Kdy jet do porodnice aneb Pět základních situací

Konec prvního těhotenství provází nervozita a strach, že neodhadneme správně čas, kdy je potřeba vyrazit do porodnice. V těchto situacích neváhejte a jeďte.

kdy-do-porodnice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Praskla plodová voda

Prasknutím vaku blan se ohlašuje zhruba každý desátý porod. K odtoku plodové vody dochází většinou bez jakýchkoli předchozích symptomů. Ženy často udávají, že se ozve „lupnutí“, jindy zpozorují teplý příliv ze svých útrob, který na rozdíl od moči nelze zastavit svěračem.

Plodová voda může odtékat silným proudem stejně jako nepatrným praménkem. Výjimečně se může stát, že odteče pár kapek, pak se situace zklidní a k dalšímu odtoku dojde až při prudším pohybu apod.

Odtok může nastat i v klidové poloze v noci, obyčejně budoucí maminku vzbudí pocit vlhka. Po odtoku plodové vody ještě nemusejí nastat pravidelné stahy, ale vždy je to důvod přijetí na porodní sál. Hrozí totiž riziko infekce miminka.

Za normálních okolností je plodová voda čirá tekutina nevýrazného, mírně nasládlého zápachu. Může být také bělavá nebo lehce narůžovělá. V tom případě stačí dopravit se do porodnice do dvou hodin po odtoku. Je-li však zkalená, nazelenalá nebo máte pozitivního Streptokoka agalactie v pochvě, vypravte se do porodnice okamžitě.

Odchod hlenové zátky se ohlašuje růžovým až krvavým hlenovitým výtokem a sám o sobě není důvodem pro odjezd do porodnice. Je to něco jiného než odtok plodové vody. Oznamuje pouze, že dítě se narodí již brzy, zpravidla nejpozději do dvou až tří dnů.

2. Kontrakce vs. poslíčci

Bolestivě vnímané děložní stahy, tzv. porodní bolesti, jsou tím nejtypičtějším příznakem porodní činnosti, ale ne vždy podle nich žena pozná, v jaké fázi se její porod právě nalézá.

Zhruba tři týdny před porodem se totiž často objevují nepravé bolesti zvané poslíčci. Projevují se bolestmi v podbřišku a v kříži. Někdy jsou tak bolestivé, že si je rodičky spletou se začátkem porodu. Poslíčci jsou však stahy nepravidelné a nezesilují svoji intenzitu. Obvykle trvají krátce a opakují se.

Rozdíl mezi poslíčky a porodními stahy je ten, že poslíčky nemají otevírací efekt. Dobré je udělat si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnou, nebo dokonce ustanou, není třeba se znepokojovat. Pokuste se nevěnovat jim přehnanou pozornost a odpočívejte. Nebojte se, že můžete něco zmeškat. Skutečný porod se může rozběhnout třeba až za několik dní.

Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Ze začátku jsou stahy docela nepravidelné a rodička je pociťuje jako táhnutí nebo křeče v kříži a v tříslech.

Také je možné, že se bolesti projeví v okolí stydké kosti a odtud se táhnou přes třísla do zad. Někdy vystřelují i do stehen. Tyto stahy trvají asi 40 vteřin, v intervalu 15–20 minut. Později se přestávky mezi nimi zkracují a délka a intenzita bolesti se naopak prodlužuje.

Pokud rodíte poprvé, měla byste vyjet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň dvě hodiny. Pokud jste již rodila, je vhodné vydat se do porodnice, jsou-li kontrakce pravidelné a v intervalu po 10 minutách.

Jak rozeznat poslíčky od porodních kontrakcí

Nejen prvorodičky si je mohou splést. Poslechněte si, jak poznat pravé kontrakce a odlišit je od tzv. poslíčků.

Do porodnice není třeba spěchat. Zdaleka ne všechna porodnická zařízení jsou uzpůsobena poskytnout rodící ženě skutečně příjemné a intimní prostředí pro strávení první doby porodní po neomezeně dlouhou dobu.

Do porodnice si nezapomeňte vzít tašku s nezbytnými věcmi.

3. Krvácení

Blížící se porod se může hlásit i slabým krvácením i špiněním. Musíme však posoudit sílu a barvu krvácení. Nezalekněte se, pokud po běžném vyšetření u gynekologa lehce zašpiníte, je to normální jev. Je-li to stará tmavá krev či světlá hlenovitá, nic se neděje. Problém by nastal s krvácením jasnou červenou krví, to by byl nutný okamžitý odjezd do nemocnice.

Čtěte také:

4. Pochybnosti o pohybech plodu

Od 22. týdne již miminko cítí většina maminek. Od 28. týdne těhotenství by už měly být pohyby miminka tak zřetelné a časté, že vás možná váš lékař požádá, abyste pravidelně sledovala, zda se dítě hýbe.

I když vás o to nepožádá, můžete miminko sledovat jen tak pro sebe. Sledování pohybů plodu je totiž jedním ze způsobů, jak může sama maminka zjistit, že něco není v pořádku (nedostatečná výživa, tíseň dítěte v děloze atd.).

Jakmile však máte pocit, že je něco jinak, že pohybů cítíte podezřele málo nebo dokonce vůbec žádné, vypravte se do porodnice ihned.

5. Rozhodnutí gynekologa

V posledním měsíci těhotenství navštěvujete svého gynekologa po týdnu, ten vás pozorně sleduje a po vyšetření může odeslat ihned do porodnice k hospitalizaci. V tomto případě neotálejte. Lékař ví, co dělá, celou situaci vám samozřejmě vysvětlí a předá i doporučení, které v porodnici odevzdáte.

Co čekat při příjmu do porodnice?

Krátké video napoví, jak vypadá příjem do porodnice. Zjistíte, jaká vás čekají vstupní vyšetření i na co se lékaři ptají. Při příjmu můžete také vyslovit vaše přání ohledně porodu. Slouží k tomu tzv. porodní plán.

 

17.1.2024 5:21 | autor: Irena Nebeská | zdroj: Autor. : Irena Nebeská - porodní asistentka a laktační poradkyně

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist