Cestování vlakem s kojencem

Chcete-li se během cestování vašemu miminku plně věnovat a nevystavovat je změnám tlaků při létání, zkuste cestovat vlakem. Jak to bude vypadat? Podle pediatrů je cestování vlakem v porovnání s ostatními způsoby přepravy pro dítě nejpohodlnější. Jízda vlakem je stále cenově přijatelná a víte-li, jak s dítětem vlakem cestovat, bude pro vás cestování s dítětem příjemné a bezproblémové.

Od kdy do vlaku

Kojenec by neměl být přepravován vlakem dříve než ve čtvrtém měsíci. První tři měsíce ho tedy vozte jen, bude-li to nezbytně nutné. V prostředcích hromadné dopravy se totiž může nakazit nějakou přenosnou nemocí. Totéž platí i pro matku.

Platí dítě?

Děti do šesti let cestují vlakem zadarmo. Cestování zdarma platí najednou maximálně pro dvě děti do 6 let, pokud je pro ně vyžadováno jedno místo k sezení. Máte-li ještě starší dítě, bude od 6 do 15 let cestovat s 50 % slevou. Od 10 let je však povinnost předložit průkaz s údaji o věku dítěte a jeho fotografií.

Co s kočárkem?

Přeprava kočárku s dítětem je bezplatná, dětské kočárky lze přepravovat ve všech vlacích (od osobního po pendolino). Obvykle se přepravují přímo ve vozech s cestujícími.

 •  V regionálních vlacích jsou prostory pro uložení kočárků a jízdních kol, které jsou k tomuto účelu speciálně konstruovány (jsou větší).
 •  V nově vyráběných vagonech (Regionova, City Elefant) je tento prostor umístěn do nízkopodlažní části tak, aby byl nástup s kočárkem snadný i bez pomoci další osoby.
 •  V dálkových vlacích je možné využít buď služební vůz, kde je služba úschovy během přepravy, ve vybraných typech vozů je zvětšený prostor pro přepravu kočárků a jízdních kol (např. pendolino, rychlíky Praha – Hradec Králové -Trutnov a další spoje, např. vlaky IC a EC), nebo je možné je přepravit na představcích vozů (nástupní prostor).

Využijte vozy pro rodiny

V některých dálkových vlacích (rychlíky, Intercity) jsou pro cestující s dětmi vyhrazené oddíly nebo vozy (v jízdním řádu jsou označeny velkým písmenem D). Jsou vybaveny sklápěcím přebalovacím pultem (např. Regionova, pendolina). Jsou určeny pro cestující s dětmi do 10 let s předností pro matky s kojenci. Několik desítek takových souprav jezdí na všech hlavních rychlíkových tratích v ČR. Za místa v „rodinných soupravách“ se neplatí žádné příplatky. Chcete-li mít jistotu, že se do vozu vejdete, kupte si místenku.

Využívejte slev

Pro rodiny, které chtějí cestovat vlakem, jsou připraveny i zvýhodněné jízdenky.

 •  Chcete-li ušetřit, jezděte o víkendu, kdy mají ČD akci SONE+ .
 •  Zkuste využít také Kilometrickou banku, na kterou mohou cestovat až 3 dospělé osoby, přitom dvě děti do 15 let jsou považovány za dospělou osobu (na Kilometrickou banku tak mohou cestovat 2 dospělí a 2 děti).
 •  Zajímavé výhody lze získat při cestách do některých zemí, kde při cestě z ČR u vybraných jízdenek a při doprovodu rodičů nebo prarodičů neplatí na zahraničním území děti do 15 let (např. Praha – Mnichov je dítě do 15 let přepraveno zdarma v úseku státní hranice ČR/SRN – Mnichov).

TIPY:

 •  Připlaťte si raději za cestu lepší vlakovou soupravou.
 •  Předem se informujte, jestli je spoj nízkopodlažní, jestli má oddíly pro rodiny atd.
 •  Dítě pravděpodobně ve vlaku usne, ale pro případ, že tomu tak nebude, mějte dostatek podnětů, jak je zabavit (hračky, kousadla, sušenky).
 •  Nechcete-li se starat o kočárek, jeďte s baby vakem, baby šátkem či jiným nosítkem.

Příklady výletů vlakem s dětmi

(Níže uvedené částky platí vždy pro zpáteční cestu, tedy pro cestu tam a zpět dohromady)

 2 dospělí a 1 dítě do 6 let a 1 dítě od 6 do 15 let

 •  Rodinný výlet osobními vlaky např. z Prahy na hrad Křivoklát (73 km) spojený se zastávkou v Berouně na zmrzlinu a na procházku městem s jízdenkou SONE+ za 130 Kč.
 •  Víkendová návštěva (tam v pátek a zpět v neděli – zpáteční cesta) prarodičů v Táboře, při cestě z Prahy (103 km), vyjde při využití Kilometrické banky na 464 Kč.
 •  Zpáteční cesta na dvoutýdenní dovolenou na Lipně v lokalitě Lipno (cesta Praha – Rybník – Lipno vlakem EC Jóže Plečnik z Prahy do Rybníka a dále romantickou železnicí přes Vyšší Brod) 241 km vyjde s Kilometrickou bankou na cca 1 084,50 Kč, při cestování o víkendu (sobota nebo neděle) lze využít také jízdenku SONE+ a celkové náklady na cestu pak vyjdou na pouhých 880 Kč.

2 dospělí a 2 děti od 6 do 15 let 

 •  Rodinný výlet osobními vlaky např. z Prahy na hrad Křivoklát (73 km) spojený se zastávkou v Berouně na zmrzlinu a na procházku městem s jízdenkou SONE+ za 130 Kč.
 •  Víkendová návštěva (tam v pátek a zpět v neděli – zpáteční cesta) prarodičů v Táboře, při cestě z Prahy (103 km), vyjde při využití Kilometrické banky na 556 Kč.
 •  Zpáteční cesta na dvoutýdenní dovolenou na Lipně v lokalitě Lipno (cesta Praha – Rybník – Lipno vlakem EC Jóže Plečnik z Prahy do Rybníka a dále romantickou železnicí přes Vyšší Brod) 241 km vyjde s Kilometrickou bankou na cca 1 301 Kč, při cestování o víkendu (sobota nebo neděle) lze využít také jízdenku SONE+ a celkové náklady na cestu pak vyjdou na pouhých 880 Kč.

 

18.2.2009 1:28 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist