Terezčin jídelníček (8): Smažené a hranolky obejděte obloukem!

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Terezka s rodiči odjela na víkend k přátelům. Ti se na návštěvu malého dítěte vybavili sladkostmi, že potřebuje jíst i něco jiného, jaksi zapomněli. Takže Terezčin jídelníček se skládal z bonbonů, smaženého a hranolek. Co na to nutriční terapeutka?

Ráno – 250 ml mléka

Komentář nutriční terapeutky (NT): Na snídani je samotné mléko nedostatečné. Chtělo by to doplnit např. obilninami, sýrem a zeleninou.

Během dopoledne – Kinder mléčný řez, ½ jogurtu Kostíci, sójový suk

Komentář (NT): V přesnídávce je příliš mnoho sladkostí. Žádná dávka ovoce, žádný nápoj. Pochvalu si zaslouží jen ten jogurt.

Oběd – 150 g zapečených těstovin

Komentář (NT): U oběda opět chybí polévka. Jak už jsem se několikrát zmínila, polévka by měla být pevnou součástí oběda. Tato samozřejmost se z našich jídelních lístků vytrácí, což našemu zdraví neprospívá. To, že se polévky vynechávají i z jídelníčku malých dětí, je o to horší, že se tím utvářejí špatné stravovací návyky pro celý život. U těstovin není napsáno, s čím jsou zapečené, tak jen doufám, že ne s uzeninou, jak tomu v našich krajích bývá. K tomuto pokrmu by se hodila minimálně zeleninová obloha nebo salát.

Odpoledne: 4 bonbony

Komentář (NT): Bonbony nahrazující svačinu – nevhodné.

Brzká večeře – bramborová kaše, 2 ks kuřecích nugetek

Komentář (NT): Kuřecí nugetky také nejsou vhodným pokrmem, i když se výrobce nám snaží namluvit, že jsou vyráběné pro děti. Minimálně je na nich špatné to, že se jedná o smažený pokrm. K tomuto jídlu by se opět hodila zelenina.

Pozdní večeře: 1x malé hranolky, rajské jablíčko, kousek salátu, meruňka

Komentář (NT): Další smažený pokrm, naprosto nevhodný pro malé dítě. Bez hranolek se děti rozhodně objedou. Někdy se jim mohou připravit, ale doma z brambor a pečené v troubě s minimem tuku. Rozhodně ne z předsmažených polotovarů ve fritovacím hrnci. A už vůbec ne z fast foodu!

Nápoje během dne – voda, slabě ředěná šťáva

Komentář (NT): Nápoje pro pitný režim jsou v pořádku, důležité je, aby byly v dostatečném množství pravidelně podávány po celý den.


Bc. Alena Strosserová

Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist