25. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 7. lunárního měsíce vašeho těhotenství. Miminko už rozlišuje spaní a bdění a začíná reagovat na podněty zvenčí.

Vývoj vašeho miminka

Miminko váží asi 700 gramů a je 22 centimetrů dlouhé. Pomalu se otvírají nosní dírky. Kromě plic, trávicí soustavy a mozku je vyvinuta většina důležitých orgánů. Hluboko v dásních jsou pupeny, které se později přemění na trvalé zuby. Ale ty se prořezají až po mléčných zubech kolem šestého roku dítěte. Nervy okolo úst se stávají citlivější, aby po porodu byly schopné vyhledat matčinu bradavku. Plodová voda se vymění průměrně za každé tři hodiny. Pupečník je už silný a pružný, vedou v něm dvě tepny a jedna žíla, které jsou obklopeny rosolovitou hmotou, která brání zauzlení. Dítě dokáže zatnout pěstičku.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Co se děje s vámi?

Děloha končí asi 3 prsty nad pupkem. S tím, jak roste bříško, můžete zažívat stále častější bolesti zad, tlak v pánvi či křeče ve svalstvu dolních končetin. Bříško vás již začíná omezovat v pohybu.  Tlak na ostatní orgány způsobuje například časté močení. Pokud je ale močení bolestivé, mohlo by se jednat o onemocnění ledvin či močových cest, které je potřeba přeléčit. Přečtěte si o častých nemocech v těhotenství. Problémem se také stává dušnost. Dostatečně pijte a odpočívejte. Mohou se vám zdát neobvyklé sny. V nejbližších třech týdnech přiberete asi další tři kila. Čeká vás vyšetření poruch glukózové tolerance – o GTT (pouze pro ženy, které jsou na ni poslány svým lékařem).
Smích je zdravý: Víte, v čem spočívá výhoda těhotných žen? Když šlápnou na hrábě, neudeří se do hlavy.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Jste ve stresu? Využijte uklidňující účinky aromaterapie a po koupeli si udělejte krátkou masáž obličeje. Do základního oleje (například mandlového, slunečnicového, kokosového) kápněte jednu kapku esenciálního oleje (levandule, mandarinka, jasmín…).
Táta je v tom taky: Máte pocit, že se vás těhotenství zatím netýká a rostoucí břicho je pro vás jen zvětšující se tajemství? Zapojte se... Už jste byl s partnerkou na ultrazvuku? Odneste si obrázek – ten rozmazaný portrét je první podobizna vašeho syna nebo dcerky. Zhruba od pátého měsíce můžete hádat, jestli hladíte loket nebo patičku a od 30. týdne se na vlastní ucho můžete přesvědčit, že miminku tluče srdce. Mrkněte na našeho stručného průvodce pro tatínky.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené