Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené

Několik let jste strávila doma s malým dítětem a teď pomalu začínáte uvažovat o návratu do pracovního procesu? Pokud jste před otěhotněním měla práci a zaměstnavatel dál funguje, máte budoucnost téměř jistou.

Horší situace nastává, když jste si miminko pořizovala jako nezaměstnaná. 

„Obrovskou výhodou pro dnešní maminky je fakt, že se český pracovní trh potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí. Dřív se ženy s malými dětmi často setkávaly s diskriminací ze strany personalistů, dnes si díky nedostatku kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků firmy nemohou dovolit odmítat zájemce o práci tak velkoryse,“ vysvětluje Jana Skalová, specialistka na pracovní problematiku ze serveru prace.cz.

Zadní vrátka

Co tedy dělat pro to, abyste si vhodné nové místo našla co nejrychleji? Již v době mateřské dovolené byste měla myslet na „zadní vrátka“ a pokusit se ve svém oboru dále vzdělávat nebo s ním udržovat alespoň nějaký kontakt. Pokud si najdete týdně alespoň hodinu čas na přečtení odborné knížky nebo časopisu, bude to pořád lepší, než když nebudete dělat nic. Udržujte kontakt se svými bývalými kolegy a známými z oboru. Jakmile budete hledat nové uplatnění, mohou být právě oni zdrojem užitečných informací o volných místech a zároveň vám mohou poskytnout velmi důležité reference.

Malá inventura

Jakmile se rozhodnete, že nastal ten správný čas pro hledání práce, měla byste si ujasnit několik věcí. Nezapomeňte zhodnotit, jaké jsou vaše silné stránky, kde jsou slabiny, co jste se na mateřské naučila (určitě zvládat stres, máte lepší organizační schopnosti, schopnost rychlé reakce, umíte plánovat čas). Díky tomu si utřídíte, co zvládáte, co byste chtěla zvládat a tím pádem, jaké místo máte šanci získat. Také si pročtěte internetové pracovní poradny, ve kterých najdete také mnoho užitečných rad a návodů.

Rozhoďte sítě

Chcete práci co nejrychleji? Rozhoďte sítě. Informujte o svém rozhodnutí své známé, pročítejte nabídky pracovních míst na internetu i v denním tisku, zaregistrujte si svůj životopis na internetu, založte si agenta, který bude inzeráty na internetu procházet za vás a o těch zajímavých nabídkách vás bude informovat (tak ušetříte spoustu času, který budete moci věnovat miminku).

„Pokud jste trémistka nebo jste nebyla delší dobu v kontaktu s lidmi z oboru, vyzkoušejte si pohovor nanečisto. Maminky jím mohou projít v personální agentuře nebo poprosit kamarádku. Zbavíte se tak nejistoty a zbytečného stresu,“ radí Skalová.

Před rozhovorem s personalistou si:

  • o dané firmě zjistěte maximum informací na internetu,
  • při samotném pohovoru zapomeňte na jakékoli polopravdy. I vy přece, chcete, aby se k vám nový zaměstnavatel choval férově, plaťte mu stejnou mincí.
  • dáte-li personalistovi najevo, že se chcete oboru plně věnovat a dále se vzdělávat, máte téměř vyhráno. U personalisty totiž boduje váš pozitivní a aktivní přístup, energie, která z vás vyzařuje a kterou hodláte vložit do svého nového profesního života.

Když se vám hned napoprvé nepodaří najít práci na hlavní pracovní poměr, poohlédněte se i po alternativních pracovních úvazcích. Zkuste získat práci na poloviční úvazek, brigádu, záskok za nemoc či dovolenou, práci na doma.

„Jakmile se v některé firmě dobře uvedete, je velká pravděpodobnost, že si vás ponechají natrvalo či vám pracovní úvazek zvětší,“ potvrzuje specialistka na pracovní trh.

„Za úvahu stojí i podnikání. Pokud jste se před mateřskou dovolenou živila třeba jako účetní či překladatelka, není důvod, proč si nezaložit živnost. Někdy není nad to být svým vlastním pánem,“ dodává Skalová.

Nabídky práce na internetu najdete na:
www.prace.cz
www.jobs.cz
www.hotjobs.cz
www.sprace.cz
www.kariera.cz
www.careerjet.cz
www.cvonline.cz
www.hledampraci.cz
www.jobmaster.cz

 

14.7.2009 2:58 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist