Základní škola

„Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce," prohlásil spisovatel Robert Fulghum. Na český vzdělávací systém existuje mnoho pohledů, jak pozitivních, tak negativních. Naštěstí naše volba nemusí být od samého začátku předurčena. Možností, jak naložit se vzděláním svého dítěte, máme hned několik. Více...

Jak děti motivovat k učení

Nejen nadšení, ale samozřejmě také určité povinnosti s sebou přináší začátek školního roku. Jak zajistit, aby našeho malého školáka domácí příprava a úkoly hned od začátku nevyčerpaly? Přinášíme vám několik osvědčených tipů a rad, jak děti k učení správně motivovat a jak s nimi látku procvičovat... Celý článek »

Hurá do školy! Co nakoupit pro prvňáčka?

Září se blíží a s ním i první školní den. A protože rodiče bývají často nervóznější než budoucí školáci, chceme jim pomoci a přinášíme přehled pomůcek, díky kterým bude mít vaše dítě vše, co potřebuje i něco navíc – vyjádření vaší účasti a důvěry. Celý článek »

Jak vybrat správný batoh do školy

Učebnice, sešity, penál, svačina, voda s pitím – tohle všechno a mnohem víc musí na zádech vláčet dennodenně žáček do školy. Že mnohdy váha jeho tašky odpovídá polovině váhy nositele? Koho to zajímá? Školské úřady rozhodně ne. Abychom nezničili... Celý článek »

Co vás čeká u zápisu?

DO ŠKOLY Zápis je důležitým krokem předškoláka. Je to často první místo, kde v neznámém prostředí ukazuje, co už umí. Jeho projevy, dovednosti a znalosti mohou ovlivnit jeho další kroky životem. Z předškoláka se stává školák. Co nás u zápisu... Celý článek »

Co dětem do školy ke svačině?

To je otázka, kterou si večer nebo ráno kladou maminky školáků. Svačina má být pestrá, aby se líbila, pokaždé jiná, aby se nepřejedla, vyvážená, aby se z dítěte nestal Otesánek, a zdravá, aby dítě prospívalo. Vlastně je to docela věda. Poradíme... Celý článek »

Nebojte se malotřídky

Když naše prvorozená dcera dorostla do předškolního věku, byli jsme postaveni před zásadní volbu: zapsat ji do místní venkovské školy malotřídního typu, nebo do „klasické“ devítiletky ve městě? Uskutečnila jsem tedy faktický průzkum, abych se o... Celý článek »

Jak jednat a vyjednat s učitelem

Možná se to zdá někomu přitažené za vlasy, ale představme si sebe jako nespokojeného, popíchnutého rodiče, který v zájmu dítěte (a cti) tasí meč, aniž by se před tím pokoušel vyjednávat. Vtrhne do třídy s jediným cílem – ukázat paní učitelce, jak... Celý článek »

První třída – jak ji zvládnout?

Nastoupilo vaše dítě do první třídy? Pak ho v následujících týdnech čeká obrovská životní změna. Z předškoláka, jehož hlavní životní náplní byla hra, se takřka ze dne na den stává školák, který se musí vyrovnat se spoustou nových povinností a... Celý článek »

Základní škola

Škola je základ života, říká se. Ať už je to pravda, nebo ne, výběr základní školy bychom rozhodně neměli podceňovat. Základní školy v České republice tvoří dva stupně, první stupeň děti navštěvují od první do páté třídy, druhý stupeň pak od šesté... Celý článek »

Jak správně psát a kreslit

Rodiče mají často strach, jak jejich dítě zvládne ve škole psaní. S kreslením si už takové starosti nedělají, to je kratochvíle. Ale pokud si dítě při kreslení vypěstuje špatné návyky, budou ho provázet i při psaní, protože se těžko přeučují. Celý článek »

Desatero pro rodiče předškoláka

DO ŠKOLY Možná si lámete hlavu nad tím, co že to váš malý předškolák má vlastně k zápisu do školy umět. Před časem se nám v redakci dostalo do ruky návodné desatero s podtitulem „orientační pomůcka na pomoc rodičům“, kterou rozesílala jedna... Celý článek »

Je dítě zralé na školu?

Jak poznat, že náš malý předškolák je skutečně na vstup do školy zralý? Existuje řada věcí, které nám to jasně prozradí. Jako rodiče bychom měli dítě stále podněcovat a vést tak, aby své schopnosti rozvíjelo harmonicky, aby všechny oblasti jeho... Celý článek »

Naposledy navštívené