Získejte od státu školkovné! Je opět vyšší

Pokud vaše dítko navštěvuje mateřskou školu, nezapomeňte, že i letos si můžete snížit daň o tzv. školkovné. To, se oproti loňskému roku o pár stovek zvýšilo. Víte, jaké musíte splnit podmínky a na kolik korun máte přesně nárok? Určitě čtěte dál. Na vše důležité nám odpověděla daňová poradkyně Jana Kopřivová.

profimedia-0354643086-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Školkovné. Co to vlastně znamená?

Sleva za umístění dítěte neboli školkovné je způsob daňového zvýhodnění rodičů malých dětí, které navštěvují předškolní zařízení. Výše slevy je různá, protože je rovna částce, kterou rodiče prokazatelně zaplatili za umístění dítěte ve školce (bez stravného). Je stanovena pouze maximální hranice školkovného, která je pro rok 2017 11.000 Kč.

V roce 2017 došlo ke zvýšení, o kolik se zvýšilo? Kolik je tedy možné uplatnit slevu za rok 2017?

Maximální výše školkovného, kterou lze za rok 2017 uplatnit je 11.000 Kč. Tato částka je stejná jako zákonem stanovená minimální měsíční mzda, která je platná k 1. 1. příslušného roku. Protože byla minimální mzda pro rok 2017 zvýšena o 1.100 Kč, je o tuto částku vyšší i hranice slevy za umístění dítěte.

 A za rok 2018 to bude zase o něco více, kolik přesně?

Pro rok 2018 bude možné uplatnit slevu do částky 12.200 Kč.

 Kdo na něj má vlastně právo? Jaké má podmínky?

Školkovné může uplatnit rodič, se kterým žije dítě ve společně hospodařící domácnosti. Jedná se o slevu nedělitelnou, proto ji může uplatnit pouze jeden z rodičů. Je výhodnější ji uplatnit u toho z rodičů, jehož daňová povinnost je alespoň ve výši výdajů za umístění dítěte v předškolním zařízení, neboť tato sleva se nepřevádí do daňového bonusu (pokud by nárok na slevu byl vyšší, než daňová povinnost, neuplatněná sleva se nevyplácí).

 Existuje nějaké příjmové omezení?

Pro tuto slevu příjmové omezení neexistuje.

Jak rodiče daňovou slevu uplatní? Co vše je potřeba k tomu doložit a kdy?

Tuto slevu lze uplatnit pouze najednou za celý kalendářní rok. Pro uplatnění slevy je důležité vyžádat si v předškolním zařízení potvrzení, které nemá předepsaný jednotný formulář. Mělo by však obsahovat údaje o předškolním zařízení, o dítěti (jméno, příjmení a rodné číslo), o částce za uhrazené školkovné, datum, razítko a podpis zástupce školy. V některých mateřských školách jej vydávají bez vyžádání. Toto potvrzení je třeba předat zaměstnavateli do mzdové účtárny nejpozději 15. 2. nebo přiložit k daňovému přiznání, pokud vám zaměstnavatel neprovádí roční zúčtování nebo jste OSVČ.

 Je nějaký rozdíl v uplatnění, pokud jsem zaměstnanec či OSVČ?

Nárok mohou uplatnit jak zaměstnanci, tak i osoby samostatně výdělečně činné.

 Jak je to v případě např. dvou a více dětí ve školce?

Pro každé dítě platí samostatný nárok na slevu za umístění dítěte. Pokud jsou dvě děti v předškolním zařízení, může jeden rodič uplatnit slevu za obě děti nebo každý z rodičů uplatní slevu za jedno dítě.

Čtěte také:

Lze slevu uplatnit na jakákoliv předškolní zařízení?

 Slevu na školkovné lze uplatnit v předškolních zařízeních, která splňují následující podmínky: jsou

  1. mateřská škola v ČR podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí pro děti od 3 let do zahájení školní docházky
  2. dětská skupina, to je zařízení péče o dítě od 1 roku do zahájení školní docházky
  3. zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského listu

Za předškolní zařízení lze tedy považovat mateřskou školku, ale i firemní nebo soukromou školku, lesní školku nebo soukromé jesle. Předškolním zařízením nejsou naopak nejrůznější zájmové kroužky nebo hlídací služby.

A jak je to vlastně s umístěním dítěte v jeslích či školce, pokud rodič stále pobírá rodičovský příspěvek?

Od ledna 2012 už neplatí dřívější omezení pro ty, kteří chtějí pobírat rodičovský příspěvek a přitom dávat dítě do školky či jeslí. Pokud je dítě starší dvou let je příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu. U dětí mladších 2 let je pobyt MŠ či jeslích omezen maximálně na 46 hodin měsíčně.


Příklady z praxe:

Za rok 2017 bylo zaplacené školkovné za jedno dítě 13.000 Kč. Rodič, který uplatňuje slevu za umístění dítěte má před uplatněním slevy daňovou povinnost 8.000 Kč.

Maximální možná sleva je 11.000 Kč, uplatněna bude sleva 8.000 Kč a daňová povinnost bude nulová (neuplatněná sleva 3.000 Kč zůstane nevyužita, ale nelze ji proplatit do daňového bonusu jako u slevy na dítě).

Rodiče mají dvě děti v předškolním zařízení, za 1. dítě zaplatili na školkovném 7.500 Kč a za druhé 15.000 Kč.

Mohou se domluvit, že jeden z rodičů uplatní obě slevy, tedy 7.500 Kč za první dítě a maximálně 11.000 Kč za druhé dítě. Nebo může jeden z rodičů využít slevu 7.500 Kč za první dítě a druhý rodič využije slevu za druhé dítě ve výši maximálně 11.000 Kč.

23.1.2018 3:59 | autor: Redakce babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist