Když přijde čas: Na domácí léčení

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Minule jsem psala o naší paní doktorce a slíbila exkurzi do našeho lékárenského mítačutího šuplete – jak vypadá po roce stráveného s dítkem.

Foto z ateliéru Fotoproně.cz


Hned na začátku přiznám, že vlastně nejsem prohomeopatická. Je mi líto, ale co jsem zkoušela sama, nezabralo. Tedy jsem k tomu skeptická a už moc nezkouším. Spíš jen výjimečně. V lékárně doporučuju všem maminkám nakoupit to, co by nakupovaly, kdyby jely na dovolenou – prostě všechno pro sychr.

Přesvědčila jsem se, že teprve když to máte doma, můžete se rozhodnout, zda to opravdu je čas použít nebo vystačíte s mírnějšími alternativami.

V praxi tedy máme doma právě proto náš vlastní černobezový sirup na nemoci, který dáváme i při horečkách (jak řekla naše Dr., do 38,5 °C není třeba řešit – organismus startuje imunitu a do této chvíle jej máme nechat prát se, teprve od této teploty to řešit jinak. Manžul absolvoval nějaké přednášky a má zdravotnický kurz, kde důležitým sdělením bylo, že zábaly se mají dělat max. o cca 2 – 3 °C studenější vodou (zkrátka o hodně malinko). Pokud by byla „ledová“ nebo studená, zvyšuje se v dospělosti riziko a sklony k infarktu – a to přece svému dítěti nemůžete vložit do peřinky na památku. I jen voda z ručníků nebo prostěradel s dotekem horké kůže srazí teplotu o pár stupňů – a o právě těch pár přeci většinou hlavně jde!)

Po domácím sirupu, ovoci na podporu imunity a v poslední době několikrát zmiňovaném Multisanostolu, přichází na řadu už léky.

Na rýmičku v podobě kapek s obsahem soli a dále nějaké výraznější – u nás letí Nasivin. O odsávačce na vysavač a rozdílu v kapičkách jsem psala už minule, tedy je přeskočím.

Léky na horečku a proti bolestem zubů – většinou zvládnou obojí – sirup Paralen SOS pro děti (skvělý dávkovač!!! = kdo zná mou úchylku, určitě pochopil narážku), ten i v čípcích – osvědčil se na noc. Brufen sirup na totéž. (Oba proto, že nejprve se má podávat účinná látka, kterou obsahuje Paralen – protože další dávka je možná až po šesti hodinách, už po třech můžete dát léky s obsahem ibuprofenu, nebo jak se to jmenuje, co je v tom Brufen sirupu – který také opakovaně můžete použít až po šesti hodinách. Střídání je vhodné, když se mrcha horečka drží… Ale pokud postačí jen Paralen, pak je vhodnější si s ním pokusit vystačit po celou dobu.)

Pak máme Espumisan na prdíky. Ale ještě jsme ho nikdy nepoužili. Adamovi při kojení stačil mnou vypitý fenyklový čaj – pila jsem cca litr denně zpočátku, později hrnek, cca obsah 0,3 l. Až do skončení kojení. Poté ho dostával pít sám. Někdy obohacený o šťávičku, někdy samotný, jindy namíchaný s ovocným, aby měl také něco jiného. Dnes je tak velký (17 měsíců), že prdíky zvládá, i když čajík nemá celý den. Prý se zdráhají v lékárnách teď fenyklový čaj prodat pro malinké děti, ale my jej kupujeme ve zdravé výživě přímo jako „Dětský čaj“ (mají i heřmánkový, na nachlazení atp. s údaji o možnosti začátku podávání), vhodný již od jednoho týdne věku dítěte – pak se má podávat po lžičkách a opatrně, samozřejmě. Navíc jsme na prdíky podědily polštářek, který je naplněn pecičkami z třešní – na nahřívání do mikrovlnky. Ale nemůžu říct, zda to pomáhá a jak, neb s ním nemáme žádnou zkušenost. Adam to opravdu „zatím“ nepotřeboval.

Pak máme různou směs. Nějaké oční kapičky, Framikoin (Asi při třetím stříhání nehtů na nožičce byl nehet tak zarostlý, že se mi podařilo Adámka malinko střihnout. Málem jsem sebou švihla! Zanítilo se to a tak došlo na mastičku. Naštěstí bylo brzy po namazání po zánětu. U dalšího miminka už nebudeme stříhání tak odkládat, i když v porodnici od něj vždy odrazují – bojí se právě infekce.) a Infadolan, co jsme museli mazat po narození na celé tělíčko kvůli přenošení a popraskané a suché kůži. Dnes postačuje občasně a lokálně Dexeryl. Dříve jsme používali Blue Cap, ale protože obsahuje kortikoidy, snažíme se to nedělat, i když malému pomáhá.

Při zatím jediné zkušenosti se zvracením po celý den jsme lékárnu rozšířili o tzv. Vodníček a Smectu. Jedno zavodňuje, kdyby odmítal během zvracení nebo průjmu pít, druhé zklidňuje žaludek a je dobré i pro nás (tento týden jsem prodělala reakci na nesnášenlivost zažívání na salátovou okurku, kterou trpím od malinka – bylo to peklo, které se mi podařilo překonat bez infuze právě jen smectou, v kombinaci s trošičkou živočišného uhlí a drsnou dietou). U malého naštěstí postačil zatím suchý rohlík a čaj, pak už bylo dobře.

Na kašel máme Mucosolvan sirup. Adámkovi vůbec sirupy moc chutnají a jak se mu slíbí medicínka, většinou rychle běží ochutnat. Také dávkovače v podobě malinkých umělohmotných skleniček u sirupů v pohodě zvládne, i když nejraději mám právě dávkovač z Paralen sirupu. Medicínka se do něj natahuje, nevytéká a nestane se tak, že by se jím potřísnil, když mu ji podávám v noci např. v leže. Navíc většinou hned pochopí, že to není dudlíček, ale dávkovač a v pohodě vše přijme.

Poslední, co bych ještě zmínila, jsou malinkatí pomocníčci – tubičky gelu proti otlačeninám zubů na dásni. Jmenují se buď Calgel nebo mají jeho alternativu Kamistad (nám pomáhá více ten druhý). Mažou se jimi zoubky, resp. dásně, pokud aktuálně bolí a prořezávají se. Adam nechtěl žádná kousátka. Jediné, co vzal na milost, bylo kousátko přímo do pusy – vypadalo jako divný dudlík a místo savičky mělo plast s výčnělky ve tvaru zahnutého rohlíku – dělali jsme si legraci, že je jako chránič na zuby. Ale ani to nebylo tak, že by ho z pusy nevyndal. Nejvíc se osvědčilo dávat mu kousat tvrdší topinku nebo tvrdé sušenky.

Samozřejmě máme desinfekci a náplasti na případné oděrky, obyčejný jelení lůj a sezónní krémy na zimní i letní potřebu – do mrazu modrý krém s míšánkem a na léto něco s vysokým faktorem ochrany.

Sluneční brýle jsme konzultovali i s očařkou a bylo nám řečeno, že čím dříve si na ně zvykne, tím lépe – vliv na nic to nemá – jsou-li kvalitní. Jde hlavně o princip brzy jej naučit nosit je, nesundávat a pochopit potřebu nošení. (Asi jako u bot. Zpočátku stačilo, aby ponožtičky jako boty vypadaly, nebo máme takové ty, co mají na chodidle jen slabounkou kůži místo podrážky. Boty se dávat nemají, dokud nejsou skutečně potřeba, aby se dobře vykrojila klenba a nožka neomezovala, ale pro dětský pocit, že má boty, aby si je pak nesundával, postačí – prostě pro pocit…) S brýlemi ale bojujeme. Adámek je vydrží jen opravdu na perném slunci, jinak se raději kření. Uvidíme letos ;).

Manžel taky nechtěl malého dávat na deku do trávy ani ho do trávy pouštět, že tam jsou klíšťata, tak jsem mu pak oblečení stříkala na nožičkách a tam, kde si jej nestrkal do pusy repelentem pro kojence. Z lékárny.
Přemýšlím, zda jsem něco nezapomněla. Zdá se toho hodně, ale je pravdou, že polovinu z těchto věcí jsme ještě neměli příležitost použít a doufáme, že se tak ani nestane. Jsou v lékárně, kontrolujeme jejich data spotřeby a klidněji spíme. Kdyby totiž něco, máme kam sáhnout a nemusíme hned hledat lékárnu nebo běhat po doktorech. Po čase totiž stejně víme, která varianta přichází – nebo alespoň máme tušení.
Nadměrné slinění, odmítání obyčejného jídla, vynucování topinek a narvaná pěstička nebo prsty do pusy neznačí chřipku, ale jasné rostoucí stoličky… a pevně doufáme, že se k tomu nic nepřidá.

Co naše lékárna naopak neobsahuje a poslední, co se chystáme dokoupit a co je nezbytné, je kvalitnější teploměr než ten, který máme. (Vlastně máme dva – do zadečku s ohybným koncem a bezdotykový do ucha a na čelíčko.) Měření v zadečku se Adam moc brání a přijde mi nepraktické v noci, kdy jsme zatím nejvíc měřit potřebovali.

Bezdotykovým naměříte v tichosti (pípnutí Mítačuta nikdy nevzbudí) a spíte dál vy i malý, aniž by bylo třeba spánek přerušovat a jinak řešit. Těmi nejlepšími navíc můžete měřit jak dítě, tak teplotu vody nebo vzduchu. Záleží na tom, kolik do něj chcete investovat. My máme vybráno, přestože zatím nejsme schopni jej objednat, což mě výrazně mrzí. Pokud se osvědčí, určitě dám vědět 😉

Navíc pokud nevíte, co si přát od známých, přátel, kolegů v práci nebo prarodičů či příbuzných do výbavičky, chcete dostat něco užitečného a máte možnost si říci, není to špatný dárek. Věřím, že právě za něj budete děkovat v těch nejhorších chvílích pro rodiče – při nemohoucnosti cokoli jiného pro svého nemocánka udělat, než ho zbytečně nebudit z potřebného a léčebného procesu spánku.

Ať mají nemoci Vaše i těch nejbližších co nejkratší trvání a mírný průběh,
Zuzana


Zuzana právě prožila 25. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 b633476599926189511.jpg

12.2.2015 12:40  | autor: Zuzana Zajdlová Valná

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist