První dny rodičovství – co vás čeká a nemine

Miminko je na světě a učí se žít bez plodové vody, musí si zvyknout na nové zvuky, na to, že živiny už nepřijímá pupečníkem, že samo dýchá. I maminka se sžívá se změnami. Tělo je trochu jiné, než by si představovala, mohou se objevit komplikace. Ale je tady to nejúžasnější stvoření na světě, malý človíček, a my z něj nemůžeme spustit oči. A taky už se nemůžeme dočkat, až budeme doma.

Příchod z porodnice domů je radostným okamžikem. Ideální je, když si partner vezme alespoň týden dovolené, aby si ty první tatínkovské chvíle užil a mamince mohl pomoci. Mnohdy je to ale jinak, než jsme si představovaly a přály. Pak přicházejí pocity lítosti a zklamání.

Co očekávat?

 1. naprosté nabourání dosavadních zvyků
  miminko má jiný režim a vše se nyní přirozeně bude točit kolem něj a jemu přizpůsobovat
 2. budete nevyspalí a nevyhnete se probdělým nocím
  první měsíce většina dětí potřebuje nakojit několikrát za noc (s výjimkou tzv. andílků „za odměnu“, kteří klidně prospí celou noc bez jediného probuzení)
 3. může se stát, že se budete cítit vyčerpaná, bezradná
  než se sladíte s miminkem v jeho rytmu kojení, zvládání domácnosti, může se dostavit pocit, že nestíháte a nezvládáte
 4. může vás překvapit nechuť k sexu
  ta je způsobena změněnou hormonální hladinou, která mimo jiné vychází z původní biologické podstaty – zabránit dalšímu početí, protože by ohrozilo péči o stávajícího potomka
 5. můžete reagovat přecitlivěle a vaše nálady se mohou střídat jako horské počasí
  mohou za to opět hormony, proto nepropadejte panice, patří to do „šestinedělí“
 6. rady babiček, byť dobře míněných
  babičky oplývají různou mírou nátlakovosti, někdy až s urputnou snahou prosadit své rady tady je namístě připomenout, že zodpovědnost za tělesné a duševní zdraví dítěte nesou rodiče, v prvním období především matka – někdy je těžké takové situace „vybalancovat“

Kojení

Ani názory na kojení se nevyhnuly za poslední desítky let změnám. Po dlouhém bádání odborníci dospěli k závěrům, že kojení je velmi důležité jak z hlediska zdraví dítěte, tak z hlediska vývoje citového. Mateřské mléko má schopnost měnit postupně své složení podle růstu a potřeb dítěte.

Při kojení dochází k těsnému kontaktu s mateřským prsem a sání z bradavky je nenahraditelným zdrojem prvních citových prožitků dítěte, které tvoří základ jeho citového vývoje a prohlubují vztah k matce. Navíc maminku tento kontakt vnitřně obohacuje a napomáhá jí vnitřně dozrát v mateřskou osobnost. Krom toho, že přináší slastný pocit oběma, vytváří kouzelné a nenahraditelné chvilky společného spolubytí.

Kojení má obrovský význam pro vývoj imunitního systému dítěte. V mléčné žláze maminky se tvoří protilátky proti nejrůznějším infekcím bakteriálního i virového původu a tyto protilátky přecházejí přímo do těla dítěte s mateřským mlékem.

V neposlední řadě je kojení velmi praktickou záležitostí. Ať jste kdekoli, máte jídlo pro svého drobečka s sebou.

 

18.3.2009 10:58 | autor: Renata Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist