První dny rodičovství – co vás čeká a nemine

Miminko je na světě a učí se žít bez plodové vody, musí si zvyknout na nové prostředí. I maminka se sžívá se změnami. Tělo je trochu jiné, než by si představovala. A mohou se objevit i komplikace.

shutterstock_1696791568-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Chvíle štěstí i desiluzí

Příchod z porodnice domů je radostným okamžikem. Ideální je, když si partner vezme alespoň týden dovolené, aby si ty první tatínkovské chvíle užil a mamince mohl pomoci. Mnohdy je to ale jinak, než jsme si představovaly a přály. Pak přicházejí pocity lítosti a zklamání.

Co očekávat?

  1. Naprosté nabourání dosavadních zvyků – miminko má jiný režim a vše se nyní přirozeně bude točit kolem něj a jemu přizpůsobovat.
  2. Budete nevyspalí a nevyhnete se probdělým nocím – první měsíce většina dětí potřebuje nakojit několikrát za noc (s výjimkou tzv. andílků „za odměnu“, kteří klidně prospí celou noc bez jediného probuzení).
    TIP! – Vyzkoušejte metodu pevného zavinutí. Může být cestou ke klidnějšímu miminku.
  3. Může se stát, že se budete cítit vyčerpaná, bezradná – než se sladíte s miminkem v jeho rytmu kojení, zvládání domácnosti, může se dostavit pocit, že nestíháte a nezvládáte.
    TIP! Pozor na poporodní depresi. Přichází nečekaně a může být vážná. Je dobré požádat o pomoc odborníka.
  4. Může vás překvapit nechuť k sexu – ta je způsobena změněnou hormonální hladinou, která mimo jiné vychází z původní biologické podstaty – zabránit dalšímu početí, protože by ohrozilo péči o stávajícího potomka.
    TIP! Netlačte na sebe a přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky našich čtenářek na téma sexu po porodu.
  5. Můžete reagovat přecitlivěle a vaše nálady se mohou střídat jako horské počasí – mohou za to opět hormony, proto nepropadejte panice, patří to do „šestinedělí“.
    TIP! Co se děje v těle ženy po porodu? Aneb když hormony po porodu tančí.
  6. Rady babiček, byť dobře míněné – babičky oplývají různou mírou nátlakovosti, někdy až s urputnou snahou prosadit své rady tady je namístě připomenout, že zodpovědnost za tělesné a duševní zdraví dítěte nesou rodiče, v prvním období především matka. Někdy je těžké takové situace „vybalancovat“.

Čtěte dále

Kojení

Ani názory na kojení se nevyhnuly za poslední desítky let změnám. Po dlouhém bádání odborníci dospěli k závěrům, že kojení je velmi důležité jak z hlediska zdraví dítěte, tak z hlediska vývoje citového. Mateřské mléko má schopnost měnit postupně své složení podle růstu a potřeb dítěte.

Při kojení dochází k těsnému kontaktu s mateřským prsem a sání z bradavky je nenahraditelným zdrojem prvních citových prožitků dítěte, které tvoří základ jeho citového vývoje a prohlubují vztah k matce. Navíc maminku tento kontakt vnitřně obohacuje a napomáhá jí vnitřně dozrát v mateřskou osobnost. Krom toho, že přináší slastný pocit oběma, vytváří kouzelné a nenahraditelné chvilky společného spolubytí.

Kojení má obrovský význam pro vývoj imunitního systému dítěte. V mléčné žláze maminky se tvoří protilátky proti nejrůznějším infekcím bakteriálního i virového původu a tyto protilátky přecházejí přímo do těla dítěte s mateřským mlékem.

V neposlední řadě je kojení velmi praktickou záležitostí. Ať jste kdekoli, máte jídlo pro svého drobečka s sebou.

 

21.6.2023 4:58 | autor: Renata Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s psycholožkou Renatou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist