Těhulky, pozor na listeriózu

Ano, zejména těhotné ženy by si měly dát pozor na toto poměrně vzácné, ale nebezpečné onemocnění, které může být velkou hrozbou pro jejich dítě. Ohroženi jsou také starší lidé a osoby se sníženou imunitou.

Listerióza – co to je?

Listerióza je závažné infekční onemocnění způsobené parazitující bakterií Listeria monocytogenes, která dokáže dlouhodobě přežívat hlavně v půdě a odpadní vodě a dobře se množí i v chladném prostředí. Přenášejí ji zvířata (ovce, skot a hlodavci) i lidé a u jedinců s dobrou imunitou se nemusí nijak projevovat. Všechny nakažené osoby i zvířata vylučují bakterie v tělních sekretech a ve výkalech, a to až po dobu několika měsíců.

Nejohroženější jsou těhotné ženy a novorozenci

U žen v jiném stavu je pravděpodobnost nákazy dvacetkrát vyšší a tvoří většinu všech známých případů listeriózy. Dítě v děloze se může nakazit přes placentu nebo při porodu, kdy je ve styku s poševními sekrety maminky. Problém s listeriózou spočívá v tom, že u ženy se nemoc projevuje jen jako lehká chřipka, protože se nákaza soustředí na dělohu a plod: těhotenství může končit potratem nebo předčasným porodem.

Novorozenci pak ve 30 až 50 % umírají. Miminka se mohou také nakazit na novorozeneckém oddělení až po porodu. Onemocnění se projevuje celkovým zánětem, horečkou, problémy s dýcháním a zánětem mozkových blan. Ke smrti v tomto případě dochází také často, a to ve 20 až 30 % případů. Pokud se novorozenec vyléčí, může nadále trpět vodnatelností mozku nebo mentálním postižením.

Odkud se nemoc bere

Na člověka se listerióza přenáší zejména požitím syrových nebo nakažených potravin. Mezi rizikové potraviny patří hlavně syrové maso, uzeniny, paštika, nedostatečně tepelně zpracované pokrmy, mléčné výrobky, měkké sýry, špatně umytá zelenina, ohřívané pokrmy, výrobky z lahůdkářství. Bakterie se dobře množí pomalu ale jistě i v lednici! Doporučujeme v lednici nic příliš dlouho neskladovat.

Zničení baktérie

Bakterii ničí pasterizace a var, a naopak zůstává přítomna v těch živočišných produktech, které neprošly dostatečnou tepelnou úpravou.

Jak se listerióze vyhnete:

  • důkladně tepelně opracovávejte syrové potraviny z hovězího, vepřového a drůbežího masa
  • syrovou zeleninu před konzumací důkladně omývejte
  • syrové maso skladujte odděleně od již připravených uvařených potravin
  • důkladně si myjte ruce, omývejte nože a nástroje používané k porcování syrových potravin (maso, zelenina…)
  • na syrové maso používejte zvláštní prkénko
  • nekonzumujte nepasterizované mléko a potraviny z něj připravené: vyvarujte se měkkých sýrů (typy niva, camembert, atd…). Tvrdé sýry a sýry, které prošly tepelnou úpravou, většinou nepředstavují velké riziko
  • pro jistotu se vyhýbejte hlavně salátům z lahůdkářství.

Listerióza se může projevovat několika odlišnými způsoby:

  • Střevní problémy:u předtím zdravých, netěhotných dospělých se listerióza objevuje do 24 hodin po požití velkého množství bakterií a trvá asi 2 dny. Projevuje se horečkou, vodnatým průjmem, nevolností, mohou se objevit bolesti hlavy, kloubů a svalů. Ze střev se nešíří dál.
  • Napadená krev (bakteriémie): projevuje se jako akutní horečnaté onemocnění provázené bolestmi svalů, kloubů, hlavy a zad, můžou se opět objevit průjmy nebo nevolnost. Při dalším oslabení imunitního systému může vést k zánětu mozku.
  • Zánět mozku (encefalitida): tato vážná forma listeriózy se nejčastěji objevuje u novorozenců, starých osob a osob s oslabeným imunitním systémem. Projevuje se změnami vědomí, křečemi, zmateností a dalšími nervovými příznaky, v pokročilém stadiu kómatem a často i smrtí.

Listerióza je nebezpečná i pro lidi s oslabeným imunitním systémem, u nichž se nejčastěji projevuje jako zánět mozku a mozkových blan. Ohroženi jsou lidé nad 60 let, onkologičtí pacienti, HIV pozitivní, lidé s onemocněním ledvin, diabetici, pacienti po transplantacích a lidé užívající glukokortikoidy. Zdraví dospělí a děti onemocní listeriózou jen vzácně a podoba onemocnění je velmi mírná.Většinou se vyskytuje jako ojedinělé onemocnění, ale může způsobit i epidemii.

Léčba listeriózy

Proti listerióze není očkování, jedinou prevencí je důkladná tepelná úprava potravin a dodržování hygienických opatření. Léčí se antibiotiky. Když se listerióza objeví u těhotné ženy, lze ihned podanými antibiotiky většinou zabránit nákaze plodu. Někdy však i v případě okamžité léčby nelze úmrtí plodu vyloučit.

Zdroje:

www.khsbrno.cz
http://cs.wikipedia.org
http://www.vareni.cz/trendy/listerioza/

Aktuální informace týkající se hygieny životního prostředí najdete na stránkách hygienických stanic jednotlivých krajů.

13.7.2009 5:06 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist