Můj syn se v noci počůrává

VÁŠ PŘÍBĚH „Když jsme se snažili mezi třetím a čtvrtým rokem u našeho syna odstranit plínky na noc, vznikl problém. Každé ráno byla postýlka celá mokrá,“ vzpomíná MUDr. Renata Adámová, maminka dnes osmiletého „enuretika“, neboli dítěte trpícího enurézou, nočním pomočováním.

„Nejprve jsme hledali různé způsoby, jak to změnit,“ pokračuje lékařka.“Synovi jsme změnili pitný režim, na noc jsme mu nedávali sladká ani dráždivá jídla a dokonce jsme ho pokaždé o půlnoci probudili a odvedli na záchod vyčůrat. Nezměnilo se ale vůbec nic. Téměř každé ráno byla postýlka opět celá mokrá,“ dodává dr. Adámová.

Nemůžeš za to

Bylo to sice pro nás dost veliké trauma, ale synovi jsme pokaždé opakovali, že za to nemůže, že jen malá oblast v jeho mozku potřebuje dozrát. Nijak jsme ho nikdy nepeskovali. Stejně tak, když jel k prarodičům, museli být všichni kolem něho na tuto situaci připraveni a dítě nijak netraumatizovali žádnými výčitkami.

Ano, máte enuretika

„Pak jsem požádala kolegu nefrologa o synovo vyšetření. S nasazením léků jsme však čekali do jeho pěti let.

Podáváním desmopresinu se situace značně vylepšila a syn se pomočoval již jen nahodile nebo při nachlazení. V současné době již k pomočování nedochází.

Neotálejte

Rodiče by neměli návštěvu lékaře odkládat déle než do nástupu do první třídy. Enuretik potřebuje citlivý přístup, maximální pochopení a obrovskou trpělivost rodičů. To ale enurézu nevyřeší, jen zmírní neblahé psychické následky.

Enuréza značně omezuje další aktivity dětí. Reakce vrstevníků, posměch a neustálé narážky tak mohou například z táborového pobytu nebo vícedenního školního výletu učinit skutečné peklo.

„Z vlastní zkušenosti mohu říci, že rodiče malého enuretika to nemají lehké. Kdybych sama nebyla lékařkou, styděla bych se o synově problému veřejně promluvit. Jsem matka tří skvělých dětí ve věku 6, 8 a 19 let. Díky partnerově pomoci zvládám péči o rodinu

i náročné zaměstnání. Pracuji v porodnici jako genetička, takže jsem si vědoma vlivu rodinné zátěže při vzniku mnoha onemocnění. Noční pomočování je v naší rodině dědičné, z mých dětí jím naštěstí trpí jen osmiletý syn,“ dodává maminka malého enuretika na závěr.

Komentář ošetřujícího nefrologa, doc. MUDr. Jiřího Duška, CSc.:

Do ordinace přišel chlapec ve věku 5,5 roku kvůli častému nočnímu pomočování. Po základním vyšetření jsem zahájil léčbu zvýšeného objemu moči v průběhu noci. Účinek léčby byl bezprostřední, za měsíc se pomočil bez buzení pouze 3x. Postupným navýšením dávky na dvojnásobek jsme dosáhli 100 % suchých nocí.

14.4.2011 2:45 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist