Cestujete sama s kočárkem na eskalátorech? Hrozí vám pokuta

Pokud se maminka vydá sama s kočárkem do metra, a na eskalátoru si nevyžádá pomoc dalšího cestujícího, hrozí jí pokuta. Čeho se dopustila? Porušila dopravní řád, podle něhož „na pohyblivých schodech musí kočárek s dítětem přepravovat dvě osoby tak, že jeden cestující musí stát pod kočárkem a druhý na vyšším stupni než kočárek“. Tolik nová pravidla pro pražskou hromadnou dopravu, platná od poloviny loňského prosince.

„Přítomnost druhé osoby při přepravě kočárku na eskalátoru je důležitá pro situaci, že by se mamince udělalo například nevolno. Kočárek by při jízdě se schodů mohl způsobit zranění dalším cestujícím, o dítěti ani nemluvě,“ upozorňuje tiskový mluvčí Dopravních podniků Hlavního města Ondřej Pečený.

Zákon má těmto situacím předcházet. „Chceme, aby si maminky, ale i další cestující s kočárkem uvědomili svou zodpovědnost a věděli, že ponesou i případné následky za své jednání,“ dodává Pečený.

Pomůže obsluha?

Dopravní podnik sice přichází s nařízením, ale řešení nechává na cestujících. Zapojit obsluhu metra do pomoci maminkám je podle Pečeného nereálné, neboť by dotyčný ve chvíli, kdy by pomáhal s kočárkem, zanedbával své ostatní povinnosti. Navíc na přestupech by je cestující maminky jen těžko hledaly. Maminkám tak nezbývá, než požádat o pomoc ostatní cestující.  I když osamocená matka může být za svou „nebezpečnou“ jízdu na eskalátoru pokutována, zatím k takové situaci, jak tvrdí tiskový mluvčí, nedošlo. Nové nařízení tak má jen upozornit na zodpovědnost cestujících při přepravě kočárku.

„Bohužel, eskalátory, vlastně celé metro, nebylo stavěno s ohledem na cestování s kočárky. Je to dluh minulosti, který se, například pomocí výtahů s plošinami, snažíme postupně řešit,“ přiznává tiskový mluvčí.

18.2.2009 6:20 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist