Jak uhlídat malé dítě? Jako mléko na sporáku!

Mít oči i na zádech. To je zlaté pravidlo, které platí pro rodiče malých dětí, když je chtějí ochránit před nástrahami, které je čekají v domácnosti. Není snadné najít při péči o dítě„zlatý střed“, tedy nebýt příliš ustrašený a opatrný, a na druhou stranu lehkomyslný. Důležité je si uvědomit, jaká nebezpečí na dítě číhají a jak moc je schopno samo jim čelit.

0 až 8 měsíců: Nespouštět z očí

Dítě v tomto věku ještě nechápe, co je pro ně nebezpečné, co by se mu mohlo stát. Navíc úrazy v tomto věku mívají fatální následky. Rodiče proto musejí být stále ve střehu.

Nejčastějšími úrazy v tomto období jsou pády z přebalovacího stolu, případně z různých sedaček, pokud dítě není připoutané. Ale ani nízká pohovka není oázou bezpečí, pokud má vysoké opěradlo, na které se může dítě v nestřeženém okamžiku snažit vyšplhat. Protože má těžkou hlavičku, těžko udržuje rovnováhu, snadno se převáží a spadne.

Zrádná mikrovlnka

Varování není nikdy dost. Třeba před ohříváním láhve s mlékem v mikrovlnné troubě. Klame totiž tělem. Zatímco láhev můžeme uchopit, aniž bychom se spálili, její obsah je nebezpečně horký. Navíc efekt mikrovlnné trouby přetrvává ještě chvilku poté, co ji vypneme.

Spáleniny si ale dítě může „uhnat“ i z obyčejné teplé vody z kohoutku, pokud její teplota přesahuje 50 stupňů. U vody teplé 55 stupňů stačí pouhé půl druhé vteřiny působení a může kojenci způsobit popáleninu druhého stupně. Dítě v tomto věku totiž nedokáže zareagovat na horkou vodu stejně rychle jako větší děti nebo dospělí.

Co je malé, to se líbí

Starší sestřička mu chce udělat radost, a tak půjčí miminku miniaturního panáčka, korálek, prostě malou věc, kterou může vdechnout, případně polknout.

Pozor také na malé magnety, kterými přichycujeme třeba fotografie, zvlášť když jsou hezky barevné. Všechny malé věci dítě lákají, chce si je vzít do ruky a strčit do pusy.

Další nebezpečí číhá v koupelně. Dítě už sice samo sedí ve vaně, ale kdykoliv ho těžká hlavička může převážit a ono spadne do vody. Takže jen si odběhnout k telefonu do druhé místnosti je velmi riskantní. Platí zásada, že při koupeli nenecháváme dítě mladší dva a půl roku až tři roky samotné. Poté už má svaly vyvinuté natolik, aby se samo z vody zvedlo.

Moderní pasti

Nový životní styl přináší i mnohdy nečekaná rizika. Tak třeba rotopedy a různé další cvičení pomůcky se snadno stávají předmětem zájmu dítěte. Přiskřípnout si v nich prsty je jen otázkou času.

Také halogenové lampy a lampičky na čtení s lákavými stínítky jsou skrytou hrozbou. Zvlášť když na ně dítě snadno dosáhne, třeba z opěradla křesla nebo pohovky.

Kapitolou samou o sobě jsou sedačky a autosedačky. Nemají se používat univerzálně a dítě především ve věku od tří do pěti měsíců v nich musí být vždy připoutané. I třeba jen na chviličku.

Prevence především

  • Zdravý rozum nám sice velí, na co si dát pozor, zopakovat si to ale neškodí:
  • Nespustit z očí dítě při koupeli, nikdy neodcházet z místnosti
  • Připoutat je pokaždé v židličce, sedačce, kočárku
  • Nenechávat samotné v místnosti, ani v bezpečné sedačce
  • Uklidit všechny malé předměty, včetně léků
  • Pokaždé vyzkoušet teplotu vody, ať už z kohoutku, nebo v lahvi
  • Nikdy nenechat dítě samotné doma, navíc třeba s domácím zvířetem

9 měsíců až 3 roky: Varovat před nebezpečím

Pro toto období platí tři zásady: Zajistíme bezpečné prostředí, dohlížíme, vštěpujeme dětem základní pravidla bezpečnosti, odpovídající jejich věku.

Malí průzkumníci

Ve věku 9 až 12 měsíců děti šmejdí po bytě. Lezou po čtyřech, posouvají se po zadečku. Všechno je zajímá a láká, na všechno si chtějí sáhnout, ochutnat. Pro nás to znamená uklidit rizikové předměty z jejich dosahu. Především léky a čisticí prostředky.

Pozor na nože, ale i na jedovaté pokojové rostliny, třeba na diffenbachii. Chráníme rohy stolů i schodiště. Děti v tomto věku si neuvědomují nebezpečí, neorientují se v prostoru, zato je zajímá každá skulina, škvírka, lákají je hlubiny.

Roční dítě však už také chápe význam slůvka „ne“. Je dobré ho doprovodit gestem, které se bude pojit se zákazem a dítě si je zafixuje. Základní zákazy mu často opakujeme, další přidáváme, až když si je dítě osvojí. Když například máme psa nebo kočku, učíme dítě už od mala, že zvíře má svoje teritorium, pelíšek, kam se nesmí.

Čtěte také:

Skřínko, co se v tobě ukrývá?

Vylézt na stoličku, otevřít záhadnou skřínku a podívat se, co je v ní. V 18 měsících už se dítě pohybuje jistěji, takže naše schovávačky by měly být ještě promyšlenější.

Musí zmizet čisticí prostředky z prostoru pod dřezem, kam se dítě ve svém průzkumu vydá co nejdřív, protože je zajímá, jak vypadá místo, kam mizí voda.

Další rizikovou oblastí jsou okna, za nimiž čeká atraktivní svět. Pod nimi by neměl stát žádný nábytek, na který by naše nejmenší dokázalo vylézt. A okna by neměla zůstávat dokořán, ani když je s dítětem v místnosti dospělý. Zvídavost a podnikavost dětí totiž nezná mezí.

Neměli bychom je za to trestat ani jim věci zakazovat bez vysvětlení. V tomto věku už dítě chápe jednoduché souvislosti. Pochopí, když mu řekneme: „Je to nebezpečné, protože se můžeš říznout a bude tě to bolet.“

Všechno jako máma

Chodí za námi jako stín a snaží se nás napodobovat. Ve věku dva až tři roky se náš potomek s námi pouští s vervou do vaření i do uklízení. Proto je důležité okamžitě uklidit všechny přístroje, nástroje a prostředky, když je přestaneme používat. Pozor na sporák, kde by měly být rukojeti hrnců z dosahu malého zvědavce.

Dítě v tomto věku už pochopí, když mu vysvětlíme, že je nebezpečné zapomenout prstíky ve dveřích, když se zavírají. Samo ale nedokáže zvážit rizika a nebezpečí. Třeba při koupání, když začne zkoumat kohoutek s horkou vodou.

Běžné činnosti, které s námi dítě sdílí, jsou výbornou příležitostí pro různá varování. Třeba když vybalujeme nakoupené věci, upozorníme dítě, že plastikové sáčky nejsou na hraní.

Kreativní matky mohou vytvořit svému potomkovi takový domácí semafor. Barevnými samolepkami oblepí předměty nebo místa v domácnosti. Zelená značí bezpečí, oranžová vyzývá k jisté opatrnosti a červená znamená nebezpečí a zákaz. Může se z toho vyklubat docela zajímavá hra.

19.6.2019 10:50 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist