Jak si zpříjemnit noční vstávání k uplakanému miminku?

Častá nutnost nočního vstávání k miminku a věčný nedostatek spánku překvapí snad každou maminku prvního dítka. Sepsali jsme sedm tipů zkušených maminek, jak si můžete situaci usnadnit.

jak_si_zprijemnit_nocni_vstavani-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Na noční vstávání vás nikdo nepřipraví

Neustálé noční vstávání překvapuje především prvorodičky. I když jim o tom kamarádky vyprávěly, stejně jsou v šoku z toho, jaké to skutečně je. Často velice náročné.

Často se vtipkuje, že mateřství je ta nejnáročnější práce na světě. Musí se vykonávat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a bez nároku na zastání odborů.

7 tipů, jak si noční vstávání ulehčit

Zeptali jsme se zkušených maminek, co jim usnadnilo nekonečné noční vstávání k miminku a sepsali z nich ty nejlepší tipy. Snad vám pomohou.

1. Vlastní pokojíček je fajn, ale postýku v ložnici oceníte

Pro mnohé je to základ úspěchu. Máte to k miminku blízko. Při vhodném umístění postýlky blízko vaší postele, může stačit i natáhnout ruku a podat vypadnutý dudlík. Nemusíte vždy nutně vstávat.

Postýlku v ložnici maminky doporučují, i když manželé nejsou vždy stejně nadšení. Nebudete totiž muset v noci cestovat z pokoje do pokoje, ale budete mít plačící miminko při ruce.

A navíc, pokud by byl dětský pokojík až příliš vzdálený, a vy máte tvrdé spaní, ani byste dětský pláč nemusela slyšet.

2. Vše si připravujte dopředu

Pokud kojíte, máte noční krmení o dost jednodušší. I tak ale budete potřebovat miminko přebalit.

Zásadní je ale příprava pro maminky, které miminko dokrmují umělým mlékem. Abyste nemusely neustále pendlovat do kuchyně ohřívat nové dávky umělého kojeneckého mléka, pořiďte si šikovného pomocníka, kterého si budete moct nastěhovat přímo do ložnice. Skvělý je mlutifunkční ohřívač dětský lahví a termoska s převařenou vodou. Pokud si tedy vše přichystáte v ložnici, v noci nebudete muset přecházet z místnosti do místnosti.

Všechno budete mít při ruce a uvidíte, že noční vstávání se díky vašemu pomocníkovi stále o dost příjemnějším.

3. Relaxační hudba v noci? Proč ne.

S rostoucím nedostatkem spánku stoupá podráždění maminky. Nedávejte si to za vinu, je to přirozené, zkrátka jste nevyspalá a možá už trochu mrzutá. V takovou chvíli zkuste vsadit na relaxační hudbu. Ta by vás mohla naladit na lepší a veselejší vlnu. Stačí mít na nočním stolku připravený mobil a sluchátka. Manžela nebudete rušit a vy se alespoň trošku uvolníte.

4. Jak neusnout?

Je to těžké. Čím častěji musíte k miminku vstávat, tím více se cítíte vyčerpaná. Můžete mít i strach, že byste mohla s dítětem v náručí jednoduše usnout. Zkuste si čas, při kterém budete miminko krmit, o něco zpříjemnit. Připravte si na noční stolek oblíbenou knížku s čtecí lampičkou nebo si do mobilu nahrajte nějakou odpočinkovou hru.

Čtěte dále:

5. Základem je tlumené světlo

Světlo – na první pohled nepodstatná, ale přitom tak důležitá věc. Rozsvítit celý pokoj, když jste ještě před pár minutami byla v černočerné tmě, je nesmysl. Byl by to šok jak pro vaše oči, tak i pro oči miminka. A ani spící manžel by to neocenil.

Doporučujeme si tedy pořídit tlumené světlo. Stačí lampička na noční stolek nebo světlo čtecí lampičky. Tlumené světlo vám bude o moc příjemnější, a nenapáchá žádnou neplechu.

6. Dokrmujete? Požádejte o pomoc manžela

I když se váš partner musí vyspat do práce, jsou tady víkendy, kdy vám může trošičku ulevit. Stačí jen připravit mu umělé léko.

Pokud kojíte, je situace trošičku složitější. Ale stále má řešení. Zkuste mléko během dne, nebo spíše více dnů, odstříkat. A nechat ho připravené v lednici. Váš partner pak může miminko v noci nakrmit a vy se alespoň jednou za čas vyspíte.

7. Je to dočasné

Možná vám to teď příjde nekonečné, ale i noční vstávání jednou skončí. Zkuste na to myslet a chvíle s malinkým miminkem si užít. I když jste unavená a rozmrzelá. Uteče to strašně rychle.

26.1.2023 4:40 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl napsán na základě rozhovorů se zkušenými maminkami.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist