Z deníčku obézní Terezky (11): Jak zvládneme Advent a Vánoce?

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Advent je už opravdu skoro za dveřmi! Moc se spolu s oběma dětmi těšíme, ale současně máme i strach. Jak zvládneme nápor mikulášské nadílky a vánočních svátků?

Jak už jsme psali minule, už nějakou dobu se radíme, vyptáváme a pomalu začínají dozrávat první nápady. Mikuláš vždycky dětem nadělil spoustu sladkostí, čokolád, ořechů, samozřejmě i ovoce (ani nějaký ten brambor nechyběl). To víte, nejenom my jsme chtěli dětem udělat radost. A když se naše nadílka sešla i s těmi od babiček… Co s tím? Za prvé, oběma dětem musíme měřit stejně, bráška nemůže dostat čokoládu a Terezka ovoce. Za druhé, když oba dostanou jenom ovoce, nebudou zklamaní?

Řešení jsme, doufejme, našli. Adventní kalendář s malou čokoládou na každý den do Vánoc snad neublíží. Kromě toho jsme zaúkolovali šikovné babičky. Pro obě děti ušily adventní kalendář – kapsář (zabili jsme tím tak říkajíc dvě mouchy jednou ranou – máme hezké kapsáře na drobnosti a babičky mají zasloužený pocit, že něco hezkého k Mikuláši vytvořily a netrvají na nákupu sladkostí). Do každé kapsičky vložíme nějakou drobnost, která snad potěší – pro Terezku nějakou sponku do vlasů, gumičku, něco drobného pro panenku, obrázek, samolepku apod. Bráškovi místo sponek samozřejmě spíš malé autíčko, dopravní značku do Lega a také obrázky, samolepky zvířátek do alba. Když jsme to spočítali, cena nakonec nebude vyšší než cena obvyklých sladkostí. Doufáme, že tím uděláme radost a sladkosti budou oželeny. Tak, mikulášskou nadílku máme přichystanou a co s Vánocemi?

Se štědrovečerní večeří si hlavu nelámeme, salát děti stejně odmítají, od malička tedy kromě salátu připravujeme bramborovou kaši. Smaženého kapra také moc nepojí. Otázka ale zní: Péct či nepéct? Bez cukroví si neumíme Vánoce vůbec představit! Jak ale zabránit tomu, aby děti neuždibovaly celý den z tácu, který máme obvykle trvale na stole? Rady jsme dostali v podstatě dvě, první zní – nepéct, druhá – upéct, ale v množství menším než obvyklém (znáte situaci, kdy je napečeno, cukroví zbývá, všichni jsou přejedení, ale přece je škoda ho vyhodit). Cukroví připravit jen na malý tácek, který se během Štědrého večera sní. A další zbývající cukroví? Nechť si Terezka klidně pár kousků denně dá, ale jen pár kousků, u stolu, v rámci jednoho jídla (např. místo moučníku po obědě, nebo k snídani…). Rozhodli jsme se pro druhou možnost, uvidíme, jak to dopadne.

Budeme muset také děti nějak zabavit. Během vánočních prázdnin odpadají všechny kroužky, na hory na celý týden nepojedeme. A děti se už těší na pohádky. Máme strach, že budou jenom polehávat u televize. Musíme vymyslet nějaký program, na jeden či dva dny na hory snad vyjedeme, mohli bychom si zajít zaplavat, už hledáme nějaké zábavné akce, při kterých bude alespoň trochu pohybu. Doufáme, že alespoň přimrzne, abychom si mohli jít zabruslit. Uvidíme, jak to zvládneme a zda váhu udržíme.

Vám všem přejeme krásný, klidný a šťastný adventní čas!


Rodina Terezky si přála zůstat v anonymitě. Na Babywebu však můžete sledovat postupné kroky ke změnám, které by měly dopomoci Terezce k tomu, aby se dostala ze spárů nepříjemné, ale vytrvalé dámy zvané obezita. Jak se jim bude dařit dále? Co na stávající jídelníček řekne nutriční terapeutka? Sledujte její příběh a projekt MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! – každý čtvrtek na Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist