27. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jeden kilogram a má otevřené oči.

Vývoj vašeho miminka

Vrcholí vývoj očí – vytváří se sítnice. Už vyrostly řasy na víčkách, ale víčka se otevírají zatím málokdy. Pokud zasvítíte na bříško ostrým světlem, bude na něj dítě pravděpodobně reagovat. Buď se otočí za světlem, nebo směrem od něj. Vaše miminko ukládá tuk do podkoží a pomalu se zakulacuje. Měří od temene po zadeček kolem 24 cm a váží něco přes 1 kilogram. Již se úplně dovyvinuly chuťové buňky v ústech. Pohyby plodu jsou intenzivní. Krev je okysličována placentou. Na povrchu mozku se vytvářejí mozkové závity a zdokonaluje se vyšší mozková činnost. A co dělá vaše miminko v této době nejraději? Cucá si palec a nacvičuje tak pozdější sání z prsu. Touto činností se také může uklidňovat.

Co se děje s vámi?

Děloha stále roste, sahá již vysoko nad pupek. Bříško vás začíná omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných aktivitách. Začínáte se cítit těžká a neohrabaná. Spěte přes den i v noci, uvědomte si, že vaše tělo nyní živí dva. Snažte se přijímat více železa, protože ho potřebujete pro sebe i pro miminko.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Čekáte dvojčata? Smiřte se s tím, že nebudete mít nikdy perfektně uklizeno a děti jako ze škatulky. Nejdůležitější pro všechny je přežít. Předem zavrhněte látkovky a kupujte jednorázové plenky. Je to rychlejší a méně pracné. Miminka můžete koupat na přeskáčku a také ne každý den. První měsíce bude dvojčátkům stačit jedna postýlka.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Navštivte předporodní kurzy, prohlédněte si svou budoucí porodnici nebo si vyhledejte svou porodní asistentku či dulu jako doprovod k porodu. Dula vám pomůže zbavit se zbytečných obav a poradit vám mnoho užitečného nejen o porodu, ale také o kojení a péči o miminko.
Táta je v tom taky: Zvažujete, zda být u porodu, či nikoli? Také pro tatínky, respektive pro nastávající rodiče existují předporodní kurzy a jsou hodně vyhledávané. Pomohou vám ujasnit si svou roli a načerpat inspiraci, jak můžete rodičku při porodu podpořit a pomoci jí. Je sice pravda, že v reálu to pak může být úplně jinak, ale příprava vám pomůže porod alespoň trošku přiblížit.

Tip na nákup: Myslíte také na praktické noční světýlko? Například při kojení se vám bude určitě hodit. Čím dalším si zpříjemnit kojení v noci si přečtěte v článku: 6 tipů pro příjemnější noční kojení

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kátík
Kátík

Informace o probíhajícím těhotenství týden po týdnu čtu pravidelně a vždycky se těším, co nového miminko umí. Tento týden jsem ale celkem zklamaná. Odrazovat maminky dvojčátek (potažmo vícerčat obecně) od používání látkových plenek se mi zdá sobecké. Znám spoustu maminek od dvojčátek, které používají látkové plenky a nijak je to výrazně neomezuje. Dokonce vím i o mamince trojčátek chlapečků, která používá při přebalování klasické čtvercové plenky a rozhodně si nestěžuje. Tento typ článku by měl přinášet informace o vývoji miminka a průběhu těhotenství, nikoliv odrazovat nezkušené maminky od někdy zdánlivě náročných věcí. Každý typ přebalování má své pro a proti, žádný není dokonalý. Nekažme maminkám představu, ať si udělají obrázek samotné. Katka.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené