Kde se berou nesnesitelné tchyně?

Možná vás příliš kritizuje, možná vyžaduje příliš pozornosti anebo chce, aby všechno bylo po jejím. Nemáte ji ráda, ale nějak s ní prostě vycházet musíte, protože je to matka vašeho partnera a babička vašich dětí. Proč vám vlastně tak komplikuje život?

Ne každá tchyně je nesnesitelná. Existuje mnoho zralých žen, které jsou úžasnými babičkami a svoji roli v rodině zvládají s grácií a milou vstřícností. Přesto fenomén nesnesitelné tchýně existuje a mnoho matek dokáže skutečně partnerům a partnerkám svých dětí docela hezky zatápět.

Vztah matky a dítěte je totiž od přírody velmi silný, a když je navíc ještě zatížen nějakou patologií, není vůbec lehké ho rozvolnit tak, aby nezasahoval do vztahů nově vzniklé mladé rodiny. Všude tam, kde matky vnitřně nepropustily své dospělé děti do samostatného života, vznikají problémy.

Za dusno v rodině ovšem nemůžou jen tchyně, ale také partneři. Všude tam, kde děti nepochopily, že už jsou dospělé a mají si svůj život žít po svém nezávisle na rodičích, vznikají nesrovnalosti. Když partneři nedokážou svým maminkám nastavit zdravé hranice, problémy na sebe nikdy nenechají dlouho čekat. Psychologové tomu říkají nedokončená separace. Jev je to poměrně častý a obvykle se táhne v rodině po několik generací. Když se podíváte, jakou matku měla vaše nesnesitelná tchyně, obvykle objevíte nesnesitelnou starou dámu na zabití.

Jaké jsou nejčastější typy problémových tchyní? Odkud pramení jejich příšerné zvyky? A co se s tím dá dělat?

Věčná a zasloužilá matka

Její životní role je být matkou. Její perfektní mateřství jí v jejích očích dodává pocit vlastní hodnoty. Proto ho nedokáže opustit ani v době, kdy už je jejímu synovi skoro čtyřicet. Stará se, seč může, i když o to nikdo nestojí. Věčnou péčí si ostatní zavazuje. Nemá moc vlastních kamarádek a už vůbec ne koníčky či vlastní kariéru. Aby si udržela iluzi supermatky, velmi ráda kritizuje ostatní matky a nejraději svoji snachu. Ona měla svíčkovou vždycky svíčkovější a děti vychovanější.

Pokud nedokáže snacha tuto strategii prokouknout, trpí pocity viny za to, že není dost dobrá manželka a matka. V kritickém případě se může dokonce stát, že tchyně začne snachu z její mateřské role doslova vytlačovat.

Vládnoucí diktátorka

Nesnese žádný odpor. Je dominantní a agresivní. Ráda se hádá a vždycky musí být po jejím. Tchán žije obvykle pod pantoflem v jejím obrovském stínu. Dělá si, co chce a není s ní rozumná dohoda. Aby se okolí vyhnulo konfliktům, raději jí ustoupí.

Do jejího stabilního repertoáru patří ponižování. Je to vysávačka energie a své oběti drží v šachu strachem. Rodiny svých dětí by nejraději řídila od A až do Z. Tím, že všechny ovládá, si zajišťuje svoje vlastní potřeby. Vypadá jako silná osobnost, ale ve skutečnosti je to úzkostný charakter, který manipulací a kontrolou bojuje proti své nejistotě, která ze života i vztahů v něm pramení.

Citová zneuživatelka

Je citově vyhladovělá. Působí dojmem ušlápnuté chudinky. Často je roky bez partnera. Žádá péči a pozornost. Sama se nedokáže rozhodnout skoro o ničem. Její touha věšet se na ostatní je nadprůměrná.

Věší se i na své děti. Je přesvědčená, že děti jsou tu proto, aby matce dávaly lásku v jakémkoliv množství a pomáhaly jí s tíhou jejího vlastního života. Je mistryní ve vyvolávání pocitů viny. Když se jí nedostává dostatečné péče, dokáže si dokonce i zlomit nohu, aby se k ní upřela pozornost rodiny.

Potomci takových matek bývají od dětství emočně na úrovni matčina partnera, což je nejen forma zneužívání, ale samozřejmě to vyvolává konflikty. Snacha nebo zeť se totiž dostanou do konkurenčního boje s tchyní o partnerovu pozornost.

Na všechny tchyně platí zdravé hranice

Je jedno, jaký typ je vaše tchyně. Je dokonce možné, že je kombinací popsaných typů a mění se to podle počasí. Může se stát, že tchyně vstupuje bez respektu na vaše území třeba tím, že stále něco kritizuje, nebo naopak vtahuje vás i vašeho partnera na své území a chce, abyste převzali odpovědnost za její spokojenost a starali se o ni jako o dítě. Řešení je stejně jedno jediné. Nastavit zdravé hranice.

Je dobré si uvědomit, že východisko není až tak úplně závislé na tchyni, ale na vás. Je to váš život, vaše rodina, váš manžel a vaše domácnost. Jiného člověka nezměníte, ale svůj postoj změnit můžete.

Vy rozhodujete o tom, kam svou tchyni vpustíte. Kromě toho je dobré si uvědomit, že i tchyně je odpovědná za svůj vlastní život, a vaše pocity viny nejsou na místě. Rodina by sice měla držet pohromadě a pomáhat si, na druhé straně ale pomoc a sounáležitost nesmí zajít tak daleko, že vás to bude ničit. I tady je tedy nutné najít tu správnou hranici.

Jak postavit plot

Do problémů s tchyní nikdy nezatahujte děti a respektujte i to, že tchyně je matka vašeho partnera, a že mezi nimi existuje silný vztah. Nenuťte tedy manžela, aby za vás řešil váš vztah s jeho matkou. Jste dospělá. Co můžete, si vyřešte s tchyní sama.

Než to ale uděláte, můžete se o tom s manželem poradit. Vážné věci pak určitě nejdříve proberte s manželem, dojděte k nějakému konsenzu a řešení pak tchyni prezentujte společně. Pokud se rozhodnete pro změnu, v klidu ale jasně řekněte tchyni, co vám na jejím chování vadí, a definujte pravidla, podle kterých se hraje na vašem území. Když to nebude chtít respektovat, je dobré si promyslet, jak budete reagovat. Extrémním řešením může být dokonce i omezení styku, ale takto radikální řez už musí být výsledkem partnerského rozhodnutí.

V každém případě je na místě určitá pevnost a neústupnost. Nesnesitelné tchyně jsou vynalézavé a často i úporné.

Váš partner a jeho matka

V poněkud horší situaci jste, pokud na své matce visí váš partner. Tady je totiž každá rada drahá. Nedokončená separace je problém, který se nevyřeší ze dne na den.

Něco ale přesto dělat můžete. I vůči partnerovi si můžete vymezit své vlastní hranice a jasně mu sdělit, co jste ještě ochotná snášet a co už je pro vás velký problém, trvat na svém a obrnit se trpělivostí. Váš protějšek by si měl postupně uvědomit, že skutečně dospělý muž je v první řadě partner a otec a až potom syn a že jeho vlastní matka, pokud není zrovna na smrtelné posteli, stojí až za jeho vlastní rodinou.

 

2.5.2014 12:12 | autor: Jana Mihovičová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist