Kvůli tchýni nechci slavit Vánoce

VÁŠ PŘÍBĚH Už se blíží Vánoce a já místo abych se radovala, zase trnu, co se stane. Z Vánoc se mi totiž v posledních letech stala noční můra.

Nejdřív jsme je s přítelem trávili odděleně, protože on se nemohl odpoutat od své rodiny a já tam zase nechtěla jezdit. Když se nám narodil syn, začali tak jsme je už samozřejmě trávit spolu.

Všechno kritizuje

Přítelova maminka to ale špatně nese – proto k nám vždycky přijede i s tchánem už 23. prosince a odjíždí nejdříve 28. Těch pět dní je pro mě utrpením, i když jinak Vánoce miluju a chtěla bych se na ně těšit. Začíná to tím, že tchýně zkritizuje nejdřív stromeček, pak cukroví, které jsem napekla, nahradí ho na mísách tím svým, nelíbí se jí, jak dělám bramborový salát, takže pro sebe a pro tchána a pro přítele dělá ten její.

Při rozbalování dárků u každého od ní říká, kolik stál, a když rozbaluje ty svoje, tak zas říká, jaké jsou to blbosti… Prostě dokáže totálně rozhodit sváteční atmosféru.

Je jí všude plno

Máme malý byt, a když jsou tady pět dní, nemám před ní kam utéct, je jí všude plno, pořád mi stojí za zády a absolutně nerespektuje, že je to můj byt. Když přijdou na návštěvu moji rodiče na jeden večer, rozplývá se před nimi, jak je ráda vidí a když odejdou, tak je pomlouvá.

Vloni už jsem se neudržela a řekla jí, že by mohla alespoň přede mnou mluvit o mých rodičích slušně a ona se urazila. Snažila jsme se o tom mluvit s přítelem, aby alespoň nejezdili na tak dlouho, ale on říká, že je vidí rád a že jsou zdaleka, tak sem přece nepojedou na dva dny. Navíc vždycky argumentuje tím, že je to babička našeho syna a přece mu ji nebudu upírat.

Už jsem z toho vážně nešťastná, když vím, jak to bude probíhat. Nejraději bych žádné Vánoce neslavila… Vůbec nevím, co mám dělat. Můžete mi, prosím, někdo poradit? Děkuji.

Bára

Komentáře k článku
Počet komentářů: 11
Obrázek uživatele Kačínek
Kačínek

Ahoj Báro, byla jsem na tom podobě, vlastně o něco hůř. Tchýně bydlí ve stejném domě jako my. Na začátku měla tendence, že budeme na vánoce společně, plakala a zkoušela to na nás přes city, ale já sem se nedala. Jednak sem chtěla, aby vánoce byli jen naše a jednak mi to přišlo nespravedlivé vůči mým rodičům. Dnes už máme zaběhnutý sistém, na oběd jedeme k našim, večeři máme jen ve dvou teď už ve 3 :o) a po rozbalení dárků jdeme dolů a všichni jsou spokojení. Pokud chceš vybojovat vánoce ve 3 budeš v první řadě potřebovat podporu přítele jinak to nepůjde. Přeji hodně štěstí snad klidné vánoce ;o)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ahoj Báro, můj návrh, 24. slavte Vánoce jenom vy tři, pak navštivte jedny rodiče a pak druhé, aby to bylo spravedlivé, je nefér, že jeho jsou tam pět dní a tvoji jenom den, nebo jestli přítel nesouhlasí, ať navrhne on řešení tak, aby byli všichni spokojeni, prostě namísto toho, aby oni chodili k vám, vy navštivte je, musíš se s partnerem dohodnout, jinak to nemá cenu, když to nepůjde, odejdi od něj, možná pak pochopí, že pro tebe jsou Vánoce fakt důležité, abys je prožila v klidu, nebo pak ještě jedno řešení, dělali to tak naši, když jsme byli děti, Vánoce jsme si oslavili 23.12. jenom my, a pak 24.12. jsme jeli k babičce a tam jsme slavili ještě jednou a všichni byli spokojeni a my o to víc, protože jsme měli dvoje Vánoce a dvakrát dárky :-) držím palec, ať to nějak vyřešíš. Alena.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Baro, tvoji situaci ti ani trosku nezavidim. Taky souhlasim s tim, ze nejvetsi a hlavni oporu musis hledat u partnera, ktery by te urcite mel podporit. Je to tvuj/vas zivot a nemela by sis ho nechat od tchyne zkazit. Pokud je tvuj pritel chlap tak to pochopi a tu situaci vyresi, ale pokud je mamincin mazanek, mozna budes muset opravdu pouzit divci zbrane a vyuzit psychicky natlak. Par slzicek mozna pomuze, aby pochopil jak si nestastna. Kazdopadne si myslim, ze valku s tchyni nemas sanci vyhrat, takze to zkus uhrat na kompromis! Vanoce + 25.12. jen ty, pritel a vase zlaticko a pak at si tchyne prijede na max 2 dny. Preju i tak krasne vanoce..

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Bůáro, tohle mi tchýně chtěla udělat také,ale kousla jsem se hned na začátku. Miluju Vánoce a ráda je prožívám s rodinou, ale teď jste hlavně rodina vy - Ty, přítel a syn. A na Štědrý den máte být pohromadě, užít si báječné Vánoce a radost z dárků, bez babiček a dědečků, pro Ty jsme vyhradili sváteční dny. Na návštěvy. Asi bych - jak píšou holky- byla v tomhle tvrdá. Asi to by to bylo jiné, kdyby byla tchýně sama, ale pokud má partnera, tak si můžou užít Štědrý spolu. Tvoji rodiče jsou předpokládám také spolu sami. Přeji krásné Vánoce, brzké rozřešení situace a hlavně klid!

Obrázek uživatele julie
julie

Je to smutné, ale z vlastní zkušenosti vím, že boj o moc nic nevyřeší... na to se možná musí opravdu ,,divadýlkem,, i když asi ne tak uplně jak popisuje Jíťa, přítel je evidentně maminky a kritizovaní maminky i smutnou formou je pořád jen kritizování maminky, to evidentně neprojde... Bohužel u nás se tenhle princip taky nevyřešil a nejednalo se pouze o svátky ale o všechno protože nebyli ,,z daleka,, a jak to skončilo? jsme rozvedeni... bohužel, taky jsem zkoušela vše a nepřišla na to, prostě jen doufám že u vás to dopadne lépe a přítel bude mít trošku více soudnosti než měl můj manžel... tomu jsem musela vždycky nejdřív vysvětlit proč slušní lidé nedělají to co dělá jeho matka a pak mi teprve dal s těžkým srdcem za pravdu - přede mnou - ale mamince neřekl nikdy nic... jednalo se třeba i o to že si četla naši soukormou poštu a podobně... no přeji ti aby tvůj přítel vzal rozum do hrsti a soudil chování svojí matky objektviněji než tomu bylo uz nás, ale co naplat tahle paní se chová tak jak se nám nelíbí a stejným způsobem vychovávala i své děti, takže co čekáme?

Obrázek uživatele Kačud-ka
Kačud-ka

Teda už při tom čtení se to ve mě vařilo... Bych jí řekla, že jestli se jí něco nelíbí, co dělám a jak to dělám, at si to dělá podle svého, ale doma. No já bych s ní zametla, třeba bych se pohádala do krve, nikdy už se s ní nebavila, ale za ten klid o svátkách by to stálo. A nebo manželovi navrhni, a svým rodičům, že budete slavit vánoce u nich (pokud by to šlo) a aspoň se zbavíš otravných tchánovců. Prostě at je v tvém bytě po tvém nebo at táhnou do svýho. Budu na tebe myslet, a věř, že když se ona může takhle hnusně chovat k tobě, tak ty k ní taky. Musíš se stát taky kohoutem a dva kohouti na jednom dvoře prostě nezůstanou. Bud silná. Papa

Obrázek uživatele Merci
Merci

Souhlas s Jíťou. Ovšem bez toho "divadla". Já bych byla z toho smutná už sama o sobě. Hlavně je důležitý si o tom promluvit s přítelem. Měl by tě pochopit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já plně souhlasím s Petrou78, neumím se přetvařovat a mám svou hubu. Když se mi něco nelíbí, řeknu to. Mám podobné problémy se skorotchýní a skorotchánem.
Tchýně je u vás na návštěvě a musí tě respektovat. Horší to bude s tvým přítelem, evidentně u něj nemáš zastání a to je špatně. Sice jsou to jeho rodiče, ale ty jsi jeho životní partnerka a matka jeho syna, tak by měl být na tvé straně.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A co pozvat tvoje rodiče na vánoce, když můžou furt jezdit jeho rodiče co by jednou nemohli přijet tvoje rodiče, nebo proč byste nemohli vy jet tam? Já má podobný problém s tchýní, taky je všechno špatně, tak sme loni koupili pobyt na šumavě, na druhy straně čr než byla ona. a krásně sme si to užili. Prostě teď sme my tři rodina a každýho jen NAVŠTÍVÍME

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak to já jsem taková, že bych jí to musela říct na rovinu a pokud to doted nepochopila mírnou formou, tak klidně na tvrdo - že je na návštěvě v MÉM BYTĚ, tak bude jíst MÉ CUKROVÍ, MŮJ SALÁT a pokud se jí to nelíbí a neni spokojená tak at si jede domů jíst své cukroví a její salát, totéž i o dárcích, že u MĚ se dárky prostě nekritizují, ani rodiče atd.... U MĚ že bud budou svátky pohodové, nebo at přijede jindy... Protože by mi mimo jiné vadilo i to, že by můj syn viděl jak u nás vládne babička a jak mě sráží a to je pro mne prostě nepřípustné... a pokud by mi přítel řekl, že jsem zkazila vánoce, tak bych mu řekla, že mě je jeho matka kazí každý rok,tak aspon i on vidí jaké to je když mu někdo kazí svátky...
Toto je mé řešení, nemusí každý souhlasit, ale já jsem prostě taková a nenechala bych si kazit svátky víc jak rok po sobě - obzvlášt když mám malé dítě!!
S pozdravem a pevnou vůlí Petra

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak to bude hodně těžký! Když se s přítelem budeš snažit dohodnout, budeš akorát ta špatná, co chce zkazit Vánoce. On je na svoje rodiče zvyklej, a to, co Tě u nich šíleně štve, jemu připadá normální nebo to neřeší.
V Tvém případě bych asi udělala něco, co by mi osobně, a možná většině bab, bylo proti srsti.
Zahrála bych mu divadlo. Byla bych smutná (ale ne protivná nebo vzteklá) a až by si toho přítel všiml, tak bych se klidně rozbrečela a snažila se mu vysvětlit, jak ses těšila na Vánoce ve třech - na pohádky, na veget, prostě vánoční atmosféru... A místo toho se musíš starat o návštěvu, která se jako návštěva nechová, protože Tě jen kritizuje a pomlouvá. Zeptej se, jestli by tohle chování toleroval u cizích lidí, jestli by si je nakýbloval na 5 dní domů...
Uznávám, že tohle citový vydírání asi není fér, ale z toho, co píšeš, mi přijde, že domluva asi fungovat nebude. Akorát z toho bude hádka a dusno.
Krom toho, proč se musí k vám nakvartýrovat zrovna o Vánocích? To už by tam rovnou mohli být Tvoji rodiče - ti snad taky mají právo na svoje vnouče!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené