Otesánek, který nejí

MIMI LIVE! MAX Ach jo… nechce jíst. Tedy – nechce jíst zeleninu. Ostatní jídlo není problém. Samozřejmě je řeč o Maxovi. A já nevím, co s tím…

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


V téhle situaci jsem poprvé. Na vlastní kůži se přesvědčuji, jak odlišné mohou děti být. Toby a jídlo – žádný problém. Vždy snědl, to co měl na talíři. Kolikrát si přidal. Vyjma dýně, tu z duše nesnášel. I teď, když se ho zeptám, co si dá k jídlu, vybírá si především ovoce a zeleninu. Nemá rád sušenky s čokoládou. Otevře Kinder vajíčko a čokoláda zůstává ležet na stole. Pokud čokoláda, tak jen hořká. A teď je tu Max… v téměř osmi měsících jsme opět na nočním krmení mlíčkem každé tři hodiny. A je to jen proto, že nejí dost během dne. Odmítá totiž oběd. Cokoliv, kde je zelenina, brambory, maso, ryba, těstoviny… Jediné, co jí, jsou ovocné přesnídávky a mléčné kaše.

Zeleninovo-masové příkrmy vařím čerstvé. Stejně jako v jesličkách. Snažím se vymýšlet různé variace, aby pořád nejedl to samé. Jednou týdně udělám pořádný kuřecí nebo hovězí vývar. Toby má rád polévky… Max evidentně není jako jeho brácha. Polévku nechce. Když je oběd a já se ho snažím nakrmit, Max otevře pusu jen na první lžičku. Než zjistí, že se jedná o zeleninu. Pak už pusu neotevře. A kroutí hlavou. A prská. A tváří se, jako by se měl každou chvíli pozvracet. Po chvíli pláče. Má hlad… A tak to vyřešíme opět nějakou ovocnou přesnídávkou nebo kaší. Protože nevím, jak jinak to řešit. Pokud má nějaká maminka podobné zkušenosti, budu moc ráda, když se o ně se mnou podělí v diskuzi. PS: Vyhladovět pro mě není řešení.

Už jsem měla vzkaz i z jesliček, že Max nechce jíst oběd. Na zkoušku jsem tedy zakoupila pár skleniček s obědem v obchodě. Makaróny se sýrem a šunkou a brokolice s bramborem a vepřovým masem. Obě skleničky letěly i s obsahem po první lžičce do koše. Prostě nechce. Na Vánoce jedeme autem domů a já už se teď děsím toho, co bude Max během dne na cestě jíst. Mléčnou kaši mu na benzině asi těžko umíchám.

Dnes byl Michel s Maxíkem na vážení a měření. Od poslední kontroly u pediatričky, která byla před měsícem, nepřibral vůbec nic. Ne, že by to byla v jeho případě nějaká tragédie, váží 9 a půl kila. Mnohem víc než jiné děti v jeho věku. Ale je také mnohem větší (vyšší se pravděpodobně používá pouze u „stojícího“ dítěte), téměř 80 cm.

Zato Toby se projevil jako docela velký jedlík. Na oběd do školky mu dávám 4 krajíce chleba (v Belgii je to spíš takový ten toustový chleba nakrájený na slaboučké plátky) obložené sýrem nebo šunkou. A k tomu přihodím pár masových kuliček nebo malý kousek sýra, pár kousků zeleniny. A kupodivu Toby sní téměř vše. Včetně polévky v jídelně. I ovoce na dopolední sváču povětšinou zmizí (včera měl půlku jablka, banán a pár kuliček hroznového vína). Jen sušenky na odpolední sváču neustále zůstávají v tašce… Mám radost, vím, že během dne rozhodně nestrádá.

Mějte se hezky a příště zase na napsanou.
Gábina

19.11.2014 12:37  | autor: Gabriela Jenčová

Další blogy

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist