Cholestatická hepatoza

Svědí vás v těhotenství kůže na rukou, nohou a na břiše? Patrně máte cholestatickou hepatózu. Co to může znamenat?

shutterstock_2115089237-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Cholestatická hepatoza je onemocnění, které se vyskytuje především ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Přes nenápadné příznaky může být pro nenarozený plod znamenat určité nebezpečí.

Příznaky

Nejčastějším příznakem je svědění kůže, zejména rukou, nohou a břicha, a to především v noci. Dále se může vyskytnout únava, poruchy spánku a lehká žloutenka.

Jaká jsou rizika?

V souvislosti s nižší hladinou vitamínu K, který ovlivňuje krevní srážlivost, existuje vyšší riziko poporodního krvácení. Při laboratorním vyšetření krve se objeví zvýšené hodnoty v jaterních testech. Riziko poškození zdraví nebo života ženy je nízké.

Riziko pro plod je ale vyšší. U neléčených případů je 8 % riziko nitroděložního úmrtí plodu a až 35 % riziko předčasného porodu.

Kdy k lékaři?

Jakmile žena pozoruje svědění kůže nebo její zažloutnutí je důležité navštívit lékaře, který určí diagnózu a postup léčení.

Čtěte dále

Léčba

U méně závažného průběhu lékař monitoruje vývoj onemocnění a v případě zhoršení doporučí ukončit těhotenství porodem po ukončeném 37. týdnu.

Pří závažné formě onemocnění je nutná hospitalizace a intenzivní terapie s neustálým sledováním stavu těhotné i plodu. V případě zhoršení nálezů či nedostatečné odezvy na léčbu mohou lékaři zahájit předčasný porod.

Po porodu

Obtíže po porodu často velice rychle vymizí a laboratorní nálezy se vrátí do normy.

 

6.4.2023 4:21 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán na základě zkušenosti MUDr. Radky Gregorové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist