babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Sex a vztahy > 10 faktů o orgasmu
10 faktů o orgasmu
Není důvod šeptat. Orgasmus je stejnou součástí ženského zdraví jako například dentální hygiena – jen mnohem příjemnější a zábavnější. A protože toto téma bylo již zkoumáno seshora až dolů, zde je deset velkých O, které neuškodí, když je budete znát.
1. Orgasmus mírní bolest
Bolí vás hlava? Tak zapomeňte na výmluvu číslo jedna a radši vyzkoušejte osvědčený lék – sex. Existují důkazy, které odhalují, že orgasmus tiší různé druhy bolesti, ať už bolest kloubů, pooperační bolesti nebo předporodní nepříjemnosti. Tento tišící mechanismus se spouští díky hormonu oxytocinu, který se uvolňuje právě při orgasmu. Tato látka nám do našeho těla přináší uvolnění a zlepšuje i náš emocionální stav. Pravdou je, že orgasmus přináší jen krátkodobou úlevu od bolesti, uvádí se pouhých osm až deset minut. Výzkum ale říká, že postačí na sex myslet a bolest se začne odplavovat. Víte, že můžete zažít orgasmus při porodu?
2. Užívání kondomu nijak nesnižuje kvalitu orgasmu
Pokud přemýšlíte, jestli kondom nějak ovlivňuje váš sexuální prožitek, tak věřte, že nikoliv. Hypotéza, že s kondomem není možný dobrý sex, je tedy skutečným mýtem. Naopak, sexuální život může být ještě lepší a samotný akt může díky němu trvat déle, muž nemusí mít pocit, že s blížící se ejakulací z vás musí urychleně vystoupit. Jestliže si váš partner stěžuje, že kondom snižuje citlivost, zkuste mu před stykem dopřát trochu ruční práce.
3. Třicet procent žen má problémy s dosažením orgasmu
Pokud jste měla někdy problém vyvrcholit, rozhodně nejste sama. Podle statistik má jedna žena ze tří problém s dosažením bodu slasti. Až osmdesát procent žen nedosáhne orgasmu během vaginálního styku. Pomoci může stimulace klitorisu, ale také různé léčebné metody. Ženská sexuální dysfunkce je velice běžnou záležitostí. Proto je také neustále předmětem debat. Některým ženám může pomoci testosteronové terapie, někdy zaberou i léky. Sexuální dysfunkce ale může být spojena i s dalšími zdravotními obtížemi, váš doktor by měl proto vyloučit, zda se nejedná například o onemocnění štítné žlázy, deprese nebo cukrovku.
4. Nalezení bodu G může zvýšit pravděpodobnost orgasmu
Daří se vám tento kouzelný bod identifikovat? Za jeho „vynález“ může německý gynekolog Ernst Gräfenberg, který jej objevil v padesátých letech devatenáctého století. Od té doby se bod G stal evergreenem rubrik o sexu, neboť údajně obsahuje velké množství nervových zakončení, která jsou klíčem k ženskému orgasmu. Přítomna je i špetka kontroverze, vědci v Anglii existenci bodu G vyloučili, naopak Italové oznámili pozitivní objev a své závěry publikovali v knize The Journal of Sexual Medicine. Ať už je to tedy s tímto zlatým grálem orgasmu jakkoliv, existuje celá řada návodů, jak jej identifikovat. Nejčastěji se můžeme dočíst, že se nachází přímo za stydkou kostí, ve druhé třetině pochvy, přibližně 3–5 cm od poševního vchodu a je pro něj charakteristický hrubý povrch.
Čtěte také:
5. Čím vyšší věk, tím lepší orgasmus
Jistě, v souvislosti s věkem si na všechno spíše více stěžujeme, pokud ale přijde na sex, ten se může naopak zlepšit. Zejména jeho kvalita a frekvence. Jak říká statistika, 61% žen ve věku 18 až 24 let zažilo orgasmus při svém posledním styku před výzkumem, ve věku 40 až 50 let to bylo již 70 % žen. Výzkumy nám sice neříkají, jak je možné, že se sex v pokročilejším věku zlepšuje, předpokládá se však, že za to může větší sexuální zkušenost ženy, i větší sebevědomí v posteli, k tomu samozřejmě přispívá i fungující dlouhodobý vztah.
6. Ženy, které se nebojí experimentovat v posteli, mají orgasmus častěji
Pokud se orgasmus stále nedostavuje, možná nastal čas vzít záležitosti v posteli do svých rukou. Čím více praktik a způsobů vyzkoušíte, tím se bude zvyšovat pravděpodobnost, že se objeví i ona sladká tečka. Například propojení vaginálního a orálního sexu může být žhavou směsí, která vás k orgasmu dovede. Je toho hodně, co byste chtěla vyzkoušet? Skvělé! Čas strávený milostnými hrátkami se zcela jistě vyplatí.
7. Milujte sama sebe a orgasmy se stanou samozřejmou součástí vašeho života
Výzkumy již několikrát potvrdily, že ženy, které mají pozitivní vztah se svým tělem a svými pohlavními orgány prožívají kvalitní orgasmus. Není tedy od věci si zvyšovat sebevědomí, uvědomovat si svou sexualitu, své zdraví a hýčkat si jej. Rozhodně se nebojte vytáhnout ruční zrcátko a pořádně se tam dole prohlédnout – a zamilujte se sama do sebe!
8. Díky bohu za sexuální hračky!
Technologie jsou na naší straně. Existuje skutečně obrovský výběr nejrůznějších vychytávek, které se dokážou zaměřit hned na několik oblastí najednou, čím se opět zvyšuje šance na prožití orgasmu.
9. Dosažení orgasmu bez stimulace pohlavních míst
Jedná se poněkud o vzácnou záležitost, ale všechny jsme asi někdy slyšely o ženách, které zažily vzrušující chvíle, zatímco seděly ve vlaku nebo byly na masáži. Experti říkají, že se jedná o skutečný fenomén. Jedna žena údajně prožívala orgasmus pokaždé, když běhala na běžeckém pásu. To kdyby se mohlo stát každé z nás, byly bychom za chvíli skutečně fit! Proč se ale v těchto specifických chvílích orgasmus objevuje? Může to být zvýšeným průchodem krve do našich pohlavních orgánů, vibrace ale i kontaktem s klitorisem. Masáž naopak přináší celkové uvolnění, které se také s orgasmem spojuje.
10. Většina z nás si počká
Muži to mají s vyvrcholením mnohem jednodušší, nám ženám to ale může trvat déle. Podle statistik potřebuje většina žen nejméně dvacet minut sexuální akce, aby vyvrcholily. Pokud tedy váš parter dojde do cíle dříve než vy, existují způsoby, jak jej trochu zpomalit. Předčasná ejakulace by ale mohla být problémem, který by měl řešit doktor, případně urolog. Jestliže se svému vysněnému vrcholu nepřibližujete ani z daleka, možnosti jsou rozličné. Od dechových cvičení přes změny pozic až po diskuzi se sexuálním terapeutem.