Katka v 28. tt: Těhotenská slabomyslnost rovná se veselá domácnost

TĚHULKA LIVE! KATKA Já vám ráda něco napsat, jsem dobrá Čecha a mít spoustu nápadů. Asi takhle vypadají poslední dobou moje články před korekcí ze strany partnera. Když si příspěvky pročítá, ozývají se od stolu neřízené výbuchy smíchu. Prý se už dlouho takhle nebavil a těší se, co zase vymyslím příště.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Myšlenky se mi neustále rozutíkávají a na doplňovací otázky typu „Dáš si kávu nebo čaj?“ odpovídám „Ano“. Při komunikaci přehazuji pořadí jednotlivých slov ve větě, až dochází k naprosté změně významu sdělení. Celý týden si poctivě sepisuji seznam věcí, které je potřeba koupit a který ještě před nákupem důsledně roztrhám na malé kousky, a to vše v dobré víře, že to je jen počmáraný kus papíru. Upozorňuji, že to je neúplný výčet všech projevů mé těhotenské slabomyslnosti.

Nerada svádím své chyby na někoho jiného, ale mám silný pocit, že před otěhotněním byla má situace o poznání lepší. Při rozhovoru s kamarádkou, která má již větší děti, jsme dokonce vytvořily hypotézu, že slabomyslnost postihuje ženu v několika fázích. Když vynechám pubertální bláznění a začnu rovnou u před-těhotenského šílenství, tak můžeme pokračovat k těhotenské demenci, při kojení tzv. „mlíko na mozku“, po ukončení kojení dochází k prosté ztrátě intelektu vyvolané nikdy nekončící mateřskou zodpovědností a prací, následuje postižení přechodovou slabostí a končí stařeckou demencí. Vyhlídky jsou tedy hrozné, ale člověk musí brát podobná postižení s nadhledem a humorem.

Třeba já mám pocit, že jako s těhotnou je se mnou vážně sranda. 🙂 Partner se téměř denně válí v záchvatech smíchu na koberci a ani kamarádky nestíhají chytat mezi salvami smíchu a mými dalšími poznámkami dech. Ondráškovi veselá domácnost jenom prospívá, což je vidět na jeho čím dál více bláznivějších nápadech, jak se dostat do skříněk v kuchyni. A zároveň věřím, že díky humorným dopadům mé „demence“ bude z Anežky neustále smějící se dítě.

Veselého smíchu a mých (ne)záměrně vtipných poznámek jsme si celý týden užili dosyta. Peťa měl po dlouhé době hodně volna mezi směnami a já jsem využila jeho přítomnosti, jak jen to šlo. Přiznám se, že jsem sobec, a užívala jsem si hlavně pomoci v péči o Ondráška. Po dlouhé době jsem se mohla zase vrhnout na šití látkových plenek. Podařilo se mi zpracovat další kus bambusového froté a dokonce si na sebe ušít další bič, tentokrát v podobě mantinelů do postýlek pro naše ratolesti. Samozřejmě to neznamená, že bych Ondru odbývala a nevěnovala se mu.

Peťa mi hodně pomáhal při jeho nošení, krmení, přebalování a vůbec všech činnostech, kdy je potřeba s Ondráškem a jeho 11 kilogramy manipulovat. Zvedání těžkých břemen v těhotenství by se mělo omezit, ne-li úplně vyřadit. Ale zkušenější maminky mi dají za pravdu, že při péči o 15měsíční dítě to prostě nejde. Alespoň se snažím přemýšlet nad tím, jak Ondru zvedám a nosím. Netahat celou jeho váhu z předklonu, ale jít do podřepu a s oporou o židli či stůl se zvednout. Kolikrát se jedná o výkony více než atletické, protože musím Ondru držet pouze na jedné ruce. Na druhou stranu musím Ondrovi poděkovat, protože jen díky němu mám svaly na rukou vypracované jako nikdy za celý svůj dosavadní život. Vlastně celé tělo mám oproti předchozímu těhotenství osvalenější a pevnější. Pokud bych nebrala v potaz velké bříško a prsa, spodní část mého těla se stále ztrácí v kalhotách, které mi při Ondrovi byly v tuto dobu již malé a těsné. A to nejedné mamince přidá na dobré náladě!

A i kdyby došlo na nejhorší, smích nás opustil a snad jsme přestali i dýchat, Ondrášek nás zachrání. Naučil se totiž provádět umělé dýchání. Pravidelně jej cvičí na tatínkovi, maminku zatím šetří. Je velice důsledný a vždy člověku zacpe nos a až poté zahájí proces resuscitace. S Peťou vážně netušíme, kde podobný postup viděl a co ho na činnosti natolik zaujalo. Každopádně jsem zase o trochu klidnější, že je o zdraví naší rodiny postaráno. Snad jen zkusím rozšířit naší videotéku o instruktážní videa zobrazující také masáž srdce a zastavení krvácení apod. Třeba se Ondra chytí a budeme mít v rodině lékaře či záchranáře. 🙂

Čtěte také:

Těhotenství a roztroušená skleróza aneb Na neduhy jedině s humorem

Jak na těhotenskou „demenci“, tak na roztroušenou sklerózu platí to samé – smát se a útrapy života házet za hlavu. Jinak to ani nejde. Ve většině případů u tohoto onemocnění platí, že v období těhotenství dochází k jakémusi „pozastavení“ aktivní činnosti nemoci. Jsem ráda, že i u mě probíhá těhotenství v klidu a jako u zdravé ženy (musím zaťukat, abych něco nezakřikla).

Zároveň se musím přiznat, že chvílemi na soudružku roztroušenou zapomínám a nijak zvlášť se nešetřím. Některé dny více zakopávám a jsem více nešikovná než obvykle, špatně se mi ovládá spojkový pedál v autě nebo hůře vidím. Má to i nemá spojitost s nemocí. Někdy více, někdy méně. Záleží, jak k tomu člověk přistoupí. Snažím se tím nijak zvlášť netrápit, hodit obavy za hlavu a z modřin na nohách si dělat srandu. Občas se jedná opravdu o projevy nemoci, které si nesu z dob dřívějších. Beru je ale jako určité superschopnosti, kterými dokážu ostatní rozesmát. Takže pokud se, soudružko moje milá, chceš ozvat třeba po porodu, věř mi, že umřeš smíchy! 🙂

Do dalšího dílu Vám přeji dny plné smíchu, až se budete za břicho popadat. Všechno řešte s humorem, protože nic není tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Vaše těhulka Katka a její vysmátá rodinka. 🙂


Katka právě prožívá 28. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476598316866011.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist