Rýma a záněty dýchacích cest u předškolních dětí

Rýma je pro batole a větší, předškolní nebo školní dítě oproti kojencům, pro které jsou běžné katary horních dýchacích cest závažným onemocněním spojeným se zhoršenou průchodností dýchacích cest a často i dušností, banálnější onemocnění.

Na rozdíl od malého kojence umí dítě dobře dýchat pusou a rýma mu zdánlivě tolik nevadí. Zdánlivě, protože jde o nemoc jako každou jinou, o to horší, že v předškolním, školkovém věku velice častou.

Každá maminka to zná. Dokud bylo dítě doma, byl od nemocí až na výjimky klid. Jak začne chodit do školky, má bez přehánění nudli u nosu minimálně od podzimu do konce jara. A v naprosté většině to není alergie, jak se maminky někdy mylně domnívají. Může za to nevýkonný imunitní systém. Kolektivní zařízení zvláště v prvním roce znamená pro něj obrovský náraz, se kterým se nedokáže účinně vyrovnat. K časté nemocnosti školkových dětí, která se právě projevuje nejvíce rýmami a kašlem přispívá zvětšená mízní tkáň v nosohltanu, tzv. nosní mandle, která by měla plnit roli bariery proti virům a bakteriím, ale která zbytní, zduří a namísto obrany je ložiskem, jakýmsi měkkým pelíškem bacilů.

Jak dítě roste a blíží se školní věk, rým a zánětů dýchacích cest ubývá, zejména těch s dušností, které jsou typické pro nejútlejší věk kolem 1 – 2 let. U dětí s atopií se ale v tomto věku mohou objevit první astmatické záchvaty.

5.1.2011 12:34 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist