1. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Těhotenství začínáme počítat od prvního dne vaší poslední menstruace. I když jste vlastně ještě nepočala – už počítáte. Během následujících zhruba 280 dnů se ve vašem nitru odehraje úžasný seriál, jehož posledním dílem bude narození vašeho miminka. Nebudeme ale předbíhat.
foto: Vlasta Srbová

Čeká nás průměrně 40 týdnů, rozdělených do tří trimestrů, s rostoucím bříškem plných radostí a také starostí, lékařských prohlídek, zařizování a shánění výbavičky a očekávání. Gynekologové a porodníci používají k označování délky gravidity výhradně měsíce lunární. Těhotenství je tak rozděleno do desíti lunárních (a devíti kalendářních) měsíců. Během prvního lunárního měsíce dochází k oplodnění vajíčka, rýhování, přesun do dělohy, uhnízdění v děložní sliznici a období tzv. embryogeneze. V prvních týdnech mluvíme o embryu, od 10. gestačního týdne začínáme mluvit o plodu.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Víte, že stres může být příčinou neplodnosti?

Při stresu se do krevního oběhu vyplavují ve zvýšené míře stresové hormony, které ovlivňují chování ženy i její tělesné pochody. Ty mohou zablokovat ovulaci i menstruaci, ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení dělohy. Působí také na imunitní systém, tlumí ho, a to může ovlivnit proces zahnízdění vajíčka v děloze. Jak pomoci otěhotnění?

Přečtěte si také:

Tip pro mámu

Pokud jste tak už neučinila, je nejvyšší čas, abyste změnila svůj životní styl s ohledem na vaše budoucí těhotenství. Přestaňte kouřit a pít alkohol. Místo toho se zásobte čerstvou zeleninou a ovocem, začněte také s užíváním kyseliny listové. Jste to, co jíte a pro vaše dítě platí to stejné! Nezapomínejte na kvalitní stravu, jezte střídmě a pravidelně, spíše méně, ale častěji. Vyhněte se extrémům a radikálním změnám. Přečtěte si naše tipy ve článku Strava před těhotenstvím. Hodně odpočívejte a vyhněte se všem toxickým látkám a materiálům. Začněte zkrátka myslet a žít jako těhotná!
Táta je v tom taky: Během těchto dnů relaxujte! Příští týden vás totiž čeká důležitý úkol…

Co se bude dít ve 2. týdnu těhotenství?


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené