V porodnici jako doma: Veletrh pro všechny těhulky, které chtějí i v porodnici porodit přirozeně

Ke konci letošního roku, právě v době adventní, pořádá obecně prospěšná společnost Porodní dům U  čápa akci plnou očekávání s názvem „V porodnici jako doma“. Akce se skládá ze dvou souběžně probíhajících částí. Jednou částí je odborná konference pro zdravotníky, druhou je veletrh porodnic pro veřejnost.

Cílem akce je přispět ke zlepšení prostředí i atmosféry v porodnicích, k podpoře přirozeného porodu v porodnicích, zkrátka pomoci v porodnicích vytvořit takové prostředí, ze kterého by se maminkám nechtělo „prchat“, ale kam by chodily s radostí a důvěrou. Přesun do porodnice by se v podstatě stal přesunem z domova „domů“.

Akce se koná 2. a 3. prosince 2016 v Hotelu Don Giovanni, Vinohradská 157a, Praha 3 a těšit se můžete na spoustu zajímavého. Bližší informace a program akce naleznete zde: www.pdcap.cz

Kromě jiného se představí i projekt „Přirozený porod v porodnici“, jehož smyslem je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence, při zachování co nejpřirozenějšího a nejintimnějšího prostředí, s laskavou pozorností, jaká tomuto neopakovatelnému a jedinečnému okamžiku přísluší.

„Přirozený porod v porodnici“ (www.prirozenyporodvporodnici.cz) je společným dílem předního českého webu o těhotenství a mateřství Babyweb.cz a realizátora dlouhodobého projektu Kvalita očima pacientů (www.hodnoceni-nemocnic.cz), který se zabývá měřením kvality zdravotní péče prostřednictvím zkušenosti/spokojenosti pacientů.

Cílem projektu PPP je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku, a proto se snažíme, aby se do projektu zapojilo co nejvíce porodnic napříč ČR.

Projekt dlouhodobě sleduje dvě hlavní oblasti. První z nich je spokojenost rodiček s poskytovanou péčí pomocí dotazníkového šetření, druhou je frekvence některých lékařských úkonů a medikace, která je v českých porodnicích dlouhodobě nad průměrem vyspělých evropských zemí.

Jak přesně sledování kvality péče probíhá? Které porodnice se do projektu zapojily? A s jakým výsledkem?

Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte během workshopu 2. prosince 2016 ve 14.30 – 16.30 hodin.

Porodnice „jako doma“: Jak si ji představit?

Taková porodnice by rozhodně měla nabídnout porodní místnosti (nebo alespoň jednu) s příjemným domácím prostředím. Útulnou obývací/porodní místnost, pohodlné zařízení pro pobyt jak rodící ženy, tak jejího doprovodu. Bylo by příjemné, kdyby si rodiče mohli připravit alespoň teplé nápoje podle vlastní chuti. Uspořádáním nábytku v místnosti by bylo možné rozčlenit obývací místnost na část odpočinkovou pro rodiče a část administrativní, kde by si mohla své záznamy vést porodní asistentka.

ppp.pngSoučástí obývací místnosti nebo koupelny by mohla být velká hluboká vana, která je pro podporu přirozeného porodu žádoucí. K dispozici by měly být různé pomůcky podporující přirozený porod, zaujímání různých úlevových nebo porodních pozic. Může to být závěs, do kterého bývá příjemné se zavěsit a ulevit tak oblasti pánve a kyčlí, může to být porodní stolička, gymnastický balón, klekací podložka a podobně. V nabídce by měly být i pomůcky pro aplikaci suchého tepla – třeba termofor. Po porodu se termofor může hodit k zahřátí děťátka namísto inkubátoru a dítě tak může zůstat v neustálém kontaktu s matkou.

Základní technické vybavení by bylo skryto očím, ale připraveno k rychlému použití v případě potřeby. Samotné fyzické vybavení porodnice je důležité, protože ovlivňuje chování a vnímání nejen rodících žen a jejich doprovodu, ale i samotného zdravotnického personálu.

Prostředí, ve kterém se pohybujeme, je velmi sugestibilní. Jestliže okolo nás je vlídné, klidné, příjemné, útulné až hladivé prostředí, bude v nás stimulovat láskyplný přístup. Zdravotníci by se měli alespoň snažit pečovat o nastávající maminky nikoli, jak chtějí oni sami, ale jak si to přejí maminky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist