Moje panenka je máma

Všechny děti se jednoho dne zeptají, jakým způsobem přišly na svět. Někteří rodiče se uchylují k pohádkám o čápech nebo o zelí. Druzí se lopotně snaží přiblížit skutečnost. Jak to vysvětlit? Jaká zvolit slova? Zkuste na to jít jinak a pořiďte svým dětem edukační panenky.

Edukační panenky zcela přirozeně seznámí děti s pravdou. Miminko roste nejdříve v bříšku, pak ho maminka porodí a zajišťuje také jeho první potravu – kojením. Stejně tak můžete na internetových stránkách objevit a zakoupit si panenky, které jsou těhotné, umí porodit miminko, kojit ho a nosit v šátku, anebo panenky, které děti mohou „kojit“ samy.

Taková je například panenka Bebé Glotón od španělského výrobce, kterou si děti přikládají k hrudníčku, na němž mají upevněnou „kojící náprsenku“. Panenka mlaská a vydává zvuky jako při kojení a pláče, pokud nedostane napít. Dokonce si po kojení i realisticky odříhne. Výrobce chtěl touto cestou vyjádřit podporu kojení, které je dobré pro dítě i pro matku.

Když v roce 2009 uváděla firma svou panenku Bebé Glotón na americký trh, strhla se v médiích vášnivá diskuze, zda na takové počínání není pro holčičky příliš brzy. Jedna strana argumentovala, že tento způsob hry je příliš sexistický a podporuje lesbické sklony v předpubertálním věku. Proti ní stáli rodiče, kteří na tomto „realistickém miminku“ nevidí nic závadného a naopak opětují původní ideu výrobce hraček, a sice že kojení je naprosto přirozená věc a není důvod ho skrývat před dětmi. Naopak kladli otázku: když mohou děti své panenky přebalovat, krmit, uspávat…, proč by je nemohli i kojit? Co si myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze pod článkem.

Pokud vám připadá, že panenky Bebé Glotón nevykreslují mateřství dostatečně realisticky, máme pro vás další tipy.

Mini Mamas – ručně šité panenky – mámy – mohou pohodlně kojit svá miminka díky malým magnetům upevněným „pod kůží“. Panenky podporují myšlenku bondingu a nošení dětí. Každá mini máma má totiž své miminko v šátku. Mini mámy pocházejí z dílny dvou sester z Oregonu a koupit si je můžete na jejich webu (Where´s Waldorf?). Lze si zvolit barevnou kombinaci vlasů a očí, zda bude mít brýle, typ oblečení a podobně.

MamAmor dolls – realistické panenky, ručně vyráběné s propracovanými detaily, pochází z dílny kanadské duly Adriany Guerry. Panenky jsou těhotné, rodící, kojící a své miminko nosí v šátku. Jsou pomůckou, která demonstruje normální porod, kojení a bonding a výborně mohou posloužit při přípravě dítěte na příchod dalšího sourozence v rodině. Každá panenka je originálně vyrobená z měkké látky s elastickým vaginálním otvorem. Uvnitř je schované miminko, pupečník i placenta. Miminko má v místě pusinky přišitou patentku, jejíž protější část logicky najdete u panenky – mámy – v místě prsou. Barevnou kombinaci vlasů a očí si lze objednat na přání.

Teen pregnancy Barbie – I výrobci Barbie pochopili, že děti jsou to, oč v životě běží! Na trhu se objevila těhotná Barbie, která ale s realitou nemá mnoho společného. Vždy krásně upravená a usmívající se sexy slečinka má těhotné bříško s miminkem připevněné dvěma magnety. Její typická postava si stále udržuje míry modelky, chodidla jsou vytvarovaná pro vysoké podpatky, hladká pleť a husté vlasy by opravdové nastávající matky mohly jedině rozčílit. Ani panenku Barbie kritika neminula. Za prvé ji americká společnost podezřívala, že může podporovat vzrůstající výskyt těhotných náctiletých, a za druhé, že dostatečně neilustruje mateřství. Potřebuje však dětská fantazie realistický popis, aby si vytvořila intimní svět maminky pečující o miminko?

28.5.2012 3:39 | autor: Michaela Plachká

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist