Záněty močových cest u dětí

Močové infekce a především záněty ledvin jsou u malých dětí poměrně časté. A protože mají nejasné příznaky, můžeme je snadno zaměnit s jiným onemocněním. Jak je poznat a léčit?

girl-gbbd342645_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Časté onemocnění malý dětí

Močové infekce a především záněty ledvin jsou u malých dětí co do četnosti na třetím místě za záněty dýchacích cest a průjmy. Svými nespecifickými příznaky mohou napodobovat jiná stonání jako právě zmíněné střevní onemocnění či infekce dýchacích cest. Nezřídka může u nejmenších dětí zánět ledvin tyto nemoci provázet.

Navíc se často jedná o onemocnění, které vyžaduje uložení dítěte na nemocniční lůžko a po vyléčení akutního stavu dlouhodobé sledování v nefrologické poradně. Infekce může postihovat dolní nebo horní močové cesty. Pro dětský věk je charakteristická větší frekvence zánětů horních močových cest (zánětů ledvin), než je tomu v dospělosti.

Vyskytuje-li se u dítěte vrozená překážka v odtoku moče z ledviny nebo jiná vrozená vývojová vada močového ústrojí, je tento typ zánětu v kojeneckém nebo pozdějším věku téměř pravidlem. U dětí, u kterých vlivem špatné funkce močovodu dochází k návratu moče z močového měchýře do ledvin, je situace obdobná. Navíc k zánětům ledvin může docházet opakovaně.

Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a ledvin?

  • U zánětů dolních močových cest jsou podobně jako u dospělých průvodními příznaky pálení a řezání při močení, časté močení, změna barvy moče, způsobená přítomností krve, zvýšená teplota nebo horečka.
  • U zánětů horních močových cest je tomu jinak. V nejútlejším věku může být jediným příznakem nemoci horečka. Unavený mrzutý kojenec s horečkou, který nemá žádné jiné potíže, nekašle, nemá rýmu, může právě prodělávat zánět ledvin.

I u dětí, podobně jako u dospělých, často provázejí zánět ledvin také bolesti zad a bolesti břicha. Malé dítě ale neumí vždy správně popsat své potíže a navíc ho břicho bolí tak často a při jakémkoli stonání, že tomu rodiče mnohdy nevěnují pozornost.

Diagnóza se stanovuje po vyšetření moči

Základem pro odhalení močové infekce je vyšetření moče. U praktického dětského lékaře se to provádí většinou pomocí testačních papírků (chemické vyšetření bílých krvinek v moči).

Pozitivní nález s horečkou nebo dalšími příznaky znamená s velkou pravděpodobností infekci močových cest. K přesnějšímu vyšetření, které však již není v ordinaci běžně dostupné, je přesné laboratorní vyšetření vzorku moče.

Metoda středního proudu – znáte ji?

Vzorek moče by měl být získán tzv. metodou středního proudu. Jde o zachycení moči až po začátku močení. Proto střední proud.

Tomu by mělo předcházet omytí zevních rodidel. K vyšetření stačí malé množství moče, ale náběr vyžaduje šikovnost a určitou spolupráci dítěte. Do moči se však při tomto odběru mohou dostat bakterie z ústí močové trubice a výsledek vyšetření tak může být zkreslen.

Nejpřesnější odběr je pomocí močové cévky. K tomuto a dalším vyšetřením posílá obvykle praktický dětský lékař děti do nemocničního zařízení. Většinou až tam se také nabírá navíc další porce moče do sterilní zkumavky, která se posílá do mikrobiologické laboratoře k určení původce infekce.

Zatímco kojenci a batolata jsou pro podezření na infekce močových cest většinou odesláni do lůžkového zařízení k dalšímu vyšetření a léčbě, větší děti se častěji vyšetřují a léčí ambulantně, podobně jako dospělí pacienti.

Ultrazvuk a další vyšetření odhalí vrozené vady

Samozřejmou součástí diagnostiky infekce močových cest jsou náběry krve za účelem zjištění zánětlivých parametrů v krevním vzorku. U dítěte se známkami infekce močových cest se provádí také sonografické vyšetření a podle potřeby i rentgenová a radioizotopová vyšetření. Jedině tak lze odhalit některé vrozené vady a funkční poruchy ledvin a močových cest.

Léčba

Základem léčby infekcí močových cest jsou správně zvolená citlivá antibiotika.

Čtěte také:

Prevence u novorozenců

U většiny novorozenců narozených v našich porodnicích se provádí screeningové (vyhledávací) ultrazvukové vyšetření ledvin pro včasné zjištění vrozené vady, která by se projevila až později závažnou močovou infekcí a někdy i těžkým poškozením ledviny. Všechny vady močového ústrojí ale ultrazvukem zjistit nelze.

Opakované záněty močových cest u dětí v batolecím a předškolním věku jsou nepříjemnou. Jen vyjímečně se zánět ledvin objeví jedinkrát.

Dokonce i u dětí, u kterých vyšetření neprokáže výše popsaný VUR – vesikoureterální reflex, tedy návrat moče z měchýře k ledvinám, může k zánětům ledvin docházet opakovaně. Důsledkem pak může být zhoršení funkce ledvin a tvorba jizev v ledvinné tkáni.

Důsledná a správná hygiena

Děti jsou dlouhodobě až do školního věku sledovány nefrologem, který jim pravidelně vyšetřuje moč na přítomnost bakterií a sleduje ledviny a močový měchýř ultrazvukem. Někdy užívají preventivně antibiotika.

Základem prevence infekcí močových cest u batolat je správná hygiena. U dívek je třeba dbát na správný způsob otírání zadečku po stolici zpředu dozadu, jedním tahem. Spodní prádlo by mělo být nejlépe bavlněné, vyžehlené, každý den čisté. Svlékaní prádla přes botičky a jeho odložení na zem není správné.

U starších dětí je to trošku jinak

Pamatujte, že většina infekcí ledvin u dětí, vyjma novorozence, vzniká vzestupem infekce z ústí močové trubice přes močový měchýř a dále k ledvinám. Ve školním věku se bariera bránící přechodu močové infekce z měchýře do ledvin zlepší. U starších dětí se povětšinou setkáváme s infekcemi dolních močových cest, které jsou sice provázené nepříjemným a bolestivým pálením a řezáním a častým nucením na močení, ale vývoj a funkci ledvin neohrožují.

10.3.2023 5:07 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist