Dcera se nechce mazlit

DOTAZ TÝDNE Mám třináctiměsíční holčičku, která se nechce s nikým mazlit, odtahuje se. Je to v tomto věku normální? Reaguje tak na každého. Její projevy náklonosti jsou kousání a škrábání. Dělá to, když je v dobrém rozmaru, když chce dát najevo kontakt. Dcera miluje škádlení všeho druhu a skoro jako by to byl jediný způsob náklonnosti. Na kousání reagujeme smíchem a jako obranou, což u ní vyvolává také smích, a dál se škádlíme. Nechci jí v tom bránit, protože pak už bychom kontakt s ní neměli vůbec. I oblíbené plyšové hračky kouše z lásky. S manželem se často hádáme a málo si projevujeme jakoukoli fyzickou náklonost. Snažíme se hádání skrývat, ale v malém bytě to dost dobře nejde.
foto: istock.com

Odpovídá psycholožka PhDr. Markéta Kavale:

Je dosti obtížné jednoznačně odpovědět na dálku na dotaz související s vytvářením vztahovosti mezi vaší holčičkou a vámi. Jak však sama naznačujete, mohlo by to souviset s vaší rodinnou situací, tedy se vztahem mezi vámi a vaším manželem. Děti jsou někdy barometrem rodičovské vzájemnosti.

V tomto případě bych vám doporučila, abyste začali nejdříve řešit manželský konflikt nebo alespoň to, proč se tak často s mužem hádáte. Jinou věcí je samotná otázka, proč se vaše holčička odtahuje ve chvíli, když se s ní chcete mazlit. Sama její chování vnímáte jako trochu zvláštní a znepokojuje vás, když vaše city projevované něhyplným laskáním vaše dítě neopětuje.

Na Babywebu čtěte také:

Je pravda, že děti, podobně jako dospělí, se v oblasti taktilního kontaktu (dotýkání) projevují různě. Důležité však je sledovat, zda-li je pro vaši holčičku nepříjemný veškerý kontakt, či je-li něco, co jí dělá dobře, z čeho se dokáže spolu s vámi radovat. V případě, že by převažovalo odtahování se při jakémkoli tělesném kontaktu, doporučila bych vám s holčičkou navštívit některého z kolegů dětských psychoterapeutů či psychiatrů a podrobně s ním celou situaci rozebrat.

 

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené