Otužování jako hra pro podporu imunity dítěte

U malých dětí se schopnost regulace vnitřní teploty teprve vyvíjí, proto jsou tak náchylné k prochladnutí nebo přehřátí. Cíleným tréninkem – otužováním, lze dosáhnout vysoké adaptační schopnosti na vnější tepelné projevy a tím nepřímo zvyšovat odolnost proti virovým nákazám. Je ale důležité dodržovat každodenní pravidelnost a postupné zvyšování náročnosti otužovacích procedur, jinak by místo výsledného otužování mohlo dojít spíše k nachlazení.

Otužování není jenom ledová sprcha

Otužovat kojence a batolata můžete začít zcela jednoduše, a to chladným vzduchem. Základní zásadou je správná teplota v místnosti (přes den kolem 20°C, v noci 18°C), časté větrání a postupné navykání dítěte na spánek při otevřeném okně i v chladnějším ročním období. Zpočátku je třeba nechat okno pouze pootevřené a po několika dnech, když si dítě zvykne, je možné ho otevřít úplně. Studený vzduch totiž podporuje hloubku a vydatnost spánku. Podmínkou je ovšem také přizpůsobení oblečení i přikrývky dané teplotě a kontrola dotykem ruky, jestli dítě není prochladlé. Kojenci mívají studené končetiny, jejich teplotu proto kontrolujeme na hrudníčku či zátylku. Důležitý je také každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. V zimních měsících volte raději častější a kratší vycházky. Jestliže teplota klesne výrazně pod bod mrazu, nejvhodnější dobou na vycházku je čas před a po obědě, kdy je přeci jenom tepleji. Nezapomeňte ale, že novorozenci smějí pobývat venku pouze do teploty -5°C, batolata a malé děti max. do -10°C!

Jak správně otužovat vodou?

Víte, že chladná voda odebírá tělu až 30x více tepla než stejně studený vzduch? Proto je nutné mít na paměti, že otužování vodou je velmi intenzivní a hodí se pouze pro zcela zdravé děti. Na začátku namočte žínku do vlažné vody o teplotě 30-34 stupňů, mírně jí vyždímejte a postupně omývejte jednotlivé části těla. Poté ihned celé tělíčko pečlivě osušte. Na děťátko během procedury klidně promlouvejte nebo třeba i zazpívejte. S většími dětmi si můžete hrát na polárníky směřující k Severnímu pólu. Otužování se provádí každodenně a vždy po několika dnech se teplota vody snižuje o 1 stupeň až se během 1-2 měsíců zastaví na konečných 20°C. V tomto okamžiku si můžete vybrat, jestli setrváte na variantě omývání žínkou nebo přejdete ke sprchování. Jestliže musíte otužování z nějakých důvodů přerušit, začněte opět na teplotě, která je děťátku příjemná. A co ještě odborníci na dětské otužování doporučují? V žádném případě neotužujte dítě přes jeho odpor! Naopak jej vždy za jeho statečnost pochvalte.

165179343.jpg

Nezapomínejte na péči o pokožku

Dětská pokožka je velmi citlivá a při častém styku s vodou by mohlo docházet k oslabení ochranné kožní bariéry a následnému vysoušení. Proto je dalším důležitým bodem při otužování i správná hydratační péče o pokožku. Používáním NIVEA Baby Hydratačního mléka zajistíte vašemu děťátku přesně tu péči a ochranu, kterou potřebuje. Pečující složení s aloe vera citlivou dětskou pokožku nejen zvláčňuje, zklidňuje a chrání, ale zároveň jí zanechá dlouhodobě hebkou a zdravou. Navíc je nyní k dostání i v cenově výhodném 500 ml balení, takže ještě ušetříte. A ještě jedna rada na závěr, při natírání miminka mějte ruce vždy teplé, nikam nepospíchejte… takto společně strávené chvilky budete v budoucnu oba určitě rádi vzpomínat.

nby_bear_pur.jpg

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist