tyto dávky jsou závislé na příjmech všech společně posuzovaných osob, tedy i otce dítěte.

14.9.2009 1:24 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist