Vyberte si správný předporodní kurz

Budete rodit poprvé? Jste plná otázek a možná trochu i strachu? Odborníci doporučují návštvěvu předporodního kurzu. Zjistili jsme, co vše se na něm můžete dozvědět.

shutterstock_1950597694-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Porod je zlomovým okamžikem v životě každé ženy. Pro prvorodičky je často velkou neznámou. A z neznámého míváme strach.

Toho největšího strachu je mohou zbavit právě předporodní kurzy. Psychická pohoda maminky totiž silně ovlivňuje prenatální vývoj miminka. Kurzy tak připravují na porod, uklidňují maminku a učí ji, jak zvládnout šestinedělí a jak se vyrovnat s nově nabitým statusem: jsem rodič.

Dokonalá příprava

Do předporodních kurzů můžete začít chodit kdykoliv, ale nejvíce žen začíná až v pokročilém stadiu těhotenství. Můžete jít sama nebo si s sebou vzít partnera, ale třeba i jinou blízkou osobu.

O porodních kurzech v okolí vašeho bydliště se informujte u svého gynekologa, poradí vám také v porodnici nebo mateřském centru, hledat můžete rovněž na internetu. Dnes už existují kurzy vedené zkušenými porodními asistentkami ve většině měst, proto se nemusíte obávat, že ve vašem okolí nikdo podobnou aktivitu neprovozuje.

Kvalitní kurzy připraví ženu kompletně na porod. Měly by mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách.

Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí:

  1. teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod,
  2. praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Maminky se pak dozvídají důležité informace o kojení, jak začít a jak se nestresovat, pokud ihned nemohu svému miminku nabídnout mléko nebo když se nebude chtít přisát.

Kurzy by neměly připravovat jen na dobu porodu, ale také na šestinedělí a kojení. Měla byste se dozvědět základní informace o péči o novorozence a v neposlední řadě by vám kurz měl pomoci zbavit se strachu z porodu.

Co vám mohou kurzy přinést:

  • Čím víc budete vědět, tím větší jistotu získáte a nebudete mít strach z neznámého. Budete vědět, co se bude dít a z jakého důvodu.
  • Kurz můžete navštěvovat společně s partnerem, což bude pro vás oba silný prožitek a vy i budoucí tatínek si uděláte představu o tom, co vás v blízké i vzdálenější budoucnosti čeká.
  • Získáte mnoho rad od zkušených lektorek, dozvíte se spoustu věcí, které se v knize nedočtete, budou zodpovězeny všechny vaše dotazy.
  • Psychika je na prvním místě.

Podívejte se, jak může předporodní příprava a předporodní kurzy vypadat.

Psychoprofylaktická příprava těhotných

Porod a těhotenství je zátěž nejen pro tělo ženy. Vlivem mnoha změn se těhotným často výrazně mení i psychika. A před porodem může přijít strach z porodu samotného, ale také nejistota, zda se žena dokáže o miminko postarat. V předporodních kurzech se proto odborníci věnují i psychické přípravě žen:

  • především informuje ženu o tělesných a psychických změnách v těhotenství, správné životosprávě, výživě matky, sportování, škodlivosti návykových látek,
  • snižuje úzkost a strach těhotné ženy z porodu,
  • seznamuje ženu s průběhem porodu, s tím, co ji čeká a čím může sama přispět ke zdárnému výsledku těhotenství,
  • seznamuje ženu s rizikem možnosti vzniku porodnických komplikací v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí,
  • informuje ženu o průběhu šestinedělí,
  • informuje o kojení a péči o dítě.

I pro tatínky

Trpíte nervozitou, zda zvládnete svoji roli matky, ale často si ani nestačíme uvědomovat, že stejně nad vším přemýšlejí naši partneři, zvláště pokud je to pro ně první potomek. Navíc bývají téměř od počátku těhotenství odsunuti na druhou kolej nejen manželkou, ale i celou rodinou. Přitom jejich role je důležitá a nenahraditelná.

Proč by tatínkové měli chodit do kurzu:

  • Muži se nedokážou vcítit do pocitů ženy v těhotenství – kurz jim může pomoci pochopit partnerku.
  • Mohou se tak učit trpělivosti.
  • Nejenže zjistí, jak probíhá celé těhotenství, ale zároveň se naučí fungovat i v šestinedělí a dále.
  • Stane se z něj velmi dobrý pomocník, hlavně dostane pro něj otcovství a vše kolem toho větší smysl a vy tak na něj můžete „přehodit“ některé povinnosti, nebude se cítit tolik odstrčený a vybuduje si bližší vztah se svým potomkem.

Již je velmi běžné, že na předporodní kurzy pro maminky chodí s rodičkami také partneři. Ale je to nedávno, co začaly vznikat kurzy zaměřené zvláště na muže. Jako takové mají pak jinou náplň, připravují na porod a rodičovský život hlavně muže trochu jiným způsobem. Nejintenzivnější je v posledních týdnech těhotenství, a to z čistě praktického důvodu. Muži totiž některé informace vypouštějí.

Čtěte také:

Cvičení jako součást kurzu

Součástí kurzů bývá také cvičení pro těhotné maminky. Může jít o jógu, kalanetiku či plavání. Cílem přípravy je udržet organismus těhotné ženy v optimálním zdravotním stavu, tzn. v dobré kondici tělesné i psychické, a tím vytvořit předpoklady pro zdárný vývoj plodu.

Cvičení pomáhá ženám přizpůsobit se těhotenským změnám mateřského organismu a připravuje těhotnou na porod tak, aby jeho průběh byl co nejlepší a nevyčerpal zbytečně ani rodičku ani dítě.

Navíc třeba plavání nebo aquagymnastika podporuje dobrou fyzickou a psychickou kondici, napomáhá prohlubování dechu a upravuje rytmus dýchání a dochází k uvolnění svalstva, organismus přijímá více kyslíku, což prospívá matce i plodu.

Celkově pak cvičení zmírňuje bolesti páteře a kloubů, uvolňuje oblast krku a ramen, spontánně navozuje relaxovaný stav a pomáhá uvolňovat napětí a stres.

On-line předporodní kurzy

Omezení pandemie přinesla novinku ve světě předporodních kurzů. Na internetu se objevily on-line předporodní kurzy. I dnes zůstávají zajímavým řešením. Ocení je především maminky z odlehlejších oblastí, které nemohou za kurzem cestovat.

ANKETA:

Chodily jste na předporodní kurz? Byl pro vás přínosem?

Monika: „Já jsem nakonec na kurz nešla. Sice jsem se bála, že porod nezvládnu, ale ve finále se ukázalo, že to vše v sobě mám, je to instinkt… Porod jsem poznala bez problémů, udýchala jsem ho a porodila krásnou holčičku.“

Karina: „Já chodím na těhotenské plavání a paní, co vede kurz, učí i správně dýchat, takže mi to stačí. Stejně si myslím, že když to přijde, tak to zapomenu a budu to rozdýchávat po svém.“

Bára: „Já jsem na kurz chodila. Ale samotné se mi tam líbilo, našla jsem si tam dvě kamarádky, hodně jsme tam toho probraly, ale zrovna to dýchání jsme se neučily.“

Soňa: „Já na kurz chodila a byla jsem díky tomu klidnější, že budu vědět, co a jak. Ale když jsem rodila, všechno nacvičený mi bylo na nic. Prostě mi to pak vůbec nešlo, dýchala jsem úplně jinak, jak jsem v danou chvíli potřebovala a jak mi to dělalo nejlíp. Ale cvičení bylo fajn…, takže říkám kurz ano i ne.“

Lucie: „Na předporodní kurz jsem chodila přímo v porodnici, kde jsem chtěla rodit. Přinesl mi uklidnění. Skvělé bylo první seznámení s porodnicí. Při porodu už to nebylo neznámé prostředí.“

11.1.2023 5:03 | autor: Pavla Maříková | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s porodními asistentkami., Rozhovory s čerstvými maminkami.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist