Když sex ve vztahu není to, co býval

Když se dva lidé zamilují, jsou pro sebe vším – oslovují se krásnými jmény, neustále se dotýkají, vášnivě a často se spolu milují. Postupem času se ale vášeň proměňuje v cosi hlubšího a trvalejšího. Mnoho lidí však zapomíná na to, že i sexualita se proměňuje.

Většina milenců se po nějakém čase dostane do stavu, kdy jejich milování ubere na intenzitě a četnosti. Mnozí odborníci dávají vinu ženám, jelikož se domnívají, že jejich sexuální vzrušení daleko více koresponduje s každodenním životním během a na sex mohou zcela rezignovat. Jako příklady uvádějí, že ženu ze sexuálního vzrušení dokáže například vyrušit pláč dítěte, připomínka koláče v troubě nebo třeba nezaplacené složenky.

V běžném životě však na vině může být i muž. Velmi často díky únavě a přepracovanosti či zdravotnímu problému a to především problému s erekcí.

V každém případě, jakmile jeden z partnerů touží po sexu víc než ten druhý, dochází ve vztahu často k neshodám a je nutné tento problém začít řešit.

Zapomeňte na frekvenci a zaměřte se na intimitu

Každý z nás je originál, který má od ostatních odlišné vnímání, chování i potřeby. Proto je i velmi složité určit, jak často by dva lidé měli mít spolu sex a o jaké intenzitě, aby se dalo říci, že mají fungující vztah.

Více než frekvence sexuálních zážitků je důležitá partnerská intimita. „Můj muž mi kdysi popsal intimitu jako výlučnost – mám chuť a chci ji sdílet právě jen a jen se svým partnerem. A také jako jakousi exkluzivitu – ve chvílích, kdy se mi děje něco důležitého, je ten první, kdo mne napadne, s kým tuto novinku chci sdílet, právě můj partner. Samozřejmě se to netýká úplně a zcela všech situací a životních okolností, ale převážné většiny z nich,“ vysvětluje psychožka Kateřina Hollá.

Velmi důležitá je i tzv. kuchyňská intimita

Ve vztahu je kromě sexu velmi důležité, zda partneři spolu láskyplně komunikují i za zdmi ložnice, zda se obejmou, pohladí, dají si polibek na přivítanou apod. Pokud milencům takto funguje intimní vztah, pak se budou i snáze dohadovat nad frekvencí sexuálních styků, jestliže nemají v tomto ohledu stejné potřeby.

Spokojený sexuální život nejen ukazuje na psychickou i fyzickou pohodu, ale také ji spoluutváří. Sexualita prostě do života páru patří.

Čtěte také:

Sexuální intimitu může dočasně narušit např. stres

V dlouhodobém partnerském vztahu se vyskytne mnoho období, kdy sexualita jde prostě stranou. Různé nemoci, těhotenství, porod, stres. Ale všechny tyto okolnosti by měly být pouze dočasné, partneři by měli být schopni se k intimnostem vrátit. Bohužel v mnoha případech tomu tak není.

„Jestliže jeden z partnerů sex potřebuje, chce a je mu zdrojem potěšení a druhý jej odmítá, nastává problém. Jestliže se tímto problémem nezabýváte, je to jako byste druhému říkali: Tvé problémy, pocity a starosti mne nezajímají, vlastně mne nezajímáš ty sám,“ dodává sexuoložka Hollá.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist