Když dítě kašle

Kašel je nejčastější důvod, proč rodiče přijdou s dítětem do ordinace. Měli by rozpoznat, zda jde o příznak vážnějšího onemocnění nebo neškodný důsledek nachlazení. Když dítě kašel vyčerpává nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva u lékaře nezbytná.

Co je to kašel?

Kašel je obranný reflex, který pomáhá udržovat průchodnost dýchacích cest. Odstraňuje nežádoucí tělesa z dýchacích cest, ale provází také řadu onemocnění, zejména záněty horních cest dýchacích či plic. Pro dětský organismus je kašel velmi namáhavý, vyčerpává ho a často narušuje spánek.

Akutní nebo chronický kašel

Pro stanovení přesné diagnózy je důležité, jak dlouho dítě kašle. Akutní kašel, který bývá průvodním jevem zánětlivých onemocnění dýchacích cest, obvykle netrvá déle než dva či tři týdny. Chronický kašel trvá déle než tři měsíce v roce a opakuje se.

Suchý nebo vlhký kašel

Kašel může být suchý nebo vlhký, kdy dítě vykašlává. Suchý kašel vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a dítě si přitom neodkašle. Takový kašel obvykle provází virová onemocnění. Když dítě večer ulehne, zpravidla se kašel zhorší. Malý pacient by měl dostat lék na uklidnění, který kašel utlumí. Při léčbě suchého, dráždivého kašle podáváme antitusika, léky proti kašli.

Vlhký kašel většinou přichází po odeznění kašle suchého. Sliznice tvoří ve zvýšené míře hlen, který se hromadí v dýchacích cestách. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi není dobré kašel potlačovat, ale naopak vhodnými přípravky vykašlávání podpořit, aby  se nehromadil hlen v dýchacích cestách. Doporučuje se podávat léky, tzv. mukolytika. 

Jsou to účinné a bezpečené přípravky určené pro děti, mladistvé i dospělé. Z těchto přípravků prodávaných ve formě roztoků bychom měli pro děti vybírat jen ty, které neobsahují alkohol a prodávají se v lahvičce s pojistným uzávěrem. 

Důvod k poplachu

Obecně se dá říci, že pokud se kašel do tří dnů nelepší, měli bychom vyhledat lékaře. Když kašel provázejí i další příznaky jako horečka, bolesti v krku, v uších nebo zvracení, návštěvu lékaře neodkládáme. Zvláště nebezpečný může být kašel u dítěte mladšího šesti měsíců. Při náhlém dávivém kašli je vhodné zjistit, zda dítě nevdechlo nějaký malý předmět.

Pokyny pro stravování

Jestliže dítě kašle, nemělo by konzumovat pokrmy, které zvyšují tvorbu hlenu, zejména mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti a výrobky z bílé mouky. Důležité je dodržovat pitný režim, podávejte mu dostatek tekutin, nejlépe vlažných nebo trochu ohřátých. Tekutiny pomáhají zředit hlen a dítě snáze odkašlává. Také ovocné šťávy (například z pomerančů, mandarinek, citronu a medu) a bylinkové čaje pomáhají uvolňovat a vykašlávat hlen. Velmi dobré jsou teplé polévky a kaše.

Bylinná léčba

  • Přírodních prostředků, které napomáhají zbavit se úporného a nepříjemného kašle, je celá řada. Dětem podáváme bylinkové čaje po dobu tří až čtyř dní, a to třikrát denně jeden šálek.
  • Jitrocel bývá uváděn na prvním místě při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při kašli, silném zahlenění a plicním astmatu. Obsahuje glykosid aukubin, který má antibiotické vlastnosti. Jitrocelový čaj je výborný prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest. Z jitrocele se také vyrábí sirup, oblíbený hlavně u dětí.
  • S velkým úspěchem podáváme podbělový čaj, který má schopnost uvolňovat hleny a má protizánětlivé účinky. Také plicníkový čaj usnadňuje odkašlávání a mírní bolest na hrudi.
  • Účinný bylinkový medový čaj proti kašli můžeme připravit i ze semínek anýzu, fenyklu, plicníku, tymiánu, podbělu a jitrocele (všechny bylinky stejným dílem). Lžičku směsi bylinek přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a vlažný čaj osladíme medem
  • Zázvor zahřívá a stimuluje dýchací cesty. Výborný je zázvorový čaj dochucený medem a citronovou šťávou. 
  • Vyzkoušet můžete i bylinnou masáž. Odměřte asi čtyři lžičky olivového oleje a přidejte do něho dvě kapky jedné nebo i více z následujících silicí – eukalyptové, šalvějové, rozmarýnové a mátové. Potřete dítěti touto směsí hrudník, abyste zmírnili kašel a uklidnili podrážděné dýchací cesty. 

A co ještě pomůže?

Léčit kašel pomáhají i některá jednoduchá opatření. Suchý teplý vzduch kašel zhoršuje. Je proto vhodné vzduch v místnosti, ve které se dítě zdržuje, dostatečně zvlhčovat zvlhčovačem vzduchu, ale stačí jen mokré ručníky na radiátor. Důležité je také pravidelně větrat. 

Jak kašli předejít

Nejčastěji se s kašlem setkáváme v podzimních a zimních měsících, kdy provází nemoci z nachlazení. Nejlepší prevencí je zvyšování odolnosti organismu proti nemocem. Základem je pravidelné otužování, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, hodně spánku, pestrá a vyvážená strava s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce, které zajistí příjem potřebných vitaminů a minerálů. U dětí je důležitá i volba přiměřeného oblečení, aby neprochladlo ani zoocenose nezpotilo. Důležité je řádně nemoc doléčit a zajistit dostatečně dlouhou rekonvalescenci, aby se onemocnění neopakovalo nebo nevznikly případné komplikace.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To jsem ráda, že vidím taky chválu na stopkašel, protože jsme jej pořídila taky a naše dítka se tak zlepšili v dýchání a kašlání, přes noc klidně spí, nemají nutkavý kašel. Jsem hrozně ráda a i mě to uklidnilo.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Stopkašel taky znám, koupila jsem ho na doporučení kamarádky, taky maminky. Vyzkoušeli jsme ho zatím jen jednou a pomohl nám, tak snad to tak půjde dál.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nám vždycky pomůže bylinný sirup Stopkašel pro děti, který kromě 5ti léčivých bylin obsahuje taky betaglukany pro podporu imunity. Nejlepší na něm je, že je slaďoučký, malému chutná a navíc pomáhá. Dětem chutná, určitě si ho taky oblíbíte. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jee, ten taky užíváme, malý má skoro rok a půl. Je super a líbí se mi na něm, že je vhodný jak na suchý tak vlhký kašel a zároveň dobře chutná, takže s užíváním nemáme vůbec problémy. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milé maminky, můj roční chlapeček má poprvé kašel, no asi víte, že jsem začala zmatkovat J V lékárně mi, ale poradili jedinečný bylinný sirup StopKašel pro děti, vhodný od jednoho roku. Co mě překvapilo tak je obsah nejen pěti bylin, ale také beta-glukanu na oslabenou imunitu.  Malému moc chutná a zabírá ve chvilce. Můžu jen doporučit

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené