Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

Kojení je přirozený způsob výživy novorozenců a kojenců. Pokud kojené dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, je nezbytné volit takové techniky krmení, které neohrozí kojení. Jaké to mohou být?

shutterstock_631578548-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zatímco krmením z lahvičky se miminko učí sát zcela jiným způsobem, než saje u prsu, takzvané alternativní způsoby krmení využívají přirozený způsob sání miminka a dítě v něm podporují.

Krmení po prstu

Ke krmení po prstu se obvykle používá stříkačka s připojenou cévkou (měkkou hadičkou), případně sonda z měkkého silikonu. Cévku lze připevnit i k lahvičce s odstřiženou dírkou v dudlíku.

V poloze, která je pohodlná mamince i děťátku, vložíme miminku čistý prst do úst tak, aby bříško prstu směřovalo k hornímu patru miminka. K prstu přiložíme cévku nebo silikonovou špičku připojenou na stříkačku s mlékem. Dotykem na horním patře vyvoláme sací reflex, dítě začne sát prst a spolu s ním i mléko.

Často se doporučuje pomáhat dítěti pozvolným vstřikováním mléka ze stříkačky do úst. Smyslem techniky dokrmení po prstě je však naučit dítě, aby se přisávalo, a aktivní pomoc může tomuto záměru spíše uškodit než pomoci.

Kdy využít krmení po prstu?

Krmení po prstě může být užitečné například v situaci, kdy dítě u kojení usíná a nedokáže se efektivně nakojit. Pokud se miminko špatně přisává nebo saje, lze na počátku kojení utišit jeho hlad krmením po prstu a posléze, když se uklidní a trochu nasytí, mu zkusit nabídnout prs.

Krmení po prstu lze krátkodobě využít i v případě citlivých a bolestivých bradavek, kdy tak žena získá několik dní na jejich léčbu. Zároveň je třeba mít na paměti, že dokrm po prstu sám o sobě tyto problémy nevyřeší a bradavkám nejvíce prospěje, pokud se miminko k prsu přisává správným způsobem.

Krmení po prstu je vhodné pro krátkodobé a menší až střední dokrmy. Hlavním účelem této metody není dítě nakrmit, ale naučit je správně se přisát k prsu. Nepoužívá se tedy u dětí, které se dobře přisávají.

Podívejte se na video v češtině: Miminko se nepřisává, je krmeno po prstě

Krmení z nádoby – kádinkou, hrnečkem či lžičkou

Tyto způsoby krmení jsou obdobně jako krmení po prstu určená zejména dětem, které se samy nepřisávají nebo mají s přisáváním a sáním problémy.

Krmení z hrnečku či jiného pohárku (například kádinky) probíhá tak, že dítě držíme na klíně ve vzpřímené poloze, tak aby hlavička byla výš než tělo. Okraj pohárku jemně přiložíme na spodní ret dítěte. Držíme tekutinu ve vodorovné poloze u spodního rtu. Děťátko zformuje jazyk do pohárku a samo si nabírá mléko do úst jako kočička.

Kdy se hodí krmení z nádoby?

Při troše šikovnosti je krmení z pohárku snadná a poměrně efektivní metoda dokrmování, která se dobře osvědčila i u dětí nedonošených, dětí s rozštěpem rtu a patra a dětí, které mají špatnou koordinaci sání a polykání. Hodí se pro malé a střední dokrmy stejně jako pro kompletní krmení dítěte po delší dobu. Použít ho lze i jednorázově.

Alternativou je krmení lžičkou

Krmení lžičkou provádíme obdobně. Dítě držíme na klíně, hlavička je výš než tělo. Lžičkou s mlékem se dotkneme rtů dítěte, to zformuje jazýček a začne vykonávat sací pohyby. Krmení lžičkou se hodí pro malé dokrmy a krátkodobé dokrmování.

Podívejte se na video v češtině: Krmení pohárkem

Čtěte také:

Laktační pomůcky

I dítě, které se dokáže přisát k prsu, může potřebovat dokrm, například v situaci, kdy se sice přisaje, ale ne dost efektivně, aby zajistilo dostatečnou produkci mateřského mléka.

Laktační pomůcka je zdaleka nejlepší způsob dokrmování (pokud už je dokrmování nutné), protože na rozdíl od krmení po prstě nebo z pohárku je v tomto případě dítě u prsu a kojí se. Dítě se tak samo učí kojit kojením a kojit se učí i matka.

Pokud je dítě dokrmováno jiným než mateřským mlékem, díky dokrmování s laktační pomůckou přijímá i mateřské mléko od své matky. Tím, že miminko saje zároveň i z matčina prsu, stimuluje tvorbu mateřského mléka.

A v neposlední řadě se díky krmení s laktační pomůckou zachovávají i další benefity kojení, které nutně nesouvisí přímo s výživou, jako je těsná blízkost matky a dítěte, vyplavování hormonů lásky a posilování pevné emoční vazby.

Laktační pomůcku lze vyrobit doma z cévky a běžné dětské lahvičky nebo můžeme použít zakoupenou pomůcku – suplementor. Skládá se z lahvičky pro dokrm a dvou tenkých hadiček s možností volby mezi třemi průměry, které umožňují různou rychlost proudění mléka z hadičky.

Dítě se nejprve může přisát k prsu a poté mu opatrně vložíme do úst cévku. Jiným způsobem je nechat přisát dítě současně k prsu i cévce, která je umístěna na matčině prsu u bradavky. Miminko pak současně saje z prsu i nádobky z dokrmem.

Kdy využít laktační pomůcky?

Laktační pomůcka se hodí pro krátkodobé i dlouhodobé dokrmy a v případě, kdy je potřeba intenzivně stimulovat laktaci.

Podívejte se na video v češtině: Zavádění laktační pomůcky

Podpora kojení

Pokud je z nějakého důvodu dokrmování nutné, je důležité volit takové techniky a způsoby krmení, které zároveň podpoří produkci mateřského mléka a kojení.

Nejlepším, nejpřirozenějším a zároveň nejpříjemnějším způsobem podpory kojení je přitom těsný, láskyplný kontakt maminky a miminka kůže na kůži, který je důležitý nejen při a pro kojení, ale i u dokrmování.

30.3.2023 5:48 | autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s laktační poradkyní.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist