35. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Drtivá většina dětí narozených v tomto týdnu přežije bez většího problému. Miminko je stále častěji vzhůru. Občas vás kopne tak prudce, že vás jeho pohyb zabolí. Jste stále více unavená, bříško vás omezuje v normálních denních aktivitách.

Vývoj vašeho miminka

Podkožní tuk již začíná pomáhat regulovat tělesnou teplotu, pokožka je růžová a vyhlazená. Trávicí soustava dozrává, centrální nervový systém je už zralý a plíce jsou obvykle už také zralé. Pokud se dítě narodí v tomto týdnu, žádné dýchací problémy pravděpodobně nevzniknou. Dítě měří asi 33 cm a váží kolem 2,5 kilogramu.

Co se děje s vámi?

Potřebujete hodně odpočívat, unaví vás i malá námaha. Vaše sny mohou být velice živé, což je způsobeno psychickými a emocionálními změnami, kterými teď procházíte. Zvyšující se hmotnost spolu s těhotenským hormonem relaxinem způsobuje rozvolňování spojení pánevních kostí. Můžete pociťovat v této oblasti bolest, mravenčení nebo pocit tlaku. Ale nevěšte hlavu, je to důležitá porodní příprava. Na tyto bolesti mohou v některých případech pomoci vitaminy skupiny B, poraďte se se svým lékařem. Zvětšují se také prsa a bradavky.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Zamyslete se, jestli byste neměla dokoupit hlavní věci do výbavičky pro miminko a nezabalit si tašku do porodnice. Ve volných chvílích si vyzkoušejte různé porodní polohy. Nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že rodit je možné pouze na zádech. Tato poloha je sice preferovaná porodníky, protože umožňuje snadný zásah, ale pro rodičku je nevýhodná, protože nevyužívá síly gravitace.

Čtěte také:

Víte, že voda zmírňuje bolest při porodu?

Možností, jak si ulevit od porodní bolestí je několik. Ptáte se, proč porod bolí? Řada budoucích rodiček zvažuje epidurální anestezii. Překvapivě účinnou metodou ke zmírnění bolesti je ponoření do vody. Řada porodnic proto nabízí porodní pokoje s vanou. Několik studií ukázalo, že ponoření pomáhá k rychlejšímu otevření porodních cest a poklesu dítěte, snížení krevního tlaku i bolesti. Navíc voda nadlehčuje – budete se cítit svobodnější.

Táta je v tom taky: Už se to blíží a vy přemýšlíte, jaká bude vaše role u porodu? Informujte se, co byste mohl mámě nabídnout... Svou přítomnost, duševní a emociální podporu, tělesné pohodlí (chladivé nebo teplé obklady, masáž dolní části zad, zvlčení úst, pomoc s udržením čistoty a sucha). Je toho hodně, ale uvědomte si, že každá rodička je jiná a právě ta vaše může mít úplně specifické potřeby. Respektujte je. Přečtěte si články s tématem otec u porodu nebo zkušenosti tatínků s porodem. Buďte si jistý sám sebou a nezapomeňte, že i vy potřebujete dostatek energie. Připravte k porodu svačinu pro všechny a dostatečně pijte.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené