Ženská nevěra

Nevěra je z velké části přisuzována zejména mužům, podle průzkumů ale ani ženy nezůstávají pozadu. Spíše naopak. Ženy se jen s milenci nechlubí tolik, jako muži s milenkami.

Navíc společensky je tento fakt mnohem méně únosný. Zatímco muže záletníka mnozí pokládají za frajera, ženu záletnici hned všichni odsuzují a nazývají vulgárními výrazy. Pravda je asi někde mezi. Ženská nevěra především pramení z dnešní doby. Moderní ženy jsou velmi často naprosto soběstačné, nejsou na mužích závislé tak jako dříve a přestávají jim být i tolik oddané. Zároveň muži jsou více vytížení svou prací, koníčky i zájmy a na ženy a rodinu jim již nezbývá tolik času a energie.

Asi největší problém dnešních třicátnic a čtyřicátnic je nedostatek sexu ve vlastním oficiálním vztahu. Přestože se ženy cítí na vrcholu svého sexuálního života, sexu od partnerů se jim nedostává tolik, kolik by si samy přály. A pokud už ho mají dostatek, pak postrádají kvalitní předehru a s tím spojené něžňůstky jako je líbání či mazlení apod.

„Po desetiletém vztahu se z našeho sexuálního života naprosto vytratily ty hezké věci, které sex jako takový obohacují. Úplně jsme se přestali líbat a o dotecích a mazlení ani nemluvě. Ze sexu se stala naprosto obyčejná činnost, sloužící pouze k uspokojení vlastních potřeb bez vnímání toho druhého. Snažila jsem se to partnerovi říct, vůbec si to ale nepřipustil. Mám ho ráda, ale na sex jsem si našla jiného muže,“ svěřuje se jedna z nevěrných třicátnic.

Mnozí odborníci přisuzují problémy v sexu nedostatečné či špatné komunikaci ve vztahu. Americká psycholožka Esther Perel vidí tento problém právě naopak v přehnané otevřenosti. Podle ní vyšší intimita a blízkost, jako např. přehnaná slovní komunikace či věčné svěřování, nemusí nutně vést k lepšímu sexu. Touha se zvyšuje, když máte pocit volného prostoru a jisté autonomie, abyste své vášně mohli svobodně projevit a občas se v nich ztratit a rozplynout.

Nejde vždy jen o sex jako takový. Mnohdy žena touží být jen znovu žádoucí. Chce se líbit a touží po lichotkách a svým způsobem chce být opět hýčkána. „Jestli mi něco dělá opravdu dobře, pak ta krásná slůvka a lichotky, který mi mne milenec zahrnuje. Cítím se tak díky němu opět krásná a žádoucí. A to je to, co jsem ve vztahu už hodně let postrádala,“ vypráví nevěrná pětatřicetiletá Klára.

Sebevědomí a touha po dobývání hrají při nevěře velmi důležitou roli. Nejen muži touží dobývat, i ženy chtějí být dobývány. A jakmile si jimi jsou jejich partneři jistí, začíná to ve vztazích velmi často skřípat. Ze vztahu se postupně vytrácí jak vášeň, tak žádostivost.

Citová exkluzivita

Mnozí teď navrhnou: a co láska? Ano, láska je velmi důležitá a snad právě proto, mnoho žen navzdory svým nevěrnostem ve vztazích zůstává. A naopak mnoho žen trpí nevěru svým mužům. Láska je důležitá, ale ne svéspásná. Člověk patří do živočišné říše a má své pudy, a přestože je kultivovaný, tak často své potřeby upřednostňuje. „Většina lidí spojuje sexuální exkluzivitu s citovou věrností, nebo dokonce vnímá věrnost pouze jako sexuální exkluzivitu. Přesto jsou si mnohé páry nevěrné, ačkoliv sexuální exkluzivita porušena není,“ tvrdí ve své knize Láska a sexualita v trvalém vztahu Yvon Dallaireová.

Podle ní ženy většinou navazují mimomanželské sexuální kontakty právě kvůli tomu, že se o ně nějaký muž zajímá, že věnuje svůj čas tomu, aby jim naslouchal, a že k nim má po citové stránce blízko. Ženy se mu pak oddávají tělem, srdcem i duší.

Proč je ženská nevěra tak jiná

Asi kvůli tomu, že žena dokáže mít s mužem pouze sex velmi zřídka. Ať chce nebo nechce, i do mileneckého vztahu zapojí emoce. A pak proto, že všeobecně společnost nevěru ženy hůře přijímá a muži velmi zřídka nevěru ženy odpouštějí. „Ženy často při nevěře přestávají mít sexuální styk se svým manželem nebo dělají všechno pro to, aby se mu vyhnuly, protože mají pocit, že by podváděly svého milence. Proto také existence milence bývá častěji důvodem k rozvodu než mužova milenka, a to i kvůli tomu, že muži odpouštějí mnohem méně. Muž možná cítí, že když má partnerka milence, on sám už nemá v jejím srdci místo. A to nemluvíme o jeho poraněné pýše – princ byl sesazen z trůnu,“ dodává Dallaireová.

Čtěte také:

Matka nevěrnice

Společnost také velmi vnímá, zda je nevěrnice matkou či není. Pokud ano, odsoudí ji mnohdy jak muži tak ženy současně. Opravdu je na nevěře matky něco jiného než na nevěře bezdětné ženy? Těžko soudit. Všechny ženy mají shodná práva i potřeby, jen žena – matka má odpovědnost nejen sama za sebe, ale i za potomka. A vždy by měla pohlížet i na něj. Přesto to není ten správný důvod, proč zůstávat s manželem, když ji s ním již nic jiného nespojuje, a nebo jen ignorovat své touhy a přání. Bude-li matka věčně nespokojená a nešťastná, ovlivní to potomka tak jako tak.

Sex se ze vztahů pomalu a jistě vytrácí

Nevěra ani podle sexuologů není správná, přesto ji nelze pouze odsuzovat a je na ni nutné pohlížet z více úhlů. Zvlášť pokud je pravda, co říká pan doktor Plzák, že jen čtyři procenta mužů a žen zůstávají monogamní po celý život. Nevěrných je tedy většina z nás. A pouze odsouzení není na místě. Navíc podle odborníků je všeobecně mnohem více nebezpečný ten fakt, že se spolu lidé, čím dál méně milují a dokonce roste i vysoké procento mužů i žen, jež sex vůbec nevyhledávají a to ani s oficiálními či neoficiálními partnery. Ze vztahů se stávají romantická či čistě přátelská partnerství, ze kterých se vášeň naprosto vytrácí. A to také není dobře.

Pozor na odhalení

Dnes vám již nepomůže jen známé: „zatloukat, zatloukat, zatloukat.“ V poslední době se rozmáhá nový trend v odhalování nevěry. Jde o testy DNA. Nyní již nejde pouze po určení otcovství, ale i o odhalení samotných partnerských úletů. Pokud má partner či partnerka podezření, stačí když vezmou kalhotky či slipy a zašlou je do některé z komerčních genetických laboratoří. A rozhodně se nejedná o levnou záležitost. Může se vyšplhat i na několik desítek tisíc.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist