Všudypřítomné téma? Porod!

KLUB TĚHULEK! DENISA Jak dny ubíhají, stále více se jím zaobírám. Ačkoli se to možná nezdá, zbývají nám „už jen“ 3 kalendářní měsíce a pár dní k tomu a náš velký den D pravděpodobně nastane. Je neuvěřitelné, jak to uteklo a jak to určitě ještě uteče.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Nehledě na to, že je tématem č. 1 při každé hodině našeho předporodního kurzu a většiny článků, na které v poslední době narazím, začala jsem porod řešit především kvůli porodnici. Po svých zkušenostech a dalších přečtených článcích 😉 jsem si sestavila předběžný porodní plán, podle nějž by měl můj porod probíhat co nejpřirozeněji. Díky tomu jsem začala zvažovat, jestli naše porodnice ve fakultní nemocnici bude pro mě to pravé ořechové. Poslední dobou totiž neslýchám zrovna pozitivní zprávy, co se týče dodržování porodního plánu. Je to zkrátka velký kolos, kde probíhají porody jako na běžícím pásu a asi se nechtějí zdržovat s každou rodičkou a jejími „výmysly“. Mají zde zajeté nějaké postupy a nechtějí je měnit. Ačkoli asi stejně nejvíce záleží na momentálním personálním složení a jeho náladě.

Poprvé jsem rodila v ještě větším kolosu, než je hradecká porodnice, v Motole. Měla jsem z toho trochu obavy, protože podle recenzí se tu měli chovat velmi podobně jako u nás. Nakonec bylo vše úplně jinak. Pan doktor i porodní asistentka byli naprosto úžasní, skvělí, báječní a já tu byla velmi spokojená. Jenže na druhou stranu jsem neměla vytvořen žádný porodní plán, vzhledem k naší situaci, a tudíž nemohu posoudit, jak dalece jsou schopni ho akceptovat, pokud se rodí naprosto zdravé miminko. Nicméně i přes veškerou spokojenost mám Motol trochu z ruky, abych si zde porod zopakovala. 🙂

Proč ale výběr porodnice řeším teď tak intenzivně? Dozvěděla jsem se totiž, že v době mého termínu porodu se bude u nás v HK malovat a na týden budou porodní sály uzavřeny. Začala jsem tedy pátrat a zjistila, že v našem okolí je dost dalších porodnic, ale jen jedna z nich je přesně ta, jakou bych si představovala. Hledám totiž porodnici, která má jednak dobré recenze a která je opravdu nakloněna přirozenému porodu. A právě porodnice v Rychnově nad Kněžnou vychází ze všech nejlépe. Maminky ji vychvalují (včetně personálu na porodním sále i na oddělení šestinedělí) a preferují zde alternativní přístup.

V první době porodní je tedy možno využít různé metody jako hydroterapii (koupel ve vířivé vaně), aromaterapii, muzikoterapii a spoustu relaxačních pomůcek k úlevě od bolesti. Ve druhé době porodní, která probíhá již na samostatném porodním boxu, si žena může zvolit polohu, která jí vyhovuje a navíc i barevné osvětlení místnosti. Samozřejmostí je bonding dvě hodiny po porodu a až po této době miminko váží a měří, a také dotepání pupečníku. A aby toho nebylo málo, veškerý tento servis je zdarma, dokonce i přítomnost otce u porodu a epidurální analgezie. Jediné, za co se platí, je inhalační analgezie.

Já jsem ze všech těchto zjištění maximálně nadšená a opravdu reálně zvažuji, že do Hradce vůbec nepojedu. Rychnovský přístup mi plně vyhovuje a nabízejí zde přesně to, co bych si přála. Jediným mínusem je asi 40 minutová dojezdová vzdálenost od nás, ale na druhou stranu je to možná blíže než z jednoho konce Prahy na druhý. 🙂 Chystám se sem na výlet a omrknout ji ještě v reálu. Ale už zde na obhlídce byla jedna z maminek, které se mnou chodí na kurz a byla také velice nadšená. Přijeli prý neohlášeně v sobotu dopoledne, ale hned se jich ujala ochotná sestřička a všude je provedla a všechno jim ukázala.

Trošku by mě sice mrzelo, že by náš malý nebyl rodilý Hradečák, na druhou stranu je však určitě důležitější moje psychická pohoda a vědomí, že personál bude ochotný akceptovat moje přání a zbytečně nezasahovat do přirozenosti porodu. Tak doufám, že vydržíme minimálně do 36. tt.(dříve zde k porodu nepřijímají), abychom si mohli užít pohody a klidu v Rychnově.

Denisa

P.S.: Prosím čtenářky, které mají osobní zkušenost s porodnicí v HK nebo RK, ať se o ni se mnou podělí. Díky, budu moc ráda.


Denisa právě prožila 27. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476598734508896.jpg

8.4.2016 12:48  | autor: Denisa Stehlíková

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist