Vyrobte si zvířátka z papírových talířků

TVOŘENÍ A VYRÁBĚNÍ S DĚTMI Počasí nám stále nedovolí trávit s venku tolik času, kolik bychom si přáli. Ale co pořád doma se znuděnými potomky? Vyrobte si třeba tato krásná a přitom jednoduchá zvířátka z tácků!
foto: Hana Rašínová

Z obyčejných papírových tácků, které koupíte v papírnictví a jež se používají na rychlé občerstvení, si snadno vyrobíte různá veselá zvířátka. Každé zvířátko má nějaké typické znaky, kterými se odlišuje od jiného, a my se snažíme co nejjednodušeji vystihnout jeho podobu – tvarem očí, čumáčkem, oušky atd.

Budete potřebovat:

  • papírové talířky
  • temperové nebo akrylové barvy
  • štětce
  • bílý karton
  • nůžky
  • lepidlo

Postup práce:

Papírové tácky pomalujte temperovými nebo akrylovými barvami. Zvolte barvu, která je pro zvířátko typická (rezavá liška), ale můžete zvolit klidně i jinou barvu, například bledě modrého kocourka apod. Vnitřní stranu talířku natřete žlutou nebo růžovou barvou, bude představovat vnitřek tlamičky. Na opačnou, tedy spodní stranu tácku namalujte hlavičku zvířátka – čumáček a oči. Když barvy dobře zaschnou, vystřihněte z barevného kartonu uši, které pak vlepte mezi dva talířky.

Ještě než slepíte oba tácky k sobě, narýhněte z vnitřní strany vrchní tácek s namalovaným obličejem zhruba kousek pod polovinou podle pravítka hrotem nůžek, aby se dal tácek dobře přehnout a mírně vyklopit. Narýhnutí je důležité, aby se přehnutí zlomilo přesně podle této linie a tácek se celý nepolámal. Narýhnutí musí však být dostatečně opatrné, abyste hrotem nůžek neprořízli papír.

Poté tácky slepíme k sobě po okraji kolem dokola hlavičky – lepení začínáme u rýhy tlamičky vlevo a jedeme směrem nahoru, nezapomeneme vlepit ouška a končíme i protilehlého narýhnutí tlamičky vpravo. Tlamičku neslepujeme, naopak ji ponecháme mírně pootevřenou, jak vidíte na našem obrázku.

Stejným způsobem můžete vyrobit ještě další zvířátka. Pamatujte přitom na to, že obličej má být maximálně jednoduchý, je vlastně již stylizovanou podobou zvířátka.

Hotová zvířátka použijeme například jako přáníčko k narozeninám, kdy do tlamičky uschováme psané přáníčko, případně i malý dárek. Používáme je ale i například jako dekoraci na prostřený stůl. Do tlamičky můžeme schovat přeložený ubrousek. Pokud jimi ozdobíme stůl při nějaké narozeninové oslavě, vložíme do tlamičky lístek s blahopřáním apod.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené