Tvrdnutí bříška v těhotenství

Bezproblémové těhotenství je pro mnohé ženy nejkrásnějším obdobím v životě. V mnoha případech však v těhotenství nastávají i určité těžkosti. Poměrně častou komplikací je tvrdnutí bříška. Když se jenom občas stáhne břišní svalovina, stahy, resp. tvrdnutí břicha se neopakuje a trvá jenom chvíli, pak můžete být klidná. Během těhotenství se budete často cítit nepříjemně, stále bude cosi vadit, tahat, tlačit. Je to zapříčiněné růstem dělohy a samotného plodu. Těhotenství si vyžaduje hodně trpělivosti a sebezapření.
foto: istock.com

Jak poznám, že mi tvrdne bříško?

Tvrdnutí bříška není bolestivá záležitost. Je to spíš nepříjemný pocit, kdy se napíná svalstvo dělohy. Je to něco podobného, jako když například napnete svaly na ruce. V klidu jsou svaly na dotek měkké, po napnutí jsou však tvrdé jako kámen.
Totéž se děje v těhotenství s vaším bříškem, jenom s tím rozdílem, že ho nenapínáte vy – svou vůlí, nýbrž děloha – svými stahy.
Za normální se obyčejně považuje, když bříško tvrdne při déle trvající namáhavé činnosti, například při zvedání těžších předmětů nebo při intenzívním uklízení, vysávaní, mytí oken (což se však v těhotenství vůbec nedoporučuje). Určitě by nemělo bříško tvrdnout, když jste v klidu.

Kdy je potřeba zajít k lékaři?

Stahy dělohy (kontrakce), které se často opakují, mohou být předzvěstí předčasného porodu. O tvrdnutí bříška je vždy potřeba informovat vašeho gynekologa. Jsou-li stahy občasné, nezapomeňte na to při nejbližší kontrole. Jsou-li stahy intenzívní, časté a nepřestávají, okamžitě navštivte lékaře.

„Počet tvrdnutí za den by neměl převyšovat 20 tvrdnutí, po 34. týdnu, kdy je gravidita již v dostatečně vysokém stádiu je akceptovatelných až 30 tvrdnutí“, vysvětluje MUDr. Radka Vetešníková-Koubová.

Lékař po vašem upozornění zjistí, jestli se nemění délka krčku dělohy. Kdyby se krček zkracoval, je třeba nasadit léčbu podle celkového stavu. Většinou se zavádí medikamentózní léčba pomocí magnézia. Je-li však stav pacientky vážnější, je hospitalizována a léčena infuzemi. Takové těhotenství pak považujeme za rizikové a pacientky jsou pozorované důsledněji a častěji než ty, které jsou bez problémů.

Tvrdnutí nebo poslíčci?

Čím víc spěje těhotenství ke konci, tím častěji se tvrdnutí bříška může objevovat. Dva až tři týdny před vypočítaným termínem porodu se většinou začnou objevovat tzv. „poslíčci“. Jsou to děložní stahy – kontrakce, které už bývají pravidelnější. V tomto období se někdy může ke stahům přidat i velmi mírná bolestivost.

Tyto tzv.Braxton-Hicksovy kontrakce jsou cvičnými kontrakcemi, děloha se tak připravuje na svou činnost při porodu. Tyto stahy trvají jenom pár minut v intervalu ne větším než dvě – tři hodiny a zejména se nezvyšuje jejich intenzita, jak je tomu u samotného porodu.

„Pokud si stále ještě nejste jistá, zkuste se osprchovat v teplé vodě a jestliže jde o poslíčky, měly by zmizet. Když kontrakce nepřestávají ani po horké koupeli a doprovázejí je stupňující se bolesti, jde už s největší pravděpodobností o samotný porod. Počkejte, až porodní kontrakce dosáhnou pravidelných pětiminutových intervalů a pak se vydejte do porodnice,“ radí MUDr. Radka Vetešníková-Koubová.

Nezapomeňte...

Tvrdnutí bříška nikdy nepodceňujte, zejména když nemizí nebo se objevuje často. Je vysoké riziko, že může jít o předčasný porod, který by nemusel skončit šťastně. A hlavně nikdy nezapomínejte na nejdůležitější zásadu v těhotenství:

Raději jít k lékaři stokrát zbytečně než jednou a pozdě!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Hanča
Hanča

Já jsem 33+1 ,tvrdnutí bříška mám zhruba od 4 tého měsíce. Ale teď už je to tvrdnutí více nepříjemné a bolestivější.Taky si myslím že už je to tím posledním měsícem a pravděpodobně jsou to poslíčci. Delší chůze mi vadi,vůbec to nedávám. Domácí práce  tom nemluvě .A i když teď sedím a píši tu recenzi mi tvrdne bříško,tak že i v době klidové :-) No upřímně už se na tu naši holčičku těším.Tyto stavy až tak intezivní u mých prvních kluků jsem neměla,ale co je asi pravda....čím víc těhů,tím je to víc to tělo náchylnější a cistlivější. Tak snad už to taky doklepeme do daného dne porodního :-D 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ve všech článcích o tvrdnutí se píše to samé. Nevím moc, kam se mám vejít s vlastní zkušeností. První těhu: od cca 20tt tvrdnutí, hořčík nehořčík, poměrně bolestivé, při sebemenší námaze (cože, udělat si sama snídani? :-)). Porod opravdu předčasný, 34tt - bez jakýchkoli počátečních stahů, prostě najednou bylo otevřeno. Tak od sedmého měsíce se s tvrdým břichem ani nedalo chodit, takže občas jsem prostě stála a čekala... jak dlouho trvá normální ztvrdnutí, že se jich dá stihnout 20-30 za den? Mám nikoli výjimečnou zkušenost i s hodinou, dvacet minut je běžných.
Teď druhé těhu - všechny obtíže o měsíc dřív - jen doufám, že i porod si tak nepospíší - každý mi poklepe na rameno, že tvrdnutí je přeci normální, ale že se mi chce bolestí výt a neudělám dva kroky, to mi tedy normální nepřijde :-)) Později jsem mezi maminami předčasně narozených padla na tvrdolínů docela v hojné míře.
Takže má zkušenost je - spolehnout se na vlastní pocit, co ještě je a není v pořádku, protože ten je zcela nepřenosný - péče o předčasně narozené mimi je opravdu náročná a raději se během těhu flákat, aby se netvrdlo, se velmi vyplatí. Možná to ve skutečnosti nepomůže, ale budete víc v pohodě :-D

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tento článek podle mého názoru a zkušenosti není moc trefný a rozhodně nezahrnuje všechny informace.
Já jsem v 34. tt a tvrdnutí břicha mám tak od poloviny těhotenství. Hodně jsem o tom mluvila s kdejakou ženou, co s tím měla trable. Všechny porodily kolem termínu, u žádné nedošlo k předčasnému porodu. Nechci tento problém banalizovat, ale důvodů, proč tvrdne břicho, může být zřejmě víc.
Já jsem štíhlá a prvorodička - obojí může mít vliv na tvrdnutí břicha. Může to též souviset s jakýmsi vazem na pravé straně břicha (bohužel nevím přesný termín), který tvrdnutí může způsobovat vlivem rostoucí dělohy. Mě se tvrdnutí od počátku projevovalo právě z pravé strany.
Moje tvrdnutí postupem času je též bolestivější, doprovází to silný tlak na močový měchýř, mám pocit tlaku od krku ke klínu, vždy musím zpomalit, pokud zrovna třeba jdu...
Dále, mé tvrdnutí nemá vliv na otvírání se, což je podle mě hlavní záležitost, která pak může souviset s rizikem předčasného porodu.
Přestože mám počet tvdrnutí silně nad limitem z článku (někdy i 10x do hodiny) a bývají klidně i vklidovém stavu včetně noci, jsem klidná a beru to jako součást mého těhotenství. Každý má prostě různé individuální problémy a pokud lékař neoznačí něco jako rizikové, není nutné se bát, spíš by to ještě víc škodilo.
Ještě jeden poznatek - většinou se na tvrdnutí dává hořčík. Ačkoli ho užívám, opravdu mám dojem, že mi nijak nepomáhá a že to s ním nesouvisí. Četla jsem názor duly, že ženy pak bývají přehořčíkované a při porodu mají příliš uvolněné děložní svalstvo, což nepřispívá ke zdárnému a rychlému porodu. Mému lékaři jsem to svěřila, řekl mi, že samozřejmě budeme s koncem těhotenství hořčík ubírat a vysazovat ho.
Pokud máte s tvrdnutím problém, u lékaře vaše tvrdnutí mohou zkontrolovat přístrojem, který zaznamenává sílu a frekvenci vašeho tvrdnutí (ten sám přístroj, který zaznamenává srdeční tep vašeho miminka).
Přeji všem ženám, co s tím mají trable, klid a pohodu a zdárný průběh porodu!
Marie

Obrázek uživatele jiji
jiji

zdravím ono to s tím předčasným porodem je docela sporné asi jak má každý zkušenost já mám 4 děti u všech mi od 17.týdne tvrdlo břicho mezi těmito dětmi jsem čekala dvojčata a také mi tvrdlo břicho a v 22.tt jsem potratila pak u dalšího zas od 17.tt a nic rodila jsem přesně na termín.Ted jsem opět těhotná a docela mám strach ale doufám že bude vše ok.Tak si myslím že to záleží hodně na pocitech a jestli je to opravdu to špatné tvrdnutí.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené