První den v práci po mateřské

Návrat do zaměstnání prožívají mladé maminky různě. Některé litují, že již nebudou moci trávit se svými milovanými ratolestmi tolik času, jiné zase tento čas spojují s příjemným očekáváním nových podnětů do života.

Jak se na první pracovní den nejlépe připravit, čemu věnovat pozornost a čím se na druhou stanu nenechat zbytečně stresovat?

Večer před nástupem

Předvečer prvního pracovního dne bývá obvykle ve znamení nervozity. Nejčastěji se ženy obávají, jak tuto změnu zvládnou – zda nezapomněly své odborné dovednosti, jak je přijmou kolegové, jak se jim bude dařit s novými lidmi komunikovat, když během mateřské dovolené strávily většinu času jen s dětmi.

Obavy

Všechny tyto obavy jsou zcela přirozené, nesmíte se však nechat jimi zneklidnit. Platí tu pravidlo pozitivního myšlení: ze svých úvah vytlačovat negativní předpovědi, spíše myslet pozitivně a věřit, že tuto změnu zvládnete.

Trému z prvních pracovních úkolů můžete také zmírnit tím, že se poslední týdny před nástupem do práce zkusíte zorientovat, jaké novinky se objevily ve vašem pracovním oboru a tak se alespoň trochu na tuto změnu připravit. Před nástupem do práce se často objeví starost, jak vaše dítě zvládne dlouhodobější odloučení od vás, zda to pro něj nebude veliký šok. Lze tomu předejít tím, že několik měsíců před nástupem do zaměstnání zkusíte vaše dítě pomalu na vaši pravidelnou nepřítomnost zvykat.

První den

První den v zaměstnání asi nikdo po vás nebude chtít žádné výkony, spíše se jen počítá s tím, že se začnete seznamovat s vaší prací. Pokud nastupujete na místo, z kterého jste na rodičovskou dovolenou odešla, máte velkou výhodu, protože prostředí i kolegy již většinou znáte.

Přicházíte-li do nového zaměstnání, věnujte první den spíše seznámení se s vašimi pracovními úkoly a s ostatními spolupracovníky. Nezdůrazňujte svoji nejistotu, nepřipouštějte si, že tuto práci nezvládnete. Naopak na nové podněty reagujte jako na životní výzvy, které je třeba překonat.

První večer

První den v novém zaměstnání bývá velmi náročný a je zcela přirozené, že se budete cítit velmi unaveně. Až budete svůj první pracovní den večer hodnotit, zaměřte se na positivní okamžiky, na to, co vám udělalo radost a co se vám povedlo. Zkuste zapřemýšlet nad tím, co příjemného vás čeká další pracovní den.

24.2.2009 10:16 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist