Dětské nemoci spojené s kožní vyrážkou

Vyrážka na kůži provází celou řadu infekčních virových onemocnění (zarděnky, plané neštovice, pátá a šestá nemoc) a některé bakteriální nemoci, jako je spála, hnisavý zánět mozkových blan nebo stafylokoková kožní infekce, impetigo. Může vzniknout jako reakce na štípnutí hmyzem, alergická reakce na potraviny, rostliny, sluneční paprsky, chemikálie, zvířecí srst a jiná dráždidla.

Kožní vyrážka může provázet i některá onemocnění spojená s poruchou obranyschopnosti. V této kapitole se budeme věnovat infekčním nemocem, pro něž je vyrážka typická a pomáhá ke správné diagnóze nemoci. V některých případech je dokonce tak důvodná, že správnou diagnózu může určit i poučený laik. Meningitidu ponecháme stranou, je jí věnována samostatná kapitola.

Plané neštovice

Jsou třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Původcem je virus. Jeho nakažlivost je veliká. Nákaza se šíří vzdušnou cestou. Do dospělého věku prodělá plané neštovice téměř každý člověk. Nejčastěji onemocní děti ve školce nebo ve škole, zejména koncem zimy nebo v jarních měsících, ale ani léto není výjimkou.

Příznaky
Přibližně po 2 – 3 týdnech od nákazy se dítěti po těle začnou vysévat drobné červené puchýřky naplněné tekutinou. Typicky jsou na krku, za ušima, na obličeji, ve vlasech, a postupně se rozšíří i jinde po těle. Teplota bývá zvýšená, začátek onemocnění provází nechutenství. Podobné puchýřky lze najít i v dutině ústní. Výsev puchýřků trvá asi týden. Puchýřky se vysévají po těle ve vlnách, takže zároveň najdeme čerstvé, naplněné bělavou tekutinou, ale i prasklé hojící se stroupkem. Kolem 10. dne většinou prasknou poslední puchýřky a dítě přestává být nakažlivé pro ostatní. Získává zároveň celoživotní ochranu před touto nákazou. Virus však zůstává v jeho těle a za určitých okolností může, zejména ve stáří, způsobit bolestivý,,pásový opar“.

Léčba
Postačí tekutý pudr, aplikovaný na vyrážku,který zmírní svědění a urychlí zasychání puchýřků. Stejný účinek má roztok genciánové violeti. Obojí lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu. Genciánová violeť může zanechat po určitou dobu drobné pigmentace. Proto se zvláště na obličej spíše doporučuje tekutý pudr. Má-li dítě zvýšenou teplotu nebo horečku, podáváme odpovídající dávku Paracetamolu. V závislosti na závažnosti onemocnění by dítě mělo být spíše v klidu na lůžku. Po dobu výsevu puchýřů dítě nekoupeme.

Prevence
Spočívá v očkování. Očkování je nepovinné a není plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Je zvláště vhodné u dětí se sníženou obranyschopností, nebo u některých chronicky nemocných. Děti, které plané neštovice prodělaly, se již neočkují, protože mají ve většině případů vytvořeny dostatečné hladiny protilátek. Očkovat lze děti od roku věku. Některé země začaly očkovat plošně všechny děti. Očkování proti planým neštovicím je možné podat v kombinované očkovací látce spolu s vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkování se provádí dvěma dávkami v intervalu 1 – 3 měsíce ve věku 1 rok až 12 let. Dětem starším 12 let a dospělým se podávají obvykle dvě dávky v intervalu 1 – 2 měsíců

Nebezpečná je nákaza těhotné 5 dnů před porodem a do 2 dnů po porodu. Narozené dítě může mít závažné projevy nemoci. Existuje ale účinná léčba pomocí virostatických léků.

Zarděnky

Jsou v dětském věku nekomplikovaným virovým onemocněním. Nebezpečí zarděnek spočívá v nákaze těhotné ženy. Onemocní-li žena v prvních třech měsících těhotenství, může dojít k poškození plodu. Dnes takové komplikaci předcházíme pravidelným povinným očkováním proti zarděnkám.

Příznaky
2 – 3 týdny po nákaze se objeví únava, bolest v krku. Bývají zduřelé uzlinky za ušními boltci a v záhlaví. Následující den se vyrazí vyrážka z plochých drobných narůžovělých skvrnek, která svědí, a postupuje po těle shora dolů. Do týdne od začátku potíží onemocnění ustupuje.

Léčba
Při horečce podáváme odpovídající množství Paracetamolu. Jiná léčba není potřeba.

Prevence
Jak již bylo řečeno, spočívá v povinném očkování. Je součástí šestivalentní vakcíny Infanrix hexa.

Spála

Je poměrně častým bakteriálním onemocněním, které je spojeno s typickou vyrážkou. Způsobuje ho beta streptokok, stejná bakterie, která je původcem hnisavé angíny.

Příznaky
Onemocnění se projeví 2 – 4 dny po nákaze vzestupem teploty a bolestmi v krku jako při angíně. Jazyk je zarudlý, malinový, krční uzliny jsou zduřelé. Povětšinou během druhého dne se objeví drobná vyrážka v podbřišku, v tříslech a na vnitřní straně stehen.

Léčba
Spočívá v časném podání antibiotik. Zabrání se tak mimo jiné možným komplikacím, jakými jsou u neléčené spály postižení ledvin a srdce.

Pátá nemoc

Je virové onemocnění dětského věku. Nemoc postihuje nejčastěji malé děti mezi 3. a 15. rokem života. Nákaza může proběhnout zcela bez příznaků,nebo je provázena typickou vyrážkou.

Příznaky
Po týdnu až 14 dnech od nákazy se objeví první potíže: vodnatá rýma, zvýšená teplota až horečka , únava,někdy bolesti břicha. Po ústupu těchto příznaků se obvykle vysévá po těle vyrážka. Až čtvrtina nákaz ale proběhne bez vyrážky,jen jako katar horních dýchacích cest. Vyrážka začíná na tvářích a kolem nosu jako splývavé zarudnutí a šíří se dále po těle, a to více na končetinách a v oblasti hýždí, méně po trupu. Trvá přibližně týden. Může se znovu objevit v následujících 3 týdnech.

Léčba
Postačí paracetamol při horečce, případně antihistaminika při svědění kůže.

Šestá nemoc

Je běžné virové dětské onemocnění. Vyskytuje se převážně v jarních měsících a může probíhat v drobných epidemiích. Postihuje většinou děti v batolecím věku kolem 1 – 2 let. Pokud už dítě jednou tuto nemoc prodělalo, vytváří si protilátky.

Příznaky
Asi 10 dnů po nákaze dojde k horečce, trvající 3 – 4 dny. S poklesem teplot se objeví drobná vyrážka, až kopřivka na trupu, která se dále šíří na krk a horní části končetin, a do dvou dnů, někdy i za několik hodin zmizí. Tvář obvykle zůstává nepostižena, bez vyrážky. Onemocnění bývá provázeno zduřením mízních uzlin, krčních a šíjových.

Léčba
Paracetamol nebo ibuprofen při horečce. Vhodná je kombinace s vlažnou sprchou nebo studený zábal při neklesající teplotě.

5.1.2011 2:50 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist