Zlobení u kojení

Okusování bradavek, odmítání jednoho prsu, hltání nebo naopak pospávání při kojení – znáte to? Sestavili jsme žebříček nejčastějších dětských zlozvyků při kojení a zeptali se na radu zkušených laktačních poradkyní co s nimi. A v první řadě – jde skutečně o zlozvyky?

Mám pětiměsíční Karolínku, která je od narození plně kojená. V posledním týdnu se však potýkáme s tím, že se při kojení neustále odtahuje, trošku si cucne a odvrátí hlavičku. Když ale kojení ukončím, začne se vztekat, plakat a domáhá se dalšího krmení. Přijde mi, že si se mnou jen hraje a „zlobí“… Co mám dělat? Ivana, 36 let

„Nepíšete, jak vaše dcera prospívá. Je dost možné, že Karolínka je zrovna v období tzv. růstového spurtu. V tomto období je typické, že děti potřebují být více kojeny, než byly zvyklé. Mají neustále hlad, veškerou energii dávají do růstu a váha dítěte často stojí. Dalo by se to přirovnat k takové ,kojenecké pubertě‘, v pubertě děti také jedí mnohem více, jsou štíhlé, hubené a vytahují se do výšky. Jde o to, že na zvýšený požadavek mateřského mléka prsa reagují s prodlevou. Děti se tedy zlobí, když už jim nic neteče a nemůžou se dojíst. Kojení je jako obchod, jde o vztah poptávky a nabídky. Čím více tedy budete dcerce prso nabízet, tím více mléka se bude tvořit,“ povzbuzuje Ivanu laktační poradkyně Lucie Stavárková.

Důležité hormony se tvoří hlavně v noci, proto může pomoci noční kojení. Ke zvýšení tvorby mléka může přispět také častější kontakt dítěte s maminkou, a to kůže na kůži.

Od 4.– 6. měsíce je možné podávat miminku i příkrmy, čímž se jídelníček dítěte zase rozšíří. Jsou ale i jiné možnosti, proč může miminko prso odmítat. Někdy mléko změní svou chuť, například když matka menstruuje nebo když otěhotní. V tom případě je vhodná individuální konzultace u dětského lékaře nebo právě laktační poradkyně.

Bohužel jsem syna během prvního roku navykla usínat při kojení, teď nevím, jak ho toho zbavit. Ráda bych přestala kojit, ale obávám se, že díky tomuto zlozvyku, mi nebude chtít spát. Martina, 32 let

„Dobrý den, paní Martino, pochopila jsem, že se ptáte po možném způsobu, jak dítě uspávat, aniž byste ho musela kojit. Období ,odstavování od prsu‚ může být náročné. U každého to probíhá jinak. Děti lépe přijímají postupné a malé změny. Neuvádíte, jak často kojíte. Pokud kojení chcete ukončit co možná nejvíce v klidu, doporučila bych vám vynechat nejprve jedno kojení za den. Až si na to dítě zvykne, tak další. Až se dostanete do fáze, kdy již budete kojit pouze před spaním. To bude asi ta náročnější část, kdy bude záležet hodně na vás, jak budete jasně rozhodnuta, že s kojením chcete opravdu přestat,“ vysvětluje Lucie Stavárková.

„Budete-li si jistá, že nastala ta pravá chvíle, tak jednoho dne synovi prso už nenabízejte, snažte se mu to vysvětlit, že teď už z prsa mléčko nebude a trvejte na tom. Někdy pomáhá, když v této chvíli velice náročné pro miminko, je s ním otec. Dítě vás ani prso nevidí a s tatínkem, který ho utěšuje, lépe usne.“

Pokud si dítě navykne usínat samo, maminka se může do procesu usínání vrátit a kojení nahrazovat písničkou, vyprávěním. Dítě rozhodně nesmí nabýt pocitu, že je maminkou odstrkováno. Proto je vhodné miminko či batole přes den hodně mazlit, chovat, věnovat se mu.

První dítě jsem kojila asi 14 měsíců, teď kojím druhé necelých deset měsíců. Začaly nám však růst zoubky a syn mne při kojení kouše. S první dcerou jsem se s tím nesetkala, protože zuby jí začaly růst až právě v těch 14 měsících, kdy se sama odstavila. Musím říct, že kousání dost bolí a bradavky mám celé bolavé. Jak to mám syna odnaučit, ráda bych ho ještě kojila, ale takhle nevím, jak dlouho to vydržím. Barbora, 25 let

Jde o běžný zlozvyk dětí. Kousání je testováním, co jejich zoubky svedou. „Při každém kousnutí je doporučováno kojení přerušit a říci: ,Ne, ne‘. Poté přiložit, a pokud se situace opakuje, stále dokola přerušovat a omílat: ,Ne, ne‘. Dítě ještě nemá tak vyvinutou empatii, aby odhadlo, že to maminku bolí. Chápu, že je to nepříjemné, byla by však škoda ukončovat kojení předčasně. Cestou je důsledné opakování,“ radí Hana Strejčková.

V případě, že kousnutím vzniklo na bradavce poranění, doporučuje se vyzkoušet hydrogelové náplasti. Jde o způsob mokrého hojení, kdy nevzniká strup a rána se zhojí rychleji.

Čtěte také:

Možná to někomu přijde jako bezvýznamné, ale já to považuji za skutečný problém. Moje dcera mi při kojení vždy žmoulá druhou bradavku. Nejenže je to dost nepříjemné, ale zároveň mi tím spouští mléko i z druhého prsu, z kterého zrovna v tu chvíli kojit nechci. Domluvy nepomáhají, když ji ručičku odtáhnu, začne se vztekat a kopat kolem sebe, takže celá klidná atmosféra při kojení je pryč. Simona, 32 let

Vypadá to, že dcera je na tento návyk zvyklá. Jediné, co by mohlo pomoci je, zkusit vložit do ručičky jinou hračku nebo předmět nebo úplně změnit pozici na kojení.

Tento případ není ojedinělý, vždy radíme maminkám, že zlozvyky je nutné zarazit hned v počátku. I kdyby se mělo jednat o zdánlivě nevinné mazlení druhé bradavky. Je těžší něco odnaučovat než naučit – to si pamatujte.

Mám syna a už delší dobu nekojím. Přesto ke mně několikrát za den přijde a chce si „pocucat“ můj prs. Sápe se na mne, sahá mi pod tričko apod. Mně to nevadí, pokud jsme sami dva, ráda se s ním pomazlím. Ale je pravda, že pokud jsme ve společnosti, přijde mi to nevhodné. Jak ho to mohu odnaučit. Co s tím můžu dělat? Klára, 29 let

Pro malé dítě může být těžko rozpoznatelné, co je soukromí a co je veřejné. Kdy si cucání prsu může dovolit a kdy ne. „Pokud ho opravdu tohoto ‚zlozvyku‘ chcete zbavit, doporučuji neakceptovat tyto praktiky ani v soukromí. To neznamená ale, že se nemůžete mazlit, právě naopak. Ale jen s jasnými hranicemi,“ říká laktační poradkyně Lucie.

Chraňme děti zlozvyků

Zvyk je naučený stereotyp chování, je-li negativní, označíme ho za zlozvyk. Existuje proti nim jediná účinná obrana – nenaučit se je. Zbavit se jich bývá náročné, zdlouhavé a nepříjemné. Dospělý to zvládne vůlí (a dost často ani to ne), protože ví, že je to špatné. Jak to ale vysvětlit miminku?

U dětí může být vytvoření zlozvyku známkou psychického napětí, jehož příčinou může být cokoli – malá změna v životě, obava, strach, pocit nedostatku pozornosti, drobnost, kterou ani nevnímáme. Odhalení příčiny bývá poloviční vítězství.

Pokud se dostanete se svým miminkem do pasti nějakého zlozvyku, můžete se pokusit zabavit dítě a odvést jeho pozornost od páchání zlozvyku. Je-li za nepříjemným chování snaha o získání pozornosti, věnujme se mu o to více, ale nenechte se vydírat! A buďte důslední. Jednou povolíte a celé vaše předchozí úsilí přijde vniveč.

6.2.2017 1:58 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist