Mimi LIVE! (11): Mateřství si už jen užíváme

Maminky prožily další týden se svými miminky a shodují se, že je to lepší a lepší. Ale není všechno jen růžové. Báru čeká s Jonáškem první očkování a znovu návštěva ortopeda. Julie opět bojuje s kojením a vypráví příjemné zážitky z focení.

Mimi LIVE!, sesterský projekt Těhulky LIVE! vás bude provázet životem malého človíčka od jeho příchodu na svět až do prvních narozenin. Chcete novým hrdinkám seriálu Mimi LIVE! něco vzkázat? Pište jim do naší diskuse Mimi LIVE! Jonášek a Šimonek.

Maminka Bára: Poprvé sami doma

Jonášek odpočívá.

Milé čtenářky i čtenáři Babywebu,

poslední dobou si začínám mateřství opravdu užívat. Jonda už brečí mnohem míň a mnohem častěji se na nás směje. Kolikrát se i těším, až se v noci vzbudí na krmení, protože vím, že až se napije, tak se na mě bude krásně usmívat. V noci mívá totiž vždycky náladu na hraní a povídání.

V noci spinká pěkně

V noci spí moc pěkně. Konečně jsme si zaběhli nějaký pravidelný režim (a že bylo po dvou měsících načase). Koupáme mezi sedmou a osmou – každý den. Víme, že to není nutné, ale když Jonda to miluje a pro nás je to nástroj večerního rituálu. Nepoužíváme ale žádnou kosmetiku, jen občas do vody přidáme trochu lékařského olivového oleje, a když myjeme hlavičku, použijeme dětský šampon.

Po koupání si trochu popovídáme nebo se s ním pomazlím a někdy mu zpívám ukolébavky. Pak dostane ještě mlíčko. Potom je čas spát. Někdy usíná úplně sám, stačí ho položit do postýlky. Když má horší náladu, uspím ho třeba v posteli nebo v náručí. Snažím se dávat pozor, aby si na to uspávání nezvykl, tak to moc nepřeháníme.

Cestování a procházky

Poslední dobou bývá Jonda hodnější v autosedačce, když jedeme někam autem, než v kočárku. Tak jsme absolvovali pár kratších výletů a nákupů. V kočárku se asi začíná nudit, chce se dívat ven, občas si se mnou povídá, ale pak ho to přestane bavit a chtěl by víc. Ve dvou měsících je ale na sportovní kočárek opravdu brzo 🙂 I když… Jonda je dost velký a vypadá to, že z korbičky brzy vyroste. Už teď nemá na délku žádnou vekou rezervu. Přemýšlím už pomalu, jak moc malé miminko se může do sportovního kočárku dát.

Sama doma/Sám doma

Taky jsme měli dvě malé premiéry – byla jsem s Jonáškem sama doma přes noc a táta s ním byl o pár dní sám celý večer. Nervóznější jsem nakonec byla spíš z toho druhého. Ze začátku jsem se těšila, že si zajdu do divadla (mimochodem, Caveman – všem doporučuju :), ale když to přišlo, skoro bych raději nešla. Byla jsem nervózní, co když bude mít Jonda záchvat pláče – to mě pak obvykle tatínek volal na pomoc, jak to zvládne, když nebudu poblíž? Ale věděla jsem, že je musím nechat, ať se s tím poperou sami, aby si kluci zvykli a že to zvládnou. A zvládli to úplně v pohodě. A já se můžu těšit, že si zase někdy večer někam vyrazím.

Čeká nás očkování a ortopedie

Během příštího týdne nás čeká první očkování – Jondovi bude devět týdnů a čeká ho první dávka hexavakcíny – a taky kontrola u ortopeda. Z obojího jsme trochu nervózní. Jak asi bude Jonda očkování snášet? A co kyčle, zlepšily se od minula? Moc doufáme, že ano. Už bychom nejraději do širokého balení nebalili, ne-li něco horšího.

Zkušenost týdne

Nikoho asi nepřekvapí, že s miminkem se nedá moc plánovat. Stejně mě ale ta nepředvídatelnost vždycky znovu pobaví. Třeba když si plánuju, jak Jonáška budu uspávat a že si s ním možná i zdřímnu: přinesu si k posteli pití, knížku, kterou si chci přečíst, přisunu ovladač od televize ať je po ruce… prostě pár minut přenáším věci sem a tam a přemýšlím, co všechno budu chtít dělat, abych na nic nezapomněla a pak už nemusela vstávat, aby se Jonda nebudil. Pak si jdu ještě odběhnout, a když se vrátím, zjistím, že během těch pár minut sám krásně usnul a já si všechny ty věci zase můžu z ložnice odnést 🙂

Vaše Bára

Jaké byly vaše první dny doma, milé maminky? Napište nám.


Maminka Julie: Šimonek si focení krásně užil

Když je Šimonek spokojený a nic ho netrápí, vypadá jak andílek.

Milé čtenářky a čtenáři Babywebu,

Uplynulý týden nám opět dokázal, že už jsme rodina. Náš malý andílek se den ode dne více uklidňuje. Myslím, že už ví, že tady je v bezpečí a nic zlého mu od nás nehrozí. Překvapuje mne každým dnem. Po koupání většinou dost křičel, protože nechtěl jít ven z vody a osušení, oblečení a namazání bylo spíše zápasem.

V posledním týdnu ale pláč při této činnosti ustával a někdy se dokonce i smál nebo si jen tak cucal palečky, protože se už nemohl dočkat mlíčka. Stejné je to i s uspáváním. Když se krásně napije a odříhne si, tak je potom schopný do minuty usnout a ani nepostřehne, že jej pokládám do postýlky. Někdy ještě není hned unavený, ale vydrží sám ležet na zádech a potom začne trochu fňukat, tak jej pohoupu nebo pochovám a rychle usíná. Doufám, že to teď všechno nezakřiknu.

Návštěvu v práci prospal

Absolvovali jsme návštěvu kolegyň v práci a Šimonek se nenechal ničím ani nikým vyrušit takže se tam pěkně vyspal. Dostal krásný kolotoč s melodií nad postýlku, tak jsme ho hned pověsili a vyzkoušeli. Při prvním spuštění se mu to moc nelíbilo a začal brečet. Napodruhé to už bylo lepší a koulel očima jako by to viděl poprvé v životě. Myslím, že jej zaujal spíše ten zvuk, než hračky, protože se nezdálo, že by je sledoval, když se točily. Jeho oblíbenou hračkou je zatím štěrkátko a to asi také hlavně proto, že vydává zvuk. Do ručičky jej ale ještě neuchopí, spíš jen tak někdy náhodou do něj ťukne.

Kojení je pořád věda

Minulý týden mě při kojení rozbolela jedna bradavka a to tak, že jsem měla pocit, že mě do něj píchá tisíc malých jehliček a to nejen při kojení, ale i ještě asi hodinu po něm. Po dvou dnech jsem už zvažovala, že zavolám laktační poradkyni (seznam laktačních poradkyň najdete ZDE)a najednou se to opět samo srovnalo a já zase kojím bez bolestí.

S tím kojením je u nás v poslední době trochu problém. Myslela jsem si totiž, že už máme vytvořen krásný režim a ono se to s tou bolestí trochu rozhodilo, takže jsem kojila častěji, ale kratší dobu, abych to vůbec vydržela. Teď se dá říct, že se dostáváme zpátky do normálu a kojím střídavě, takže vždy jen z jednoho prsu přibližně deset minut, což malému vydrží přibližně na tři hodiny a v noci na 7 – 8 hodin.

Focení bylo super

V úterý jsme se jako rodinka vydali do Prahy nafotit nějaké fotky a jsem z toho hrozně nadšená. Ateliér Foto pro mě je opravdu profesionální a může jej jen doporučit. Dostalo se nám všem nejlepší péče, bylo krásně zatopeno, aby Šimonek nenastydl, protože se hodně fotil nahý. To má svá úskalí, která jsme všichni poznali, protože čůraní při focení na sebe nenechalo dlouho čekat. Na takové situace jsou tam ale s tak malýma dětma zvyklí, takže je to nemohlo rozházet. Šimonka to pózování tak vysílilo, že potom spal asi čtyři hodiny a v noci skoro deset hodin.

Teď, když je venku takové teplo, jej oblékám co nejméně a to se mu potom v kočárku dobře spinká. Dokonce se mu přestaly dělat i potničky a pleť má krásně čistou. U mě to je ale právě naopak. Nevím, jestli to je sluníčkem nebo nějakou alergií, ale na předloktí se mi objevila vyrážka. Ta se sice objevila hned po porodu a prý je to normální, tak jsem to neřešila. Teď se ale z vyrážky staly nahnědlé flíčky. Naštěstí to nijak nesvědí, ale necítím se zrovna nejlíp. Snad to brzo zmizne a budu mít zase klid.

Loučím se opět s přáním pěkných dnů a klidných nocí.

Vaše Julie


JSME V TOM S VÁMI

Vaše redakce Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist