Veronika v 19. tt: Pražská registrační hrůzorealita

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Za dnešní článek se omlouvám všem mimopražským maminkám. Nevím, jestli je to tak úplně bude zajímat (sama jsem naplavenina z Moravy, takž nemám žádný pragocentrický postoj). Ale napsat o tom musím.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Všechny pražské porodnice vyžadují v 14. + 0. tt, aby se těhotná žena registrovala. Tak si "zarezervuje" místo a až bude rodit, neměla by porodnice mít problém ji přijmout.

Ještě když jsem čekala Anit, byl tento proces dost náročný, někdo by řekl potupný až nedůstojný. Registrace probíhala osobně. I když registrační místnosti v porodnicích otevíraly v osm, už od šesti ráno (někdy i dřív) se štosovaly v malinkých čekárnách fronty, těhulky se střídaly na několika židličkách. Každý den porodnice přijala jen dvanáct žen. Ostatní měly smůlu a musely jít rodit jinam.

Přesto v ta registrační rána čekárny i chodby praskaly ve švech - někdo si sebou vzal doprovod, jiný (přestože přišel pozdě a už se do top dvanáctky nedostal) čekal a doufal, že to člověk před ním třeba vzdá. Nebo že sestru přemluví a ještě se do seznamu vmáčkne. Těsno, vydýchaný vzduch, neustále obsazené záchody a polovina z přítomných těhulek bledých ranní nevolností. Nic příjemného.

Tedy, možná trochu dramatizuji, abych přidala svému příběhu grády. Musím se přiznat, že popis osobní registrace znám jen z vyprávění kamarádek. Mě registrovalo Canadian Medical Care, kam jsem už s Anit chodila na gynekologii za mou úžasnou Evou.

Na podněty znepokojených maminek porodnice změnily systém registrace na "elektronický". Jediné, co je teď třeba podstoupit, je přesně ve 14. + 0. tt v 8:00 sedět u počítače, aktualizovat si formulář pro registraci na stránkách vybrané pražské porodnice, rychle vyplnit a doufat, že rychlejších bylo maximálně 11 žen. Ne víc.

Zvažuji opět rodit v Podolí, i když moje skvělá gynekoložka Eva už k porodům bohužel nechodí. Ale dostala jsem od ní tip, který právě procesuji. Když vše vyjde, Damián se narodí (stejně jako Anit) v Podolí. Jenže. Právě tohle je jedna z nejvyhledávanějších pražských porodnic. Eva mě upozornila, že zná spoustu žen, kterým se nepodařilo registrovat. Ať si to určitě několikrát vyzkouším "nanečisto", ať vím, co a jak. To byla rada nad zlato.

S Tomem jsme každý zkoušeli registraci čtyřikrát - dohromady tedy osm pokusů (ještě před reálným 14. + 0. tt). Ani jednou se nám registrovat nepodařilo. Nejkratší vyplňovačka nám zabrala cca 15 sekund. Ale po odeslání údajů vždy vyskočila stejná hláška: "Bohužel, už se před Vámi registrovalo 12 žen. Máme plno." (nebo něco v tom smyslu).

A tak jsem udělala něco, co se mi vůbec nelíbí. Jenže kdybych zůstala věrná svým zásadám, jsem teď bez pražské porodnice. Touha mít tohle vše pořešené byla silnější než přesvědčení. Existují totiž už dvě firmy, které nabízí (za poplatek), že těhotnou do Podolí registrují. Jsou to IŤáci, kteří vytvořili nějaký skript. K registraci jim stačí jeden klik. Tomu svými 15-ti sekundami nemůžu konkurovat. Vybrala jsem tu levnější, poslala jim své údaje. A přesně 14+0 jsem byla tam!

Čtěte také:

Nejde mi o pár stovek (jedna firma si bere 390, druhá 500), to je banalita. Ale princip, že porodnice nedokáže vytvořit odolnější systém, který by skutečně umožňoval registraci tak, jak porodnice původně zamýšlela. Že z toho všeho nakonec těží nějací vychytralí podnikatelé, kterým peníze registrace chtivých maminek tečou do kapsy - to, že s porodnicí nemají nic společného (a ta tudíž z toho ani nic nemá) zdůrazňují na svých stránkách.

Určitě má spoustu těhotných jinou zkušenost a třeba se v pohodě zaregistrovaly. Možná jsem prostě jen počala v nějakém plodném období roku a na termíny k registraci je nátřesk. A rodit mimo Prahu taky není žádná katastrofa - však už jsem se poohlížela po malých porodnicích s pozitivním přístupem k přirozeným porodům, přáním a plánům. Každopádně něco by se v registračním procesu mělo změnit.

Zatial, Vaše přinaštvaně zaregistrovaná V.


Veronika právě prožívá 19. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, Veroniko. Moc bych Vás chtěla požádat o informaci, jak můžu kontaktovat tu IT firmu pro registraci. Na internetu se mi bohužel nic nepovedlo "vygůglit" :-(. Syna jsem rodila v Podolí císařem a pravděpodobně mě čeká druhý, tak bych byla ráda, kdybych byla tam. Předem moc děkuji. Pokud se to tady nesmí zadávat veřejně, poslala bych svůj mail. Hezký den! Michaela

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

A Jarko, díky za přání! Taky zdravím a pozdravuj svoji rodinku:-) ať jste zdraví v této podzimní době...

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Jů, Jarko, to je dost chytré:-) Třeba by to takto taky šlo... .Nedávno jsem navíc potkala maminku, která se registrovala asi před 14ti dny a v pohodě. Tak třeba jsem fakt měla jen smůlu... .Papa, Veru

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veru, to se tedy divím, že existují takoví parazité! Já jsem při registraci na porod před rokem postupovala tak, že jsem si formulář vyplnila den předem - v čase, kdy byl stejně neaktivní, ale o to nešlo, podstatné bylo, že si to můj prohlížeč zapamatoval, a v den D přesně v 8:00:10 jsem byla úspěšně zaregistrovaná (jednotlivá políčka se mi nabízela vyplněná, což mi právě získalo čas). Manžel to navíc jistil u sebe v práci, a zaregistroval mě též. Ihned po otevření kartotéky jsem tam volala, abych se ujistila, že mě tam nemají dvakrát a neblokuju tak jedno místo navíc, ale ubezpečili mě, že duplicity se ihned mažou.

Jak je ale vidět, od té doby se našlo pár vychytralých podnikatelů, kteří si na registracích rozjeli pěkně nefér byznys :-(

Souhlasím, že by to chtělo nějak změnit systém. Otázkou ale zůstává, jak...

 

Ať se daří celé rodince!

Jarka

Obrázek uživatele Jája
Jája

Zdravím, docela jsem překvapená co se tu píše o registraci. Jsem již po 3 těhotná, během 3 let. Sice druhé těhotenství skočilo v 5 měsíci, ale i tak už jsem prošla registrací. První porod jsem plánovala v nemocnici Na Bulovce- registrace: přišla jsem, dali razítko, odešla jsem. Chodila jsem tam i na prohlídky na konci těhotenství. Nakonec jsem ale rodila v nemocnici na Vinohradech (rodila jsem o 14 dní dříve a Bulovka měla pravidelnou uzavírku z důvodu rekonstrukce- toto je dáno Ministerstvem zdravotnictví a každá porodnice musí toto prodělat 1-2 do roka). Druhá registrace tedy na Vinohradech: přišla jsem, dali rzítko a termín prvního vyšetření v 36 tt a odešla. Z důvodu spontálního potratu ve 20 tt a díky registraci jsem si vše odbyla také tam. A nyní jsem v 15tt a opět, přišla, dali razítko a termín a odešla. Známé co rodili v Motole, na Bulovce, v Podolí u všech byla registrace stejná. Proto mě docela zarazilo že máte tyto zkušenosti. Tak asi tak. A vše za poslední 3 roky.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zrovna tímto procesem nepříliš úspěšně procházím. Bilance je následující: Podolí, Apolinář plné na celé jaro (jak je to možné? to se snad musely některé holky registrovat ještě dlouho před dohodnutým 14. týdnem, anebo využily výše zmíněných IT "podvodů"), Motol (moje preferovaná) maluje, Krč jsem vyřadila kvůli vzdálenosti, zbývá Bulovka a malé Vinohrady. Jsem teď tedy po týdnu štrapácí registrovaná na Bulovce 5 dní po termínu porodu a doufám, že při osobní návštěvě přivřou oko. Pozitivní na tom je, že je teď asi babyboom, protože všechny zkušenější maminky, se kterými jsem to probírala, zvládly registraci v Podolí, bez IT a napoprvé :-) Tak nashle za 3 roky u registrace do školky :-D 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Děkuji za oba komentáře. Já tedy Neratovice taky dlouho zvažovala. Ráda bych prožila přirozený porod podobný tomu Anitčinému a vím, že v Neratovicích (a ještě pár menších mimopražských porodnicích) je to s takovýmto přístupem často snazší. Zatím nemám žádné dveře zavřené (teda kromě všech pražských porodnic mimo Podolí:-)), tak uvidíme. V Podolí to znám a zkouším si to "vyladit", abychom všichni byli spokojení. Určitě o tom všem ještě napíšu. Ale teda ten byznys kolem registrace mě fakt vytáčí! Mějte se krásně. Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ježkovy voči:) Stát se to mně, vykašlu se na to, natož abych někomu platila. Respektive, mně se to stalo:) Dvakrát jsem rodila na Bulovce, potřetí jsem chtěla taky, posílám registrační mail a - "Tento termín je obsazen." No nejdřív jsem byla hodně naštvaná, přece jen jsem už jsem to na tý Bulovce znala, věděla jsem co čekat, kde mají poradnu, kde záchody atd... a nějak se mi už nechtělo zvykat na jiný prostředí, kor na jinou pražskou porodnici. Nakonec jsem porodila v Neratovicích. Do Neratovic totiž není třeba se registrovat, stačí se ke konci těhotenství objednat do poradny a alespoň jednou přijít, aby si mohli vyplnit kartu. (Nebo přijet až porodit, nicméně to prý není nic moc, hlásit jim údaje, telefony a rodinnou anamnézu během kontrakcí.) Nakonec to dopadlo tak, že jsme málem nestihli dojet. A nelituju, že jsme opravdu vyrazili tam, i když to bylo dál, protože přístup je tam úplně jiný a já si také konečně zkusila, jaké to je porodit vsedě.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Veroniko, tak to jste me tedy "dostala" s tou informaci, ze existuji firmy, ktere diky lepsim pocitacovym znalostem a moznostem registruji tehotne k porodu, a za ne zcela zanedbatelny poplatek, to clovek opravdu jen zasne, na cem vsem muze byt postaven business. Ja jsem rodila v roce 2013 v Motole, s registraci nebyl problem, sel ji za me vyridit manzel, vse v naproste pohode a klidu. Motolskou porodnici si z vlastni zkusenosti nemohu vynachvalit, pece uzasna (vzhledem ke komplikacim a naslednemu predcasnemu porodu jsem byla vdecna, ze jsem registrovana prave v Motole), prostredi moderni a komfortni, proste za me "na jednicku" . 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené